Connect with us

Espor

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi İlk Hafta 1. Gün Değerlendirmesi

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 1. Hafta 1. Gün maçlarını ekibimizden @arasbsmcgl değerlendirdi.

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi, 1. Hafta 1. Gün Maç Analizleri;

1907 Fenerbahçe – fastPay Wildcats

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin ilk maçı, KMF’nin rövanşı niteliğinde olduğundan haftanın en önemli maçıydı ancak 1907 FB – IWC karşılaşması beklentilerin genel olarak dışında bitti. Seçim yasaklama ekranında Ferret’ın Wukong seçimi sorgulanabilir olsa da, maç içinde IWC bunun çok sıkıntısını çekmedi.

Maçın ilk 15 dakikada skorlar IWC’ye giderken, makro anlamda daha doğru hareketleri başta 1907 FB yaptı. Ardından takımların birbirini 20 dakika boyunca tarttığı bir periyot geldi ve burada başta IWC’nin tek doğru hareketi ejderleri almaya çalışmaktı. Bu sürecin ardından oyun nerdeyse 1907 FB’ye dönüyordu ancak burada esas farkı yaratan önce Kaori, ardından da serin oldu. Her ne kadar geçtiğimiz sene parlayan esas oyuncular Ferret ve StarScreen olsa da, takımın oyun zekası ve esas taşıyıcı unsuru Kaori ve Serin’den geliyor. Onlar olanak açtıkça takımdaki diğer üyeler de taşıma şansı yakalıyor. Onların açtığı olanak da Mojito’yu üst üste yakalayıp öldürmekti ve bu da objektifleri IWC’ye getirdi. Zira Yummi güçlendirmeli Ezreal karşısında Elise ile oynayan Mojito’nun hiç sansı olmadı.

38. dakika 7 element ejderi gördüğümüz ve bu 7 ejderden 4’ünün dağ ejderi olarak IWC’ye dağ ruhu gittiği maçta, maçı kazandıran savaştaki esas iki kritik olaydan biri buydu, diğeri de IWC’nin doğru eşya dizilimi. Baron için olan savaşta StarScreen’de Koruyucu Melek, Yummi dışındaki her oyuncuda da kronometre vardı. Bu kronometre bazlı ve kalkanlı aşırı güçlü ölümsüzlük kombinasyonu da önce ölmemeyi ve zaman kazanmayı, ardından da maçı kazanmayı sağladı.

Team Aurora – Dark Passage

İki takımın VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’ndeki ilk maçı, iki takım da yeni iki oyuncuyu barındırdığı için merak ediliyordu. Aslında seçim yasaklaması daha iyi geçmiş gibi gözüken takım Aurora idi, ancak maçın başında çok da kötü gibi gözüken bu ban/pick ekranının sıkıntısını yaşamadılar.

Maçın kırılma anı ise, 3. ejder öncesi Black’in attığı agresif Sihir Geçişi (E yeteneği) idi. O kadar yanlış bir seçimdi ki, hemen sıçra ile çıkmak istedi ama yapamadı, Juuzoo takımın tek kitle kontrolü ile yakaladı. Zaten ardından onu kurtarmak için giren Chosen da takım savaşında eridi. Şunu net söyleyebilirim ki, pro arenada Ezreal E’sini ileri atmak 5v2 pozisyon falan olmadıkça yasaklanmalı. Zaten bunu Royal Youth maçında çok daha iyi gördük. Zaten ardından maç kartopuna bağlandı, Aurora’nın mükemmel kitle kontrol kombosu (Jarvan-Afet/Veigar-Kara Delik) dahil hasar gelmediği için yetmedi.

Aurora ile ilgili en büyük problem bir takım olarak oynamaları, aralarında iyi bir iletişim olmadığı kesin şu noktada. Her ne kadar daha sonra skor almış olsalar da 27. dakikadaki baron önü takım savaşında da bu net şekilde gözüktü.

Beşiktaş – Galakticos

İki takımın da üçer yeni oyuncuyla oynadığı maçta hem çok eleştirildiği için Novachrono’nun performansı hem de kurduğu kadronun potansiyeli itibariyle Galakticos performansı merak ediliyordu ancak iki takımın VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’ndeki ilk maçı, çok fazla merak duygusunu giderebilecek bir maç değildi.

Maçın başında Stefan’ın Kindred ile ölüşü ciddi bi kartopuna sebep oldu. Bu sayede hem kindred geri kaldı hem Beşiktaş’ın iki tankı Cho’gath ve Trundle kasabildi.Maçın hikayesi de genelde buradaydı, takımdaki en ciddi tank eritebilme tehditlerinden Kindred, geri düştüğü için hem skor hem de damga alamadı, 30. Dakikada sadece 2 damgası vardı.

Galakticos’un maçı kaybettiren en büyük hatası ise dağ ejderi ruhlu ve ultisi olan Cho’gath haritada sapasağlam duruken, baron kesmeye çalışmaktı. Baron Galakticos’un canlarını indirdikten sonra Beşiktaş tereddütsüz pite girdi, zaten Cho’gath’ın ultisi de çarp işlevi gördü ve maç bitmiş oldu.

5 Ronin – Galatasaray

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin iki yeni ve görücüye çıkmamış kadrosunun çarpışması baya çekişmeli oldu. Galatasaray ban/pick’te Ornn, Trundle ve Nautilius seçerek 3 tank almış oldu ve maç sonu için hasar açısından sorgulanabilir bir tercih yaptı. Özellikle LeBlanc’ın da Karma’ya karşı mükemmel bir tercih olmadığı ortadaydı.

Maçın başında Robin, Roulette’i outclass etti ve maç başındaki 5Ronin üstünlüğü de bundan kaynaklandı. Özellikle Robin’in iki alameti alması ve ikisini de kuleye çevirmesi önemli bir fark yarattı. Tabii ki ki bu farkı tank kompozisyonun hasarsızlığı da etkiledi, bir pozisyonda Galatarasay’da mükemmel 3 kitle kontrolü arka arkaya geldi (Ornn, Nautilius ve Gravitiumlu Aphelios ultisi) ama bu kombonun hasarı bile 5 Robini öldürmeye yetmedi.

Fark yaratan nokta is tank kompozisyonun avantajının oyun ilerledikçe öne çıkması ve Umut’un yanlış eşya dizilimi oldu. Umut ilk iki eşyada Athene’in Lanetli Kadehi ve Kızgın Buhurdanlık çıktı ki, hasar için oynadığınız Karma’da bile çok yanlış tercihler olduğunu söylemem ancak 3. Eşya olarak yetenek gücünü aşırı arttıracak Rabadon yerine (ki 4. eşya olarak çıkıyordu), yetenek gücü fakiri Kefaret’i tercih etti ve iyileşme aktifi dışında hiçbir şey kazanmadığı için takımının da hasarı yetmemiş oldu.

Zaten güç yetmemesine, Kadim Ejder’i 5 Ronin’in almasına rağmen neredeyse katliam vermesi ve Oncan’ın Padden’ı ultiye almışken Padden’ın onu kesmesi net örnekler oldu. Ayrıca Oncan’ın ultilerini kullanma şekli, oyunu biraz daha iyi okumayı öğrenmesi gerektiğini gösterdi.

Papara SuperMassive – Royal Youth

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin ilk maçında, akademi kadrolarını gördüğümüz takımlardan (Royal’ın her kadrosu akademi kadrosu aslında) çaylaklığı gerçekten hisseden Royal Youth ve özellikle 24 oldu. Rhemio, Kituruken ve Fastlegged’in tecrübesi birleşince, SuperMassive takım olarak oynamakta sıkıntı çekmedi.

Özellikle 24’ün ilk skoru aldıktan sonraki ölüşü, minyondaki aşırı geri düşüşü ve maçtaki iki agresif Ezreal E’si, ki biri kendilerinde olan ejder savaşını kaybettirdi, Pulse’un Cassiopia ultisini yanlış tarafa atışı bu acemiliklerin en net gözükeni ve maçın kaybedilmesindeki sebeplerdendi.

Royal Youth acemiliği sebebiyle maçta çok zorladı, özellikle Kiturukeni kesemedikten sonra girmemeleri gereken bir takım savaşına girdiler ve takımca savaşamadıkları için tek tek ölüp, 2. Ejderi verip çıktılar. Ardından kartopunu alan SuperMassive de çok zorlanmadan maçı bitirdi.

 

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi, 7 Haziran Pazar Günü Tahminlerim

Beşiktaş – Dark Passage

Doğru bir takım kompozisyonu ile ilk maçında oynayan Beşiktaş ve kadro olarak oynamaya daha alışık Dark Passage karşılaşmasında, Dark Passage daha çok parçası daha uzun süreden beri oynadığı için ufak bir avantajla önde olabilir. Ancak Beşiktaş’ın başarılı ilk maç performası da yabana atılmamalı.

Team Aurora – 1907 Fenerbahçe

İlk maçlarında, takım olma konusunda iyi bir performans gösteremeyen Aurora ve gerekli insiyatifi almayan 1907 Fenerbahçe karşılaşmasında, daha kaliteli gözüken kadrosuyla 1907 Fenerbahçe favori.

Papara SuperMassive – fastPay Wildcats

İki takımın da akademi kadrolarıyla oynayacağı karşılaşmada, geçtiğimiz sene hem akademide hem de Şampiyonluk Ligi’nde final gören IWC ağır basacaktır.

5 Ronin – Royal Youth

5 Ronin ligin güçlü takımlarından kabul edilen Galatasaray karşısında, zaman zaman çok iyi bir oyun oynayabildiğini gösterdi. Bunu ligin en acemi kadrosu karşısında gösterirlerse, kazanmamaları için bir sebep yok.

Galatasaray – Galakticos

Ligin kalburüstü iki kadrosundan Galatasaray, bugün daha az hata yaptığı için kazanmayı bildi. Birlikte yarım sezondur antreman takımın Galakticos’a kıyasla birlikte oynama avantajı ağır bastığı için favori.


İlginizi Çekebilir:

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi başlıyor!

Sadece esporu değil her türlü sporu seven, takip eden, spor yönetimini bilen bir iletişimci.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Espor