Connect with us

Güncel

PS5, üçüncü taraf oyunlarda Xbox Series X’ten daha iyi performans sunuyor

Sony’nin yeni nesil konsolu PS5, GPU kısmında Xbox Series X’e göre daha düşük bir teraflop değerine sahip olmasına rağmen bazı üçüncü taraf oyunlarda daha stabil bir performans sunuyor.

PS5

Microsoft ve Sony, geçtiğimiz haftalarda yeni nesil konsollarını piyasaya sürmüştü. Pek çok yeni oyunla piyasaya sürülen konsollar elbette her konuda karşılaştırma konusu olmuş durumda.

PS5 ve Xbox Series X için yapılan yeni karşılaştırmalar iki konsolun birbirlerine karşı ne gibi üstünlükleri olduğunu da gözler önüne seriyor.

Gerçekleştirilen ilk testler, PS5′in bir dizi üçüncü taraf oyunda Xbox Series X‘ten daha iyi performans gösterdiğini gözler önüne seriyor.

Digital Foundry‘nin yaptığı testlerde, iki konsolda da oynanabilen Devil May Cry 5‘in Xbox Series X’te PS5‘e göre daha fazla FPS drop yediği gözlemleniyor.

Genel olarak baktığımızda Devil May Cry 5  Xbox Series X‘te PS5‘e oranla ufak da olsa daha yüksek FPS değerleri sunuyor olmasına rağmen bazı yerlerde iki konsol arasında FPS yarı yarıya olabiliyor.

Kağıt üzerinde Xbox Series X daha güçlü

Yapılan testlerde görüyoruz ki bazı üçüncü taraf oyunlarda Xbox Series X, PS5‘ten geride kalabiliyor. Bu şaşırtıcı bir durum, çünkü kağıt üzerinde Microsoft‘un konsolu Sony‘nin konsoluna göre çok daha güçlü bir GPU’ya sahip.

PS5, GPU performansında toplamda10,28 teraflopa sahipken Xbox Series X,12 teraflop gibi etkileyici bir performans sunuyor. Bu nedenle Microsoft‘un Devil May Cry 5 gibi oyunlarda Xbox Series X‘te daha akıcı bir deneyim sunması bekleniyor.

The Verge’den gelen bir rapora göreyse bu sorunun Xbox Series X‘ingeliştirme kitlerinden kaynaklandığıdüşünülüyor.

Xbox Series X‘in geliştirme kitleri oyun geliştiricilerinin eline PS5‘ten sonra ulaştığı için geliştiriciler bu yeni konsol için oyunlarını optimize etmek için zaman bulamadılar.

Bir Microsoft sözcüsü, The Verge’e yaptığı açıklamada:

Xbox Series X / S’te bir dizi oyunda optimize sorunlarının bulunduğunun farkında olduklarını ve en iyi deneyimi sağlamak için sorunları belirleyip çözme sürecinde ortaklarla çalıştıklarını söyledi.

Görünen o ki Microsoft Xbox Series X, bir süre daha bu tarz FPS sorunlarını yaşamaya devam edecek.

Yine de konsolun teorik performansı göz önünde alındığında ilerleyen dönemde bu iki konsol arasındaki farkın kapanarak Xbox lehine dönmesi muhtemel.

League of Legends 2020 All Star etkinliği VFŞL takımı açıklandı!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Güncel