Connect with us

Espor

Çin espor gelirleri yükselmeye devam ediyor!

Katı kurallara rağmen Çin espor pazarındaki yerini koruyor!

Çin espor

Esporun her geçen gün daha da popülerleşip eğlence dünyasında önemli bir yer kapladıkça esporun maddi tarafında da büyüme artıyor. Hem espor organizatörlerinin hem de takımların gelirlerinde esporun büyüyüp geliştiği bölgelerde önemli bir artış gözlemlemek mümkün.

Esporun ve espor gelirlerinin en büyük yükseliş gösterdiği bölgelerden biri ise Çin. Geçtiğimiz yıl alınan kararlar ile video oyunları konusunda ciddi düzenlemeler getiren Çin, espor pazarındaki yerini her şeye rağmen korumaya ve yükseltmeye devam ediyor. 18 yaş altı vatandaşların video oyunu oynayabileceği süreyi haftada 3 saat ile sınırlayan Çin ayrıca Temmuz 2021 ve Nisan 2022 arasında yeni oyunların Çin pazarına girişi için onay vermeyi de durdurdu.

Bu ve bunun gibi gelişmelere ve katı kurallara rağmen Çin espor pazarı büyümeyi sürdürüyor. Bu kararlar Çinli devler NetEase ve Tencent bı yaptırımlardan kötü etkilense de Çin devleti espora olan desteğini sürdürmeye devam ediyor gibi görünüyor. Şanghay’da 500.000 metrekarelik bir e-spor merkezi açılması gibi gelişmeler ile espora destek devam ediyor. Güneydoğu Asya bölgesinde espor gelirleri 2021’de yıllık %26’lık bir yükselişle 20,3 milyon dolar arttı.

Paylaşılan rapor Çin’in Güneydoğu Asya espor pazarındaki güçlü yerini koruduğunu gösterirken aynı zamanda büyümekte olan diğer ülkeleri de ortaya koyuyor. Niko Partners raporuna göre bölgede Japonya, Güney Kore ve Çin en büyük 3 isim olarak görülse de Hindistan çok yakında bu üçlüye katılacak gibi görünüyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor