Connect with us

LoL

IG Rookie: “Yaşlı oyuncu statüsüne düşmemek için çok fazla çalışıyorum.”

IG Rookie: “Yaşlı oyuncu statüsüne düşmemek için çok fazla çalışıyorum.”

ig rookie

Espor özelinde topluluğun bakış açısına göre yaş çok önemli bir faktör. Hem oyuncular hem de takipçiler için ortalama olarak 25 yaş espor için emeklilik yaşı! Bu konuda eski dünya şampiyonu takım IG‘nin orta koridoru Rookie de fikirlerini belirtti.

Eski dünya şampiyonu IG Rookie, Kore bölgesinin Reddit‘i olarak bilinen Naver üzerinden bir röportaj gerçekleştirdi. Bu röportajda ağırlıklı olarak esporda yaş konusuna değindi.

“Bence espor klasik sporların aksine ellerini ve beynini ağırlıkla kullandığın bir dal. Yaşımız ilerledikçe beyin kısmı gelişebilirken ellerimizin kullanımı da gerileyebiliyor. Bunu ben de hissetmeye başladım.”

Profesyonel League of Legends sahnesinde birkaç istisna hariç çoğu oyuncu 20 yaşından küçük diyebiliriz. Hatta görebildiğimiz kadarı ile de genç oyuncuların refleksleri daha hızlı!

StarCraft ile başlayan espor sektöründe çoğu profesyonel oyuncu yetenekleri eskisi gibi olmadığı için emekliliği seçiyor. Tabi ki bazı istisnalar var fakat yaşlanma eğrisinin etkisini de göz ardı etmemek gerekiyor. Ben de yaşlı oyuncu statüsüne düşmemek için çok fazla çalışıyorum.”

Tabi ki oyuncuların yaşının ilerleyişi reflekslerin kaybolmasına sebep olacaktır. Özellikle yoğun çalışma temposuna sahip bu sektörde oyuncuların kendine dikkat etmesi en önemli unsur. Yukarıda bahsettiğimiz istisna oyuncular ise kendi sağlıklarına dikkat eden oyunculardan çıkıyor. Örnek olarak Faker 24 yaşında ve 7 yıldır dünyanın en iyi oyuncuları arasında ilk sıralarda yer almayı başarıyor.

Sağlıklı örnekler olduğu gibi erken emekli olmak zorunda kalan oyuncular da bulunuyor. Buna da örnek olarak Çin‘in en ünlü oyuncularından Uzi‘yi verebiliriz. Geçtiğimiz yıl 23 yaşında sağlık sorunlarından dolayı emekliliğini açıklamış ve şu sözleri söylemişti:

“Esporda 23 yaş normal meslekler için 40-50 yaşa denk gelebiliyor.”

VALORANT’a Sor – 5 yayınlandı! Espor sistemi, yamalar ve daha fazlasına cevap verildi!

Elinden kalem düşmeyen...

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


LoL