Connect with us

Espor

Wildcats Lider! – VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 9. Hafta 2. Gün

Mevsim Finali’ne kalan takımların belli olduğu VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin 9. hafta 2. günü Aras Basmacıgil (@arasbsmcgl) değerlendirdi.

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi

Daha önce Vadi’nin Kahini’nin VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 9. haftayla ilgili tahminlerimizi paylaştığımız haftanın ikinci gününü, Aras Basmacıgil değerlendirdi.

Galakticos 1 – 0 Team Aurora

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin son gününün ilk maçında Galakticos, son maçları olmasının ve pozisyonlarının değişmeyecek olması sebebiyle bir şeyler denemeye karar verdi. Bu denemeyi, alt koridora Caitlyn-Senna seçip, ortaya da Zoe alarak inanılmaz bir dürtme fırsatı yakalayarak ama aynı zamanda da kırılgan olarak ve ormana da Evelynn alarak eksik canlı hedefleri bitirmeyi umdurlar. Aynı zamanda bir ayrık ittirmeci Camille’i de alarak, normalde göremeyeceğimiz bir şey yaptılar. Rakipleri Aurora ise, savaş başlatması, tanklığı ve mükemmel komboları olan bir takım savaşı kompozisyonu kurdu.

Maçla ilgili açıkçası çok detaylı bir analiz yapılabilecek bir durum yok zira maç ilk dakikasından, bittiği 20. Dakikaya kadar çok ağır stomp oldu. Aslında her şey Aurora alt koridorunun 2v2 pozisyonda Galakticos alı koridoruna 2 skor bırakmasıyla başladı. Ardından Galaktikos’da ormancının yaptığı altın farkı ve Bendix’İn kamplanması oyunda çok ağır üstünlük getirdi Galakticos’a. Zaten bu üstünlük maç boyu sürdü ve maçı rahatça kapattılar. 20. Dakikada 12K altın farkıyla…

Maçta dikkate çeken en önemli unsurlar, maçta hiç ejder alınmayacak kadar GAL dominasyonu olması ve koridor baskısıyla daha çok şey çıkartmaları, Caitlyn ultilerinin Aurora tarafından bloklanmamayı tercih edilmesi ve 24’ün sezonun ilk maçından beri gram değişmeyen yanlış kararları ve gereksiz agresifliğiydi.

Royal Youth 0 – 1 fastPay Wildcats

Royal Youth VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nde çıkacakları son maç olmasının da etkisiyle düz bir SoloQ kompozisyonu kurdu. Üst koridorda Hayalet’li Darius, Ormana Kaynarım, alt koridorda da Sona-Lux ikilisiyle eğlenceli bir maç sunma ihtimalleri mevcut bir kompozisyon kurarken; IWC, VFŞL’de ikinci defa bir kadın oyuncuya forma verdiği ve üst koridorda Nyx’i oynattığı maçta çok daha dengeli ancak alt koridor çok da tercih etmedikleri şampiyonaları seçerek, play-off öncesi bir deneme de bulundurlar.

Normal şartlarda geçmeyen kaliteli bir SoloQ maçı ulan bu karşılaşmada IWC, Royal Youth’un alt koridoruna kamp kurarken, hatta kamp yeterli ifade olmayabilir muhtemelen sömürge ilan etti; RY da üst koridorda kamp kurmayı denedi ama 2 kerede fazla başaramadı. Sürekli alt koridorda 3-4 kişi gelip skor alan ve o skorlarla büyük altın farkı yakalayan IWC, maçı da bu farkla kazandı.

Galatasaray 0 – 1 Papara SuperMassive

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nde play-off sıralamasını belirleyecek en önemli karşılaşmalardan birinde Galatasaray maça problemli bir draftla başladı. Desteğe oyun kurucu bir destek almak yerine TK salan, ormana da Rek’Sai alarak erken oyun dışında düşecek bir seçim alan Galatasaray erken oyunu kazanamazsa dağılacaktı. Rakibi SUP ise, Zoe dışında güvenli tercihler ve her gerektiği anda aktif olabilen tercihlerde bulundur.

