Connect with us

Espor

Burcu Güzel: “Türkiye’de esporun öncüsü olmaktan gurur duyuyoruz”

Riot Games Türkiye Espor Müdürü Burcu Güzel, VALORANT Champions İstanbul, Türkiye Büyük Finali 2022 ve espor dünyası hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Riot Games Türkiye Espor Müdürü Burcu Güzel sorularımızı yanıtladı

Geçtiğimiz dönemde Şampiyonluk Ligi 2022 Kış Mevsimi VALORANT Regional League Türkiye: Birlik ligine yönelik sorularımızı yanıtlayan Riot Games Türkiye Espor Müdürü Burcu Güzel’e yeni sorular yönelttik.

Riot Games Türkiye Espor Müdürü Güzel, VALORANT Champions İstanbul, Türkiye Büyük Finali 2022 ve genel olarak Türkiye espor dünyası hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Burcu Güzel: “Eylül ayı espor severler için çok güzel ve dolu dolu bir ay olacak”

Eylül ayı Riot Games Türkiye için oldukça yoğun geçiyor. Bir tarafta TBF 2022 ve League of Legends 10. Yıl Festivali, bir diğer tarafta ise VALORANT Champions etkinliği var. Oyuncular için sevindirici olan bu durum ile sizler nasıl başa çıkıyorsunuz?

Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bir yandan çok yoğun bir tempodayız bir yandan da oldukça heyecanlıyız. Seyircilerimize en iyi deneyimi yaşatmak için gece gündüz çalışıyoruz. Eylül ayı espor severler için çok güzel ve dolu dolu bir ay olacak. TBF bizim göz bebeğimiz ve hem uzun bir aradan sonra hem de 10. yılımızı kutlayarak toplulukla buluşmak çok güzel olacak. VCT Champions ise VALORANT esporunun zirve etkinliği. Buna ev sahipliği yapmak ayrıca heyecan verici.

Ülkemizde her geçen gün üniversiteler, belediyeler, profesyonel spor kulüpleri gibi organizasyonların espor ekosistemine dahil olduğunu görüyoruz. Sizce espor organizasyonlarındaki bu artış ekosisteme olumlu mu yoksa olumsuz bir etki mi sağlıyor?

Riot Games olarak Türkiye’de esporun öncüsü olmaktan gurur duyuyoruz. Kurulan her takım ve her lig espor platformlarımızın bilinirliğine pozitif olarak yansıyor. Ülke olarak eminim esporda daha iyi yerlere geleceğiz. Sektörün büyümesi, yeni aktörlerin dahil olması tabi ki genel olarak esporun gelişimini hızlandıran, daha geniş kitlelere yayılmasını sağlayan bir durum. Espor kariyer fırsatlarının, yetişmiş organizasyonların ve takımların artması ülke olarak sektördeki tecrübemize çok büyük katkı sağlıyor.

League of Legends Türkiye Akademi Ligi Şampiyonluk Ligi’ni aratmayan heyecan ve mücadelelere sahne oluyor. Bu tarz bir lig/formatın VALORANT tarafına gelmesi gibi bir olasılık gündemde mi?

Her oyunumuzun kendine has dinamikleri var. Dolayısı ile bizim için önemli olan her oyunda birebir aynı sistemi kullanmak değil. Oyuncular için daha rekabetçi fırsatların artmasını sağlamaya çalışıyoruz. Oyunlarımızın ve oyuncularımızın ihtiyaçlarına göre farklılık gösterse de rekabetçi liglerin doyurucu olmasını sağlayacağız.

Burcu Güzel: "Türkiye’de esporun öncüsü olmaktan gurur duyuyoruz"

Fotoğraf: twitter.com/valleague_tr

“Bir diğer oyunumuzun da oyuncular tarafından beğenilmesinden dolayı çok mutluyuz. “

VALORANT Champions Istanbul biletleri satışa açılır açılmaz kısa süre içerisinde büyük ilgi gördü ve bazı biletler tükenmiş durumda. Oyunculardan bu kadar büyük bir ilgi bekliyor muydunuz?

Her zaman oyuncularımızın VALORANT için büyük bir ilgi göstereceğini tahmin ediyorduk. Geliştirