Connect with us

Espor

Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2022 yayınlandı

Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2022 çevrimiçi olarak paylaşıldı.

Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2022 yayınlandı

2016 yılından bu yıla Türkiye’deki oyun sektörünün yıllık olarak bir röntgenini çeken Türkiye Oyun Sektörü Raporu’nun 2022 yılı versiyonu yayınlandı. Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2022, 31 Mart Cuma günü itibariyle oyun ve espor sektöründeki isimler ile birlikteve  bu konulara ilgi duyan herkes ile çevrimiçi olarak paylaşıldı.

Oyun ve Espor Ajansı Gaming in Turkey tarafından hazırlanan ve bu yıl yedincisi yayınlanan raporda, 2022 yılında Türkiye ve Türkiye’nin internet kullanıcılarına genel bir bakış ile başlayıp, oyun sektöründe birçok noktaya değiniyor.

Raporda belirtilene göre 2021 yılında Türkiye’de bulunan 42 milyon oyuncudan, mobil, bilgisayar ve konsol platformlarında toplamda 1.2 milyar dolarlık bir hasılat elde edilmişti. Geride bıraktığımız 2022 yılında ise oyuncu sayısı 2 milyon kişi artarak 44 milyona ulaşırken, toplam hasılat bu oranda artmayarak 625 milyon dolarda kalmış durumda.

Playerbros Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2022’de de Top Oyun Siteleri listesinde

Oyun ve espor sektörüne odaklanan raporda medya sektörüne dair bilgiler de yer alıyor. Listede sosyal medya platformları ve bu platformlarda faaliyet gösteren Influencer’ların haricinde Türkiye espor medya kanalları ve 2022 trafiğine göre en çok ziyaret edilen oyun siteleri listelenmiş.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Playerbros, Türkiye espor medya kanalları haricinde 2022 trafiğine göre en çok ziyaret edilen oyun siteleri arasında yer aldı.

Afşar: “Espor ekosistemi beklediğimiz hızda olgunlaşmaya devam etti”

Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2022’de sektöre dair veriler haricinde röportajlar ve uzman görüşleri de yer aldı. TESFED Başkanı Alper Afşin Özdemir, Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Erdinç İyikul ve sektörün birçok farklı noktasından uzman isimler 2022 yılına dair düşünceleri ve 2023 yılına dair beklentilerini paylaştı.

Görüşlerini paylaşan isimlerden biri de Playerbros Kurucu Ortağı Tunç Afşar oldu. 2022 yılında da oyun sektörü ve espor ekosisteminin bekledikleri hızda olgunlaşmaya
devam ettiğini dile getiren Afşar, şöyle devam etti:

“Her yaşa hitap eden oyunların çeşitliliği ile birlikte dijital oyunlara olan ilginin arttığını çok net bir şekilde görebiliyoruz. Daha çok genç olmasına rağmen bazı oyunların dünya genelinde turnuvalarına ve rekor sayıda canlı yayınlarına şahitlik ettik.”

Gaming in Turkey tarafından hazırlanan Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2022 sürümü tam haline buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor