Connect with us

LoL

Fiddlesticks ve Volibear güncellemelerinin görselleri harika gidiyor!

2020’de güncellenecek olan Fiddlesticks ve Volibear’ın görsel değişiklikleri ne durumda?

volibear güncellemesi

2020’de güncellenecek olan Fiddlesticks ve Volibear için bir içerik daha paylaşıldı. Oyunun resmi internet sitesinden verilen bilgilerde, bu iki şampiyonun görsel değişiklikleri anlatıldı. Karşınızda Riot Games Şampiyon Baş Yapımcısı Ryan Mireles’in anlatımıyla Fiddlesticks ve Volibear’daki değişiklikler…

Birkaç ay önce oylarınızla 2020’de güncellenmesini en çok istediğiniz şampiyonu seçmiştiniz. Oylar birbirine o kadar yakındı ki önümüzdeki yıl hem Volibear’i hem de Fiddlesticks’i güncellemeye karar verdik. Bugünse Görsel ve Oynanış Yenilemelerinde kaydettiğimiz ilerlemeyi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Şampiyonlar için keşif yapmaya aşağı yukarı aynı anda başladık. Şu anda Fiddlesticks için güçlü ve ilgi çekici bir doğrultu belirlediğimize inanıyoruz. Fikir bulma evresi (oynanış, hikâye ve sanat açısından nasıl bir yön izleyeceğimizi kesinleştirdiğimiz evre) tamamlandı ve fikirlerimizi oyuna uyarladığımız aşama olan erken üretim kısmına geçtik bile. Volibear’de de üretimin ilk aşamasına başlamak üzereyiz; fakat Freljord’lu yarı ilah için izleyeceğimiz doğrultudan da aynı ölçüde emin olmak istiyoruz.

Hadi Fiddlesticks hakkındaki son gelişmeleri paylaşalım.

LoL’ün En Korkutucu Şampiyonunu Tasarlamak

Blake “Squad5” Smith, Oynanış Tasarımcısı: Fiddlesticks’i ele alırken şampiyonun halihazırda sahip olduğu kimliğini (takım savaşlarını kazandıran ve rakiplerini pusuya düşüren bir büyücü) öne çıkarmak istedik. Karga Sürüsü o kadar sembolleşmiş bir yetenek ki yetenek setinin geri kalanının da bunu desteklemesini hedefledik. Bu da bizi Fiddlesticks’i oyundaki en iyi pusu şampiyonlarından biri haline getirme fikrine epey yaklaştırdı.

Dolayısıyla Fiddle oyuncularına saklı kalıp rakiplerini pusuya düşürmeleri ve onları kandırmaları için bazı yollar sunmamız gerekli. Bir oyuncu rakibini başarılı bir şekilde pusuya düşürdüğünde, savaşı kazanma ihtimalinin büyük ölçüde artmasını istiyoruz. Fiddlesticks hem takım savaşlarında hem de diğer zamanlarda ona avantaj sağlayacak eğlenceli yeni mekaniklere sahip olacak. Bunlar, özellikle de rakipleri korkularıyla yüzleşmeyi reddettiğinde ve korkuluk onları bulmadan onlar korkuluğu bulduğunda etkili olacak.

Dehşeti Çağırmak

Fiddlesticks’in konsept tasarımcısı Sunny “Kindlejack” Pandita geçici olarak ofis dışında olduğundan bugün işlerini ayrıntılı şekilde açıklama fırsatı bulamadı. Tabii kendisi en sevdiği şampiyonlardan birini güncelleyeceği için çok heyecanlı. Fiddle’ın yepyeni ve dehşet verici konsept tasarımlarıysa şöyle!

Kadim Bir Kötülüğü Ortaya Çıkarmak

Jared “Carnival Knights” Rosen, Hikâye Yazarı: Hikâyenin geliştirme aşamasının başlarında “yeni” Fiddlesticks’in hangi bölgeden ve hangi ırktan olacağını düşündük. Bir iblis mi? Ionia’lı bir ruh mu? Lanetli bir nesne mi? Yoksa Freljord’lu kızgın bir hayalet mi? Fiddlesticks oyundaki hiçbir şeye benzemiyor, yani neredeyse herhangi bir bölgenin kırsal bir bölümüne ait olabilir. Bir de isim konusu vardı tabii. Fiddlesticks. Bir ruh büyücüsü kana susamış yeni eserine muhtemelen Fiddlesticks ismini vermezdi.

“Fiddlesticks” daha çok bir çocuğun arkadaşlarını korkutmak için anlatacağı hikâyelerde geçen bir isme benziyor.

Ornn ve Tahm Kench gibi gerçekten de kadim şampiyonlara baktığımızda, onlar hakkında binlerce yaşam öyküsü ve söylenti olduğunu görüyoruz. Ayrıca asırlardır onlarla etkileşime giren kültürler veya kişiler onlara sayısız isim vermiş. Fiddlesticks de bu şampiyonların arasında yer alabilir. Kendisi çok uzun zamandır insanları avlayan bir karakter. Bu yüzden yaşayan bir korkuluk hakkında tekerlemeler, masallar ve söylentiler olması epey mantıklı. O bir canavar mı? Bir hasat ilahı mı? Yoksa bir insan veya yaratık tarafından kontrol edilen, tekinsiz bir eser mi? Fiddlesticks bunlardan yalnızca biri yerine hepsi birden olabilir. Geçmişi bilinmeyen, hikâyelere konu olacak kadar uzun bir süredir ortalarda görünmeyen, zamanla bir efsane haline gelen ve sonraki dönemlerde masallarda yer bulan kadim bir kötülük. Ancak bu durum artık değişiyor.

Peki ya Fiddlestick’in sesi nasıl olurdu? Tamamen insanlık dışı bir varlık olan Fiddlesticks; iç organlara, düşünmekte kullanabileceği bir beyne veya cümle kurabilecek ses tellerine sahip değil. Yani çıkarabileceği sesler insan seslerine benzememeli. Korkuluk nasıl bir insanın kaba suretiyse, Fiddlesticks’in sesi de öldürdüğü veya karşılaştığı insanların kaba bir taklidi olabilir. Henüz keşfin başlangıç aşamalarındayız; fakat Fiddle’ın uzaktan bir insanı andıran, yakındansa dehşet verici bir canavarınkine dönüşen bir sese sahip olması fikrini ortaya attım. Düşünceme göre beş farklı seslendirme sanatçısı aynı anda fısıldayacak ve birbirlerinin üstüne kaydedilen garip cümleler kuracaktı.

Maalesef rasgele birkaç insanın aynı anda konuşarak bir kargaşa oluşturması, oyun ortamında epey rahatsız edici olabiliyor (hem oyuncu hem de rakipler için). Fakat ortaya attığım fikir konsept olarak çok beğenildi. Yani bunu daha etkili bir şekilde uyarlamanın bir yolu olabilir. Fiddlesticks sonunda gerçek yüzünü ortaya çıkardığı ve tarlanın kenarındaki ince, garip adamın aslında bir insan olmadığının farkına varıldığı an için bazı şeyler test etmek istiyorum.

(Merak etmeyin. Sürpriz doğum günü partisi palyaçosu kostümünü unutmadım. Düt düt!)


Sıra şimşeklere hükmeden, Freljord’lu yarı ilahımız hakkında konuşmaya geldi. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Volibear için izleyeceğimiz tasarım doğrultusunu henüz belirlemedik. Ancak ekip onu diğer şampiyonlardan ayıracak, heyecan verici yeni yaklaşımlar üstünde çalışıyor.

Bir Ayı Olmak Ne Anlama Geliyor?

