Connect with us

Espor

Altay Espor başkanı Deniz Özmen ve Genel Koordinatörü Erdican Çilengir ile bir röportaj gerçekleştirdik

Altay Espor başkanı Deniz Özmen ve genel koordinatörü Erdican Çilengir, kulübün geleceği ve espor sektörü hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Altay Espor
Altay Espor

Altay Espor yönetim kurulu sorularımızı yanıtladı

Ülkemizde ve dünyada kendisini ön plana çıkaran ve gelişim gösteren espor sektörünün hızla büyümekte olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu gelişime katkı veren ve hızla gelişmekte olan ekiplerden biri de Altay Espor. Playerbros ailesi olarak, özellike FIFA alanında varlığını gösteren ve son zamanlarda kurmuş olduğu SIM Racing şubesi ile gündeme gelen Altay Espor’un şube başkanı Deniz Özmen ve şube genel koordinatörü Erdican Çilengir ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Dünyadaki ve ülkemizdeki espor sektörünün güncel durumu ve geleceği hakkında sorularımız yanıtlanırken, aynı zamanda siyah beyazlı İzmir ekibinin güncel durumu, geleceği ve gelecekte ne gibi projelere atılım yapacağı hakkında da bilgiler edindik.

Altay Espor ile bir röportaj gerçekleştirdik

Öncelikle sorularımızı yanıtlayıp, fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Sizleri tanımayan takipçilerimiz için kendinizden bahsetmek ister misiniz?

E. Çilengir: Merhaba ben Erdican Çilengir. 21 Yaşındayım ve İzmir’de yaşıyorum. Sekiz senedir espor sektörü içerisindeyim. Espor sektöründe oyuncu kariyerimde, sekiz senedir aktif olarak FIFA oynuyorum ve üç senedir de profesyonel olarak mücadele ediyorum. Buna ek olarak, Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege oyununda da profesyonel oyunculuk geçmişim bulunmakta.

https://twitter.com/AltayEspor/status/1535700795760443393

D. Özmen: Merhaba ben de Deniz Özmen, 23 yaşındayım. İlk olarak, Hollanda’da finans ve espor üzerine eğitim aldım. Bunun yanında, H20 Esports Campus Amsterdam’da, Team Liquid sponsorluk anlaşmaları biriminde iki ay boyunca staj yaptım. Şuanda da Altay Espor’da başkanlık görevi yapmaktayım.

https://twitter.com/AltayEspor/status/1539209624800399362

Altay Espor’da ne zamandan beri görev yapıyorsunuz? Takımın güncel durumu hakkında bilgi verebilir misiniz?

E. Çilengir: 11 Haziran 2022’de Altay Espor’a katıldım. O zamandan beri Altay Espor şubesinin genel koordinatörlük görevini yapıyorum. FIFA Pro Clubs takımımız, TEFL (Türkiye Espor Futbol Ligi)’de mücadele ediyor. Buna ek olarak, Avrupa’da ise, Virtual Pro Gaming’in düzenlediği Esports Premier League’de mücadele ediyoruz. FIFA haricinde ise, VALORANT takımımız şuan herhangi bir ligde mücadele etmiyor fakat VCT’de mücadele etmek için ön eleme oynayacağız.

D. Özmen: VALORANT takımı hakkında şöyle bir bilgi verebilirim. VALORANT takımımızın şube sorumlusu, genel menajeri Ercan bey oldu. Ercan bey’in projesi ve sistemi de şu şekilde olacak. Bir adet erkek A takım ve bir adet kadın A takımı olmasına ek olarak, her iki A takımın da akademi takımı kurulacak. Toplamda dört VALORANT takımı olacak ve bu takıma da yön verecek dörder tane de antrenör ve analizci olacak. Önümüzdeki haftadan itibaren ise, VALORANT takımımız faaliyetlerine başlayacak.

Bunun haricinde, geçtiğimiz günlerde SIM Racing şubemiz kurulmuştu. Bu şubeyi kurmamızın sebebi, Türkiye’de çok fazla F1 izleyicisinin olması ancak Türkiye’de F1’in takip edildiği veya oynatıldığı hiçbir platform olmaması. Bu açığı gördüğümüz ve Türkiye’de F1’e çok fazla ilgi olduğu için SIM Racing şubesini açmak istedik. SIM Racing takımımızı kurmamızla beraber diğer takımları da harekete geçirip, onların da bu sektöre yönelmesini istiyoruz. Bu sektöre yöneldiklerinde ise, güzel bir federasyon kurulmasıyla birlikte bir araya gelip lig başlatmak ve turnuvalar düzenlemek istiyoruz. Bunun yanı sıra, spor okullarımız olacak ve bu okulların içerisine SIM Racing ekipmanları düzenleyerek İzmirli gençleri bu heyecana ortak etmek istiyoruz.

Altay Espor’un geleceği için planladığınız projelerden bahseder misiniz?

