Connect with us

LoL

ARAM’da neler değişiyor?

ARAM’dan değişiklik kokuları geliyor…

League of Legends’ta ARAM için her geçen gün yeni fikirler ortaya çıkıyor. Oyunun resmi internet sitesinden paylaşılan “/geliştir” yazısında ARAM değişikliklerinden bahsedildi. O yazı hemen aşağıda sizlerle.

Neler Oyundan Ayrılıyor?

Şampiyon Yasaklamaları

Yasaklamaları kaldırıp kaldırmamak konusunda kendi aramızda epey tartıştık ve bu kesinlikle zor bir karardı. Yasaklamalar gerçekten de tatmin ediciydi ve kendi kaderinizi belirlemenize yardımcı oluyordu. Hele ki karşılaşmak istemediğiniz bir şampiyonu yasaklamak çok iyi hissettiriyordu. Özellikle dengeleme değişikliklerini getirmeden önce (bunları koruyacağız) bazı şampiyonların aşırı güçlü olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, bu gerçekten önemliydi.

Fakat bazı yan etkileri de vardı. ARAM her zaman oyuncuların LoL karakterlerini daha rahat bir ortamda oynayabileceği, çok da rekabetçi olmayan bir mod oldu; ancak sürekli belirli şampiyonların yasaklandığını gördük ve bu da şampiyon çeşitliliğinin azalmasına sebep oluyordu. Yeniden deneme yaparak bu şampiyonları seçmek isteyen ve mükemmel dengeli bir deneyim peşinde olmayan oyuncular, bunu hiçbir zaman başaramıyordu. Amacımız ARAM’ın birçok oyuncuya sunduğu anlamı değiştirmek değildi ve yasaklamalar bu oyuncular için modu neredeyse anlamsız hale getiriyordu. Ayrıca oyuna girme süresini de 30 saniyeliğine uzatıyordu ve biz oyuna giriş sürelerini kısa tutmak istiyoruz.

Dolayısıyla özelliği şimdilik kaldırıyoruz. Sık sık yasaklanan şampiyonların çoğunda (Brand, Veigar, Lux) ayarlamalara gittik ve artık onlara karşı oynamak daha adil hissettiriyor. Oyunculara denge değişikliklerinin ardından ARAM oynamaları için biraz daha zaman tanımak istiyoruz. Böylece eskiden yasaklanmayı hak ettiği düşünülen şampiyonlar hakkındaki algının değişip değişmediğini görebileceğiz.

Ayrıca yasaklamaları kaldırarak kalıcı hale getirdiğimiz değişikliklerin (şampiyon dengelemeleri, rün ayarlamaları, dürtme hasarına karşı gerçekleştirdiğimiz çalışmalar vs.) ARAM’ı nasıl etkilediğini daha uzun bir süre boyunca ve daha verimli bir şekilde takip edebileceğiz. Peki bunlar önümüzdeki birkaç ayda ARAM’ı nasıl etkileyecek? Uzun vadeli etkileri gözlemlememizin ardından ARAM yasaklamalarını tekrar inceleyebiliriz. Yine de şimdilik doğru kararı verdiğimizi düşünüyoruz.

Deneysel Eşyalar: Denizcinin İntikamı ve Hayalet Adımları

Gerçekleştirdiğimiz iki mini ARAM etkinliğinin ardından, yeni eşyaların moda kısa süreliğine kendine has bir hava katmada epey etkili olduğunu gördük. Örneğin Denizcinin İntikamı ve Hayalet Adımları, Kasap Köprüsü’nün temasına son derece uygundu. Ayrıca eşyalar, bu ARAM etkinliğinin normal Sonsuz Uçurum haritasından farklı olmasını sağladı; fakat bunların modun uzun vadedeki sağlığı için iyi olduğunu düşünmüyoruz.

Hayalet Adımları’nın muhtemelen bazı önemli iyileştirmelere ihtiyacı var; çünkü onu kullanan kişinin nerede olduğu yeterince belli değil. Ayrıca Kled ve Shaco gibi şampiyonlarla garip etkileşimlere girmemesi için Denizcinin İntikamı’nda da özel ayarlamalara gitmemiz gerekiyor. Şimdilik eşyalar kalıcı olmayacak ama gelecekteki etkinliklerde geri dönebilirler.

