Connect with us

Espor

Normal sezonun lideri fastPay Wildcats! – VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 9. Hafta 1. Gün

fastPay Wildcats’in Galatasaray’ı yenerek VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin lideri olmayı garantilediği 9. hafta 1. günü Aras Basmacıgil (@arasbsmcgl) değerlendirdi.

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi

Daha önce Vadi’nin Kahini’nin VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 9. haftayla ilgili tahminlerimizi paylaştığımız haftanın ilk gününü, Aras Basmacıgil değerlendirdi.

Team Aurora 0 – 1 5 Ronin

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin son haftasının açılış maçında 5 Ronin, yine Robin’in bolca yasaklama çekmesiyle, Oncan’ı ayrık ittirmeci ve taşıyıcı olan Camille ile oynatıp, alt ve orta koridorda denk gitmeye çalışacak ve ormancının da bolca üst koridora yatırım yapacağı bir kompozisyonu, bolca takım savaşında combo yapabilece bir kompozisyonla seçti. Buna karşın Aurora, geç oyunda aktifleşebilecek ancak çok da uyumlu olmayan bir kompozisyon kurdu.

5 Ronin kompozisyonunu aktifleştirmek için erken oyunda üst ormana, rakip ve kendi, bolca yatırım yapıp, Oncan’ı da öne geçirdi, bunu yapabilmek için ilk iki ejderi kaybetmeyi göze aldı ve bu ilk iki ejderin gidişi daha 14 dakika olmadan 2 üst koridor kulesi ve inanılmaz güçlü bir Camille olarak geri döndü 5 Ronin’e. Ardından 5 Ronin, 16. Dakikada rakiplerini zorladıkları bir takım savaşının ardından 4 skor aldı skorları 8v1’e getirdi ve oyunda mutlak üstünlüğü ele geçirdi.

Zaten bu noktada sonra söylenecek pek bir şey kalmadı, zira 5 Ronin kalan tüm objektifleri alıp, maçı da bitirdi.

Galakticos 1 – 0 Dark Passage

Galakticos, DP karşısında aşırı baskın olacak bir alt koridor ikilisi seçip, orta koridorda da üstünlüğü elde edip, koridor baskısıyla objektifleri alacak bir kompozsiyon tercih etti. Buna karşın DP %14.8 galibiyet oranıyla ligin en kötü tercihlerinden biri olan Ashe’i seçip, bir de inanılmaz mesafen oynayan şampiyonalara karşı Aatrox seçerek, gayet yetersiz bir takım savaşı kompozisyonu kurdu.

Galakticos, erken oyunda alt koridorda inanılmaz bir baskı kurdu. Daha 9. Dakikada alt kordiro kulesini aldı GAL ve 10. Dakikada Caitlyn ile ilk eşyasını bitiren bir Luger vardı ve minyon farkı da 35’e varmıştı. Galaktikos erken oyunu darmadağın edip, 12. Dakikadan 3K altın farkını yakaladığı koridor baskısıyla alıp, aynı zamanda objektifleri de es geçmedi.

Maç 23 dakikada bitti. Maç biterken Luger’de 3 eşya, Wastee’de 1 eşya vardı. Başka bir şey demeye de gerek yok zaten. DP’nin bu koçlukla VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nde play-off yapması mucize gibi bir şey olur, zira daha maç başlamadan bu maç bitmişti…

Royal Youth 0 – 1 1907 Fenerbahçe

Royal Youth VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin son haftasına ayrık ittimeci bir kompozisyon seçerek aradan da adam ayıklamaya çalıştığı bir kompozisyon alırken; 1907 FB koridor baskısıyla rakiplerinden oyun üstünlüğünü almak isteyecek v takım savaşında da alan kontrolü sağlayacak bir kompzosiyon kudur.

1907 FB erken oyuna iyi başlasa da orta oyunda çok kapital hatalar yaptı. Eğer erken oyunu bu kadar iyi geçmeseler ve rakipleri RY olmasa maç dönebilirdi de, Evet1907 FB, daha 22. Dakikada Okyanus Ruhu aldı ancak bu oyun üstünlüğü reel anlamda hissedilemez durumdaydı maçın ortasında.

RY acemiliğine 1907 FB’nin de eşya üstünlüğü sayesinde takım savaşlarından üstün çıkmasını ekleyince maçta fark oluştu ve 1907 FB oyunu kazandı ancak ligin en güçsüz takımı karşısında bile bu kadar hata yapması 1907 FB adına hiç iyi bir gösterge değil.Doğru bir şey yaparak tekrar Mojito’ya dönmüşler çünkü bu takım Mojito’suz haftada bile Mojito ne kadar oynarsa o kadar vardı(yani yoktu) ancak elde tek bir maç kalmışken, o maç DP ile olduğu için çok şanslılar, yine de bu play-off’da bir şey başarmalarını sağlamayacak gibi gözüküyor.