D. Özmen: Asbaşkanımız Heymi Jimi ve genel koordinatörümüz Erdican Çilengir ile birlikte Altay Espor olarak, bir akademi kurmak istiyoruz. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük espor akademilerinden birini kurmak istiyoruz. Bunun için, Ağustos ayında, Kaan Kural, Serhan Acar ve BBL ile toplantılarımız olacak, onlarla beraber bu projeyi şekillendireceğiz. Ayrıca, İzmir’in Alsancak semtinde bir vakıf binamız var, bu bina eski bir Rum evi. Bu eve, bir espor okulu açmak istiyoruz, bu dünyada bir ilk olacak. Öğrencilerin para verip, espor’u öğrendiği ve buradaki başarılı öğrencilerin akademimize katıldığı bir sistem düzenlemeyi planlıyoruz.

Buna ek olarak, Altay Alsancak Stadı’nın altına, Türkiye’nin ilk takım espor stadı’nı açmak istiyoruz. Bunların haricinde, Hollanda’da ilk 100’e giren çok önemli bir girişim var, bu girişimin adı Racesquare NL. Bu proje, kocaman bir hangarda, 100 tane Racing Simulator bulunduruyor ve buradan espor kulübümüze gelir elde etmek istiyoruz. Bunun yanı sıra, espor oyuncularmız için şimdiden fizyoterapist, psikiyatrist ve diyetisyen ayarladık çünkü onların sağlıklı, profesyonel bir hayat yaşamalarını istiyoruz. Bunun yanında, Avrupa’dan ve yurtiçinden sadece sporcu olan değil, espor sektörünün içinde olanların, kendilerine verecekleri seminerler ile kocaman bir endüstriyi tanımaları, sporcu kariyerleri bittiğinde de espor sektöründe iş bulmalarını planlıyoruz.

Sosyal medya ve forma gibi taraftarlarınız için özel olarak planladığınız projeler var mı?

E. Çilengir: Forma tasarımı yapıp, çekiliş ile forma dağıtmayı düşünüyoruz. Belli başlı sponsorluk görüşmeleri yaparak, ekipman, VALORANT oyun parası gibi ürünlerle taraftarları veya diğer oyuncuları projemize çekmeye çalışacağız.

D. Özmen: Teknoloji ekipmanları satan firmalar ile sponsorluk anlaşmaları yapıp, Altay Fan Token ile bu ekipmanların herkes tarafından alınabilmesini sağlamak için girişimler başlatılacak. Erdican’ın da dediği gibi formalar üretmek ve formalara ek olarak, ceket, warm-ups ve mont gibi ürünler üretmek istiyoruz çünkü esporcular aynı zamanda sosyal olmalı ve sosyal hayatlarında da bizim ürünlerimizi giyebilmeli diye düşünüyoruz. Son olarak, bildiğiniz üzere Altay bir spor kulubü ve bu kulubün birçok spor branşı var. Bizim gözlemlerimize göre, herhangi bir spor dalının gittiği kamplarda, oyuncuların bavullarında Playstation gibi oyun konsolları ve bilgisayarlar var, yani tüm sporcuların günümüz dünyasındaki ortak noktası gaming diyebiliriz. Bununla ilgili olarak, spor kulubümüzle birlikte içerikler üretmek istiyoruz.

Dünyada ve Türkiye’de sürekli gelişmekte olan espor sektörü hakkında ne düşünüyorsunuz?

E. Çilengir: Bu sektörü sürekli bir şekilde dünyanın en çok gelişim gösteren spor dalı olarak görüyorum ve bundan iki sene sonra, Türkiye’de ve dünyada espora, insanların ve özellikle çocukların bu sektöre daha çok yoğunlaşacağını düşünüyorum.

D. Özmen: Heymi ve benim gördüğümüz üzere espor alanı Türkiye’de henüz patlamış bir sektör değil. Bu kadar takipçisi ve izleyicisi bulunan bu sektörde, dağıtılan para ve sponsorluk anlaşmaları yeterli değil diye düşünüyoruz. Ayrıca, kulüplerle ve federasyonlarla yapacağımız projeler ile bu sektörü, tüm takımlar ve federasyonlar ile birlikte yükseltmek istiyoruz. Bu girişimlerimize de FIFA ile başladık. Devamında, diğer oyunlar için de girişimlerimize başlayacağız.

Sorularımızı yanıtlayıp, Playerbros ailesiyle bir röportaj gerçekleştirdiğiniz için teşekkürler! Son olarak taraftarlarınıza ve espor takipçilerine söylemek istediğiniz bir şey var mı?

D. Özmen: Yönetim kurulu olarak göreve gelirken bir söz söyledik. Biz her tuşa basmaya geldik, her tuşa sonuna kadar basmaya, kol bozulana kadar hayallerimizin arkasından koşmaya devam edeceğiz.


İlginizi Çekebilir:

Matteo Bianco Altay Espor’a transfer oldu!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor