Connect with us

LoL

Yeni şampiyon Sylas nasıl oynanır?

Bu videomuzda League of Legends’ın yeni şampiyonu Sylas’ın yeteneklerine, oynanışına ve ipuçlarına göz atıyoruz. İyi seyirler.

League of Legends’ın yeni şampiyonu açıklandı. Sylas ismiyle ortaya çıkan yeni şampiyon, 15 yıl yaşadığı tutsak hayatının ardından intikam almak için vadiye indi. Peki yeni şampiyon neler yapabiliyor, oynarken nelere dikkat etmeliyiz gibi birçok sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Öncelikle şampiyonun pasifiyle başlayalım. Sylas’ın koridor aşamasında oldukça güçlü hale gelmesini sağlayacak olan “Petrisit Patlaması”, şampiyon bir yetenek kullandıktan sonra gerçekleştirdiği ilk normal saldırıda yakındaki rakiplerine zinciriyle ek hasar veriyor. Özellikle koridor aşamasındayken rakibinizi normal saldırılarınız ile bunaltıp, koridorun gerçek hükümdarı olabilirsiniz. Ayrıca bu yetenek koridoru ittirmek istediğinizde de işinize yarayacaktır. Sylas özellikle yakın menzilli şampiyonlara karşı oynarken bu pasifiyle de anlık çok yüksek hasarlar çıkartacaktır.

Şampiyonun Q yeteneğinin ismi “Kırbaç Zincir”. Sylas yeteneklerini zincirleri üzerinden kullanıyor. Bu yeteneği ise rakiplerine hem hasar verip hem de 2 kez yavaşlatıyor. Bu yeteneğini kullandığınızda, şampiyon, zincirlerini iki farklı yöne doğru çapraz bir şekilde savuruyor. Yeteneğin isabet ettiği şampiyonlar da yavaşlıyor. Ancak en önemli nokta rakibinize yetenek isabet ettiğinde, rakibiniz zincirlerin tam olarak kesiştiği noktada ise yavaşlatması artıyor. Yine koridor aşamasında çok faydalı olabilecek bir yetenek olan Kırbaç Zincir, yavaşlatma etkisi nedeniyle ormancı baskınında da işinizi kolaylaştıracaktır. Bu yüzden eğer ormancınız size baskına geldiyse, rakibinize karşı ilk bu yeteneğinizi kullanmak hem rakibinizi yavaşlatarak ormancınızın rakibe ulaşmasını kolaylaştıracak hem de aynı anda hasar vererek skor alma ihtimalinizi arttıracaktır. Tabii ki bu yeteneği kullanırken rakip şampiyonu zincirlerin kesiştiği noktada yakalamanız çok önemli. Bunun için de iyi bir zamanlama ve beceri gerecek.

Sırada W yeteneği olan Kral Katili var. Adından da anlaşılabileceği gibi hasar konusunda oldukça önemli bir yetenek. Sylas, aynı zamanda, bu yeteneği kullanırken hem hasar veriyor hem de kendini iyileştirebiliyor. Şampiyon bu yetenek ile rakibine doğru atılıyor ve ona çok ciddi bir hasar veriyor. Eğer bu sırada rakibinizin canı az ise verilen hasar miktarı da artıyor. Sylas’ın canı az ise iyileştirme miktarı artıyor. Yani hem hasar konusunda çok iyi hem de iyileştirme pasifiyle takım savaşlarında veya takaslarda daha fazla hayatta kalmanızı sağlayabilir.

Sylas’ın şu ana kadar iki yeteneğini inceledik ve şimdiden çok yüksek hasarlar ve yanında iyileştirme, yavaşlatma gibi yan etkiler gördük. Peki bitti mi? Tabii ki de hayır! Şimdi sırada sersemletme var! Bu şampiyonu oynamak çok zevkli olacak!

Sylas’ın en önemli yeteneklerinden biri de E yeteneği olan “Firar / Kaçır”. Şampiyon bu yeteneği ile önce kısa bir mesafeye doğru atılıyor ve kalkan kazanıyor. Ardından bu yeteneği 2. kez kullanımında rakibine zincirlerini fırlatıyor. Eğer zincirler bir rakibe isabet ederse şampiyon kendini rakibine doğru çekiyor. Zincirlerin isabet ettiği rakip aynı zamanda hasar alıp sersemliyor. Oldukça kullanışlı ve “OP”(opi) olan bu yetenek, savaş başlatmada da kullanabilir. Şampiyon bu yeteneğini kullanırken hem kalkan elde ediyor hem de bir rakibini sersemletip, bir anda yanına gidebiliyor. Takım savaşlarından önce Sylas bu yeteneği ile rakibin taşıyıcı şampiyonlarını yakalayabilirse, sonu galibiyet olan güzel bir savaş başlangıcı yapabilir diyebiliriz. Aynı zamanda bu yeteneğini rakibinin yeteneklerinden kaçmak için de kullanabilir. Koridor aşamasında rakibinizin veya karşı ormancının baskın sırasında size karşı kullanabileceği yetenek atışlarından Firar / Kaçır ile rahat bir şekilde kaçabilirsiniz. Bu yüzden “Firar / Kaçır” hem rakiplerinizi yakalamak hem de rakip yeteneklerinden kaçmak için çok iyi bir yetenek.

Sıra geldi şampiyonun tanıtım videosunda da çok fazla ilgi gören ultisine. Sylas’ın ultisinin ismi GASP. Tahmin edebileceğiniz gibi bu ismi de rakiplerinin ultisini gasp etmesinden alıyor. Şampiyon bu yeteneğini kullandığında bir rakibinin ultisini gasp edip ona karşı kullanabiliyor. Fakat bir kere ultisini gasp ettiği şampiyonun yeniden ultisini çalabilmesi için bir süre beklemesi gerekiyor. Aynı zamanda ultisi gasp edilen rakip şampiyonlar ultilerini kullanabiliyorlar. Bu yeteneği çok iyi kullanılırsa takım savaşlarının hatta koridor aşamasında koridorunun bile seyrini değiştirebilir. Bu yüzden GASP yeteneğini kullanırken tüm seçenekleri değerlendirmeniz gerekiyor. Örneğin; bir takım savaşında takımınız hasar çıkarma konusunda iyi durumdaysa, rakip şampiyonlardan birinin hasar veren ultisini gasp etmek yerine, kitle kontrol içeren bir ultiyi gasp etmek, takım savaşını sizin lehinize çevirecektir. Aynı zamanda bir kere ultisini gasp ettiğiniz rakibinizin belli bir süre ultisini yeniden kullanamıyorsunuz. Bu yüzden hangi ultiyi seçeceğinizi önceden planlamanız yine sizi takım savaşlarında bir adım öne götürecektir.

Bu videomuzda Sylas’ın yeteneklerini ve oynanış ipuçlarına göz attık. Sizin de tavsiyeleriniz varsa yorum olarak belirtmeyi unutmayın. Hoşça kalın!

Çocuk yaşta espor haberleri yazmaya ve espor etkinlikleri yönetmeye başlamış bir espor tutkunu. Ayrıca sıkı bir Göztepe taraftarı!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


LoL