Papara SuperMassive 1 – 0 Beşiktaş

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nde normal sezonu kimin üçüncü bitireceğini belirlemekte en önemli rol alacak karşılaşmada Beşiktaş, hasar açısından çok problemli olmaya teşne, erken oyunda sadece ayrık ittimeci Camille’e üst kodiroda yatırım yapılabilir halde olan, alt koridorda Sona-Lux ikilisiyle orta oyundan önce bir şey başarması güç ama erken oyunda da ormanı domine edecek bir kompozsiyon seçti. Buna karşın SUP özellikle alt ve orda koridorda baskın olup öne geçme avantajını alacak, ormancının ilk kez erken oyun odaklı olmadığı, takım savaşı başlatabilecek ve makul seviyede kitle kontrollü bir kompozisyon seçti.

Beşiktaş erken oyunda seçtiği alt koridorun etkisiyle erken oyunu kaybetti. En büyük avantajları, ayrık ittirmeci Camille ile Olaf’ın ciddi minyon farkı atmasıydı. Buna karşın SUP, alt koridordaki inanılmaz minyon farkını daha da arttıracak bir hamle yapıp, doğru zamanda organize olarak alameti aldı. Bu alameti alt koridora açıp iki kuleye vurdurttu. Bu sırada da Beşiktaş alt koridora konsantreyken üst koridor kulesinden 4 barikat alıp, 2. alametle birlikte de 2 orta koridor kulesini de alarak mutlak hakimiyet elde etti.

Beşiktaş aslında geri dönecek hamleyi 3. ejderin ardından yaptı. Elramir oyundaki minyon üstünlüğünü hiçbir canavara çeviremediği için uzun süre işe yaramaz halde kalsa da, 3. ejderi rakibine çaldırtmadı ve BJK takım savaşı kazandı. Ardından da üst koridorda solo yakalanan Zeitnot’u kesen takım, maçı dengeleyebilirdi.

Ancak 5. ejder maçın kaderinin kesinleştiği yer oldu. Elramir, Randuin ile Kronometre’nin yerlerini karıştırınca ne savaşta hasar verebildi ne de ejder çalabildi. Zaten ardından SUP katliam yapıp, üzerine de Baron aldı. Ardından da SUP elde ettiği farkla maçı kapattı. SUP bu maçı kazanmayı bilse de temiz bir oyunla mı kapattı derseniz, cevabı hayır. Takım play-off’a giderken halen problemliler. Beşiktaş ise play-off’a büyük ihtimalle kalacak olsa da, çeyrek finali geçme ihtimali halen yok.

fastPay Wildcats 1 – 0 Galatasaray

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin en ilginç seçim/yasaklama ekranlarından birinin yaşandığı maçta IWC standar bir orta-geç oyun kompozsiyonu seçerken, Galatasatasaray erken oyunu aşırı domine ederek koridorlardan avantaj yakayıp, maçı 25. dakika olmadan kapatmaya çalışacak bir kompozsiyon kurdu.

Galatasaray erken oyunda öne geçmesi gerekirken, Veigar gibi riskli bir seçimin dezavantajını görüp daha 7. dakikadan toplamda 3 skor ve dağ ejderi vermişti IWC’ye. IWC 8. dakikadaki kule altı baskınıyla 2 skor daha alınca maç aslında erken oyunda kopmuş oldu. Daha sonra Galatasaray üst koridorda skor alıp, bir de kule çıkartarak durumu denklemeye çalışsa da bu oyunun sonucu çok bir şeye dönüşmedi. Bu pozisyondan sonra IWC oyunu yavaşlattı ve kendi eşya avantajını bekledi ve doğru takım savaşı için zaman kolladı.22. dakikada 4. ejderde yapılan savaş IWC’nin istediği savaş oldu. Ejderi kaptırsalar da 4 skor alan takım, üstüne Baron da alıp zorlanmadan maçı kapattı.

Bu skorla IWC ligin lideri olmayı garantilerken, GS için zor bir son maç kaldı. Ancak GS taraftarları için zaten kıstas bu maç olmamalı. Ligin en iyi ikinci takımı gözüken Galakticos’u bile darmadağın eden IWC’nin yenilmesinin çok zor olduğu zaten belliydi. Galatasaray’ın hedefi, çok da iyi oynamayan SUP olmalı.


Play-off’a kim kalır? Vadi’nin Kehaneti’nde – VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 9. Hafta

Sadece esporu değil her türlü sporu seven, takip eden, spor yönetimini bilen bir iletişimci.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Espor