Deneysel Sihirdar Büyüsü: Kaçış

Kaçış’ı oyuna getirme amacımız yakın dövüş şampiyonlarının kolayca savaş başlatıp hızlıca geri çekilebilmelerini sağlamaktı. Malphite, Jarvan IV, Talon gibi şampiyonların yanı sıra Garen ve Dr. Mundo gibi güçlü can yenilemeye sahip şampiyonlarda da epey başarılı olduğunu gördük. Bu şampiyonlar, büyüyü kullanarak savaştan çıkıp çabucak canlarını doldurabiliyordu.

Ancak zaten güçlü olan menzilli şampiyonlara, fazlasıyla etkili bir kaçış veya savunma aracı vermek istememiştik. Kaçış bazı şampiyonlarda zayıf olsa da Kog’Maw ve Brand gibi menzilli şampiyonlarda en yüksek kazanma oranına sahip sihirdar büyüsüydü.

Sihirdar Büyülerine Göre Şampiyonların Kazanma Oranı

Eğer gelecekte büyüyü tekrar gözden geçirirsek Kaçış’ı menzilli şampiyonlar için Bariyer gibi çalışan ve kaçma etkisini sadece yakın dövüşçülere sunan bir büyü haline getirebiliriz; fakat şimdilik bu sihirdar büyüsünü oyundan kaldırıyoruz.

Kalıcı Olacak Değişiklikler

Rün Ayarlamaları

Rün değişiklikleri epey güzel sonuç verdi. Zafer ve Pratik Zekâ artık mutlaka seçilmesi gereken rünler değil ve Sihirli Pabuçlar, altın açısından Zafer’den daha kârlı olabiliyor. Aynı şey Kızart ve Yaklaşan Fırtına için de geçerli: Eğer oyun 21 dakikadan daha uzun sürerse, Yaklaşan Fırtına artık iyi bir tercih haline geliyor!

Değişikliklerin ardından oyuncuların tam anlamıyla doğru rün seçimleri yapmasının biraz zaman alacağını düşünüyoruz. Bu yüzden durumu yakından takip edeceğiz ve sistemi keşfetmeleri için oyunculara zaman tanıyacağız. Gerekirse gelecekte daha fazla rün ayarlaması yapmaya açığız.

Şampiyon Dengesi

ARAM’daki şampiyon dengeleme çalışmalarımızın asıl amacı, ARAM’ın mevcut durumunu ve metasını korurken bir yandan da oyunların sonucunun daha şampiyon seçim ekranındayken belli olmasının önüne geçmekti. Oyuncular uzun süredir bu konuda bir şeyler yapmamızı istiyordu. Yani Sona ve Ziggs hâlâ ARAM’ın en güçlü şampiyonları arasında; ancak oyunda eskisi kadar belirleyici değiller.

Peki nasıl sonuçlar aldık? Şampiyonların 9.6 ve 9.7 Yamalarındaki kazanma oranlarını gösteren şu kullanışlı grafiğe bir göz atalım:

Anlaşılan, epey iyi bir iş çıkarmışız! Şampiyonların kazanma oranlarını %32-67’den %43-57’ye çekmemizin dünyayı çok daha güzel bir hale getireceğine inanıyoruz. Teemo, Sona ve Ziggs gibi şampiyonlar hâlâ en güçlü seçimler arasında yer alıyor; fakat iyi oynadığınızda veya güzel bir takım kompozisyonuna sahip olduğunuzda artık onları yenmek mümkün!

Bundan böyle elimizde bu dengeleme araçları olduğundan, ARAM yakından takip ederek şampiyonları biraz daha sık ayarlayacağız. Elbette her yamada kapsamlı değişiklikler yapmak istemiyoruz ama gelecekte çıkaracağımız yama notlarında ara sıra dengeleme ayarlamaları görebilirsiniz.

9.8 Yaması’nda da bazı küçük dengeleme ayarlamaları gerçekleştirdik ve bunların bir süreliğine bizi idare edeceğini düşünüyoruz.

