Connect with us

Counter-Strike Global Offensive

DMAX’in IEM Chicago 2018 Finali canlı yayınında sansürler dikkat çekti

DMAX’in final yayınında sansürler dikkat çekti.

Tüm Türk espor topluluğunun gözü kulağı DMAX’te. IEM Chicago 2018 Finali’ni canlı yayın ile veren kanalın yayını sırasında sansürler dikkat çekti.

Canlı yayına “Espor nedir?” sorusuyla başlayan DMAX, espora uzak izleyenlerine kısaca hem espor hem de CS: GO için bilgilendirmeler yaparak IEM Chicago 2018 Finali canlı yayınına başladı. Daha sonrası açılış showuyla maça geçilirken, maç sırasında ESL TV’den de tanıdığımız sunucuların oyun terimlerine uyguladığı sansürler dikkat çekti.

İzleyenlerin ilk dikkat ettiği konu ise oyunda yer alan ve takımların ana hedefi olan c4, sis, flash gibi bombalar için normal isimleri yerine “ekipman” demesi oldu. Sunucular takımlar c4 kurduğunda veya çözdüğünde “Ekipmanı kurdular.” veya “Ekipmanı çözdüler.” yorumları yapıldı.

Bazı kelimeleri kullanmaktan kaçındılar

Dikkat çeken bir diğer sansür ise CS: GO’da yer alan iki tarafın isimlerinin sadece kısaltmalarının kullanılması oldu. Oyunda yer alan Terrorist tarafı için “T tarafı“, Counter-Terrorist tarafı içinse “CT tarafı” denildi. Ayrıca oyuncuların birbirlerini öldürmelerine ise “düşürdü” tarzında yorumlar yapıldı. Maç boyunca sunucular “c4, bomba, öldürme, terrorist” gibi kelimeleri kullanmaktan kaçındı.

Ancak belli bir süre sonra bu durum sunucuları da garip gelmiş olacak ki bomba için “c4“, oyuncuların aldığı skorlar için “kill” diyerek devam ettiler. Ayrıca sunucuların sürekli olarak espor ve CS: GO hakkında bilgilendirmeler yapması izleyenler tarafından memnuniyet ile karşılandı.

Tüm bunların dışında Türkiye’de ilk defa bir televizyon kanalında yayımlanan CS: GO finali espor topluluğunda heyecan yarattı. Televizyon kanallarını denetleyen kuruluşun olmasından dolayı da bu tarz sansürler topluluk tarafından normal karşılandı.

Çocuk yaşta espor haberleri yazmaya ve espor etkinlikleri yönetmeye başlamış bir espor tutkunu. Ayrıca sıkı bir Göztepe taraftarı!

1 Yorum

1 Comment

    Leave a Reply

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


    Counter-Strike Global Offensive