Nathan “Riot Lutzburg” Lutz, Oynanış Tasarımcısı: “Durdurulamaz hissetmek”, Volibear’in Görsel ve Oynanış Yenilemesi için hedef belirlerken ortaya attığım ilk fikirdi. Bu hissi yakalamak için gerçekleştirdiğimiz birkaç denemeden sonra, ekip beni bunun sınırlarını zorlamaya teşvik etti. Ve sonuç olarak, şu anda üstünde durduğumuz fikirlerden biri Volibear’in hareketsiz bırakma etkileri tarafından durdurulmayı reddetmesi. Bunun yerine, Volibear sabitleme ve sersemleme gibi etkilere maruz kaldığında kendini yavaşlatıyor. Bu yavaşlatma, ona karşı uygulanan kitle kontrolü etkilerinin gücüne göre artıyor. Üstesinden gelmemiz gereken zorluksa böylesine özgün bir mekaniği oyuna getirebilmek için oluşturmamız gereken denge mekanizmaları. Ancak şu ana kadarki testlerde yer alan oyuncular, bu mekaniğin beklenmedik bir şekilde adil olduğunu söylüyor.

Bunun dışında, Volibear’in özgün normal saldırılarını nasıl koruyup geliştirebileceğimize odaklanıyoruz. Bu gelecekte değişebilir ama şimdilik ultisindeki zincirleme yıldırımları pasifine kaydırdık. Böylece R’sine daha büyük etkileri olan ve daha heyecanlı anlara yola açacak değişiklikler getirebileceğiz. Son olarak can yenileme ve şimşekli kükremesi gibi diğer önemli mekaniklerini de modernleştirmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki ay boyunca, Volibear’in rakiplerini amansızca kovalama özelliğini şampiyonun kendine has yönlerinden biri haline getirmeye çalışacağız. Takipte kalın!

Köprüyü Geçene Kadar Konsepti Tamamlamak

Justin “RiotEarp” Albers, Konsept Tasarımcısı: İlk konsept çizimleri tamamlanınca geliştirme süreci de resmi olarak başladı ve ben de elimden geleni yapmaya hazırdım.

Fakat işler biraz çığırından çıktı ve alttaki Volibear’ler şimşek ilahlarından ziyade, iblis ayılara benzedi. D için, Volibear’in kafasında veya gövdesinde oluşmuş kaba ve sert bir zırhın (kafasındaki kurukafa şeklinde) ilginç olacağını düşündüm. Ona ilkel ve kadim bir görünüş vermek istedim. Üstündeki sargılar ve yırtık pırtık kıyafetler, onun Freljord’un sınırlarını aşan bir varlık olmasını temsil ediyor.

E için, epey vahşi bir Volibear tasarlamak istedim. Sırtına silahlar saplanmış ve etrafına yıldırımlar düşüyor. Volibear’in onu dize getirmeye çalışan insanlara ve uygarlıklara karşı olan öfkesini resmetmek istedim. Soğuğun etrafında şekillenmiş kültürünü temsil etmesi için başına hafif bir başlık veya Freljord süsü takıyor ve sırtında yıldırım izleri işlenmiş.

F’deki Voli belki de aralarından en korkunç olanı. Doğanın kaotik hiddetini ve ölümü temsil ediyor.

Üstteki çizimlerdeki amacım, doğru olanı bulmak için Volibear’in birkaç farklı kişiliğini resmetmekti. A’da yüzlerce (belki de binlerce) yıllık deneyimi olan, bir sürü savaş görmüş, kıdemli, yaşlı ve kuvvetli bir ayı çizmek istedim. Fırtınadan oluşan bir yelesi var ve etrafına düşen sayısız yıldırımdan sonra, bedeninde katılaşmış bir zırh meydana gelmiş.

B için, Voli’yi fazla şeytanileştirmeden ilkel ve vahşi bir şekilde resmetmek istedim. Sırtına saplanmış silahlar hâlâ burada ve şampiyonun kükrediği görülüyor. Sembolleşmiş ve Freljord’a özgü yönleriyle bağlantı kurabilmesi için, kafasından çıkan mavi şekilleri Gerçek Buz’a dönüşmüş yıldırımlar olarak kurguladım. Sırtındaki kürkteki Freljord’a ait çizgili desenler, yıldırımların onu yakmasıyla oluşmuş.