Dürtme Hasarı Azaltmaları

Bu değişikliğin amacı, rakiplerinizin verdiği dürtme hasarının can sıkı olmasının önüne geçmekti. Birçok şampiyon pek karşı oyun fırsatı sunmadan dürtme hasarı verme becerisine sahip ve karşı takımda 5 tane menzilli şampiyon olduğunda oyunun sonucunun daha yükleme ekranı kaybolmadan belirlenmesini istemiyoruz.

İzlenimlerimize göre bu değişiklik (yaptığımız şampiyon dengeleme çalışmasıyla birlikte) epey güzel sonuçlar veriyor. Bu yüzden onu koruyacağız; fakat ufak bir sorun var. Menzil, hasar gerçekleştiğinde hesaplanıyor. Bu da çoğu zaman yetenek kullanıp geri çekildikten sonra dürtme hasarı azaltmasının tetiklenmesine sebep oluyordu. Bu sorunu çözmek adına azaltmanın tetiklenmesi için gerekli olan menzili arttırıyoruz. 900 1000 Menzil’den uzaktaki şampiyonlardan alınan hasar, ultiler ve zaman içinde hasar veren yetenekler hariç olmak üzere %15 azalacak.

Oyun Ayarlamaları: Daha Kısa Süren Oyunlar

Bu değişikliklerdeki amacımız çoğu oyunu kısaltmak DEĞİLDİ. Zaten çabuk sonuçlanan oyunların daha da hızlanması gerekmiyordu. 25 dakikadan uzun süren oyunları kısaltmaya ve onları daha çabuk sonlandırmaya odaklanmıştık. Bunu göz önünde bulundurursak amacımıza ulaştığımız söylenebilir. ARAM oyunlarının en hızlı %50’lik kısmı geçmişte de etkinlikten sonra da aynı uzunluktaydı. Bu iyi bir şey. Oyunların en yavaş %10’luk kısmıysa önemli ölçüde kısaldı.

Bu büyük bir başarı olsa da biraz aşırıya kaçtığımızı düşünüyoruz; çünkü değişikliğin bu kadar ciddi sonuçlar doğurmasını istemiyorduk. Dolayısıyla bazı küçük sayısal ayarlamalarla birlikte bu değişiklikleri koruyacağız:

  • Minyon dalgaları başlangıçtan 15. dakikaya kadar, normalde olduğu gibi her 25 saniyede bir harekete geçiyor. 15. dakikadan 25. dakikaya kadar minyonların ortaya çıkma hızı lineer olarak artıyor. Bu artış 25. dakikada sonlanarak 15 saniyeye sabitleniyor. (Değişmedi.)
  • Minyonlar başlangıçtan 15. dakikaya kadar, normalde olduğu gibi 325 Hareket Hızına sahip. 15. dakikadan 20. 25. dakikaya kadar geçen her bir dakika için hareket hızı kazanıyorlar. Bu dakikadan itibaren ortaya çıkan minyonlar 425 Hareket Hızına sahip. (Minyonların hız artışı düşürüldü.)
  • Oyunun başlangıcından 15. dakikaya kadar şampiyonlar yapılara %10 %0 daha fazla hasar veriyor. Verilen hasar 15. dakikadan 25. dakikaya kadar lineer olarak artıyor. Şampiyonlar, 25. dakikadan itibaren yapılara %30 %15 İlave Hasar veriyor. (Erken safhalarda kulelere verilen ilave hasar kaldırıldı ve ileri safhalarda yarıya düşürüldü.)

Warmog’un Zırhı değişiklikleri

Son olarak Warmog’un Zırhı’ndan biraz bahsetmek istiyoruz. Warmog’un Zırhı’na getirdiğimiz değişiklikler epey başarılı oldu. Eşya eskisi kadar güçlü değil; fakat devam eden hayatta kalma becerisinden faydalanan şampiyonlar için hâlâ uygun. Soraka’ya Warmog’un Zırhı almak gibi özgün dizilimler hâlâ etkili; ancak şampiyonun canını %100 doldurup rakibin kendini çaresiz hissetmesine neden olmuyor. Bu yüzden yeni Warmog’un Zırhı’nı kalıcı hale getiriyoruz!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


LoL