GS maç başındam SUP’un 2 hamlesin karşı hamle verdi ve Reksai’nin de  Caitlyn’e baskını sayesinde aslında istediğini elde etti ancak kendi ormanındaki savaşta aşırı zorlaması ve Köfte’nin hatalı oyunuyla Bolulu’yu aşırı öne geçirmesi sayesinde kartopunu SUP aldı. Bu kartopunu almalarının ardında GS maçı dengelemek için üst koridorda oyun yapmayı denedi ve alt koridordaki baskına karşılık vermeyi denedi ama ikisini de başaramayınca tüm harita baskısı SUP’a geçti ve SUP tarafsız objektifleri toplamaya başladı.

SUP objektifleri topladıkça, GS cevap verememeye başladı ve en sonunda SUP rahatlıkla maçı kazanıp; play-off öncesi önemli de bir mesaj verdi.

1907 Fenerbahçe 0 – 1 Dark Passage

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nde play-off son sıradan girecek takımı belirleyecek maçta iki takım da dengeli seçim/yasaklamalar geçirdiler. Dark Passage’da son zamanlarda aşırı dengelenmiş Aphelios sorgulanabilir haldeyken, 1907 FB’de de, eldeki takım savaşı kompozsiyonuna hiç uymayan Kha’Zix şüphe uyandırıyordu.

Aslında maç inanılmaz dengeli ilerledi. İki takım da maç boyu ne erken oyunda ne orta oyunda ne de hatta maç biterken birbirine bir üstünlük kuramadı. DP’nin seçtiği Aphelios şu anda iyice geç oyunda güçlenen bir şampiyon ve 1907 Fenerbahçe’nin oyun içinde en büyük hatası Aphelios’a erken oyundan bolca skor verip, çok erken 3. eşyayı almasını sağlamak oldu. Bu sayede takım savaşlarında fark yaratabildi Aphelios.

1907 FB’de 3 İnhibitör kulesi, 1 İnhibitör aldığı kuşatmanın ardında, ki o noktada oyun üstünlüğü aslında onlardaydı, erkenden üstlerine dönmeyip, Okyanus Ruhu’nu almak için savaşa girip, o bölgede sıkışınca ve 3 skor verince; hayatta olan oyuncular da hem ultilerini hem de geri dönüş zamanlarını yanlış kullanınca, maçı DP kazandı. Ancak maçı DP’nin kazanması, taraftarları umutlandırmasın, bu takımın çeyrek finali geçebilme ihtimali yok malesef.

Beşiktaş 0 – 1 5 Ronin

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin son maçında 5 Ronin, mükemmel komboları olan, takım savaşı başlatabilen ve bitirebilen, savaşta da alan kontrolü sağlayan ve koridorda da dengeli gidebilecek bir kompozsiyon seçerken; Beşiktaş, rakibine benzer şekilde, alan hasarı çıkarabilen ve takım savaşında iyi işler yapabilecek bir kompozsiyonu tercih etti. Aslında maçta kazanan uygulamaya bağlı olarak belli olacaktı.

Aslında maç, makro oyun açısından çok dengeli geçti. Takımlar maç boyu büyük altın veya skor farkları yakalayamadı. Ancak 5 Ronin’in koridor baskısı ve Robin’in koridor destekleyici oyunu, takıma koridor baskısı getirdi. Bu sayede 5 Ronin ejderde çoğunlukla savaşa bile girmeden hep ejderi aldı ve çok erken bir Dağ Ruhu sahibi oldu. Takım dağ ruhunu aldıktan sonra da Kadim Ejderi bekledi ve maçı orada bitirdi.

Tie-Break / Dark Passage 1 – 0 Beşiktaş

Daha önceki yazılarımın hepsi bu sitede ve hepsine Beşiktaş’ın seçim/yasaklamadaki sıkıntılarından uzun uzun bahsettim. Artık bu maç için uzun uzadıya yazmaya gerek duymuyorum. Beşiktaş alt koridora Sona-Lux aldı, Absolute karşısına Blitcrank çekti ve alt koridorun hiçbir işlevi kalmadı Beşiktaş’ta.

Aynı zamanda Kireas da Olaf ile Elramir’e ağır üstünlük kurunca maç daha ilk dakikadan kartopuna bağladı ve DP kazandı. DP için yukarıda dedim ya, çeyrek finalden çıkamaz diye, aynısını Beşiktaş için de söylemiş olayım, gerçekçi olsun!


Normal sezonun lideri fastPay Wildcats! – VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 9. Hafta 1. Gün

Sadece esporu değil her türlü sporu seven, takip eden, spor yönetimini bilen bir iletişimci.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Espor