C için, Volibear’in Freljord’lu bir ilah olması fikrine geri dönmek ve mevcut Voli’nin zırhlı savaş ayısı hissiyatını yakalamak istedim. Kafalarının ve omuzlarının etrafında uçan atkılar olan kadim Çin ilahlarından ilham aldım ve Volibear’in omuzlarında atkı yerine, şimşekli fırtına bulutları bulunmasının havalı olacağını düşündüm! Diğerlerine kıyasla daha fazla ayı özelliğine sahip bu tasarıma biraz insanlık ve duygu katmak için, sakallarına ve saçlarına örgüler ekledim.

Tabii ki bunlar hâlâ keşif aşamasında! Yetenek setini zaman buldukça test ediyorum ve şu ana kadarki deneyimimden epey memnunum. Yeni yeteneklerinde, geliştirdiğimiz görsel ve hikâye unsurlarıyla çok iyi giden son derece ilgi çekici fikirler var. Bence değişiklikler Volibear oyuncularını çok sevindirecek!

Bir Ayının Karmaşık Zihnini Keşfetmek 

Rayla “Jellbug” Heide, Hikâye Yazarı: Şu anda karşılaştığım zorluklardan biri de Volibear’in oyundaki kişiliği ve Evren’de yer alan hikâyelerdeki kişiliği arasındaki bağlantıyı nasıl kuracağıma karar vermek. Mevcut sesi, ona onurlu bir hava katan sakin bir tınıya sahip. Fakat kendisi aynı zamanda Freljord’lu vahşi, kadim bir ilah ve fırtınanın hiddetiyle düşmanlarını dize getiren bir ayı. Hikâyelerde Volibear’i bir sürü gözü olan korkunç bir varlık olarak gördük. Sırtı, onu alt etmeye çalışan aciz savaşçıların sapladığı silahlarla dolu. Ancak ben Volibear’i rakiplerinden kaçan ve sırtından bıçaklanan bir savaşçı olarak görmüyorum. Bence Volibear, korkusuz bir içgüdüyle düşmanlarına kafa tutan biri.

Ayrıca Volibear’in doğa ve insanlık arasında kurduğu ilişkiyi de inceliyorum. Gücü sapkın Ursinlerin arasındaki insanların ona verdiği değerden mi geliyor, yoksa doğanın ta kendisinden mi? Belki de insanların uygarlıkların gelişimiyle birlikte zayıfladığını ve insanlığın tekrar vahşileşmesi gerektiğini düşünüyordur. Tüm insanlığı yok etmek istediğini sanmıyorum ama insanların hataları karşılığında bir bedel ödemesi gerektiğini düşünüyor olabilir.

Volibear’in felsefesi, bir bakıma Ornn’unkine zıt. Dağın Kalbindeki Ateş savaş için silah üretiyor ama insanların meselelerine dahil olmak istemiyor ve yalnız kalmayı tercih ediyor. Volibear’se herhangi bir şey üretmiyor. Bunun yerine insanların oluşturduğu yapıları ve yalanları yıkıyor, savaşlarına müdahale ediyor ve kesinlikle yok sayılmak istemiyor. Belki de Voli, insanlar yarı ilahlara eskisine göre daha az bağlı olduğu için ve köklerini unuttuğu için sinirlidir. Ya da kayıp efsanelerin ve dile getirilmeyen ayinlerin yaygın olduğu eski zamanlara dönmek istiyordur.

Ne olursa olsun, kişiliğinin birbirine zıt düşen unsurlarını (bilgeliği ve vahşiliği; asaleti ve hiddeti; sakinliği ve öfkesi) birleştirmek istiyorum. Ornn’un ve Freljord’lu kabilelerin onu nasıl gördüğünü biliyoruz; fakat Volibear’in hikâyesini kendi ağzından duyma fırsatını henüz bulamadık. Asla unutulmayacak, kadim bir yarı ilaha hayat vermek için sabırsızlanıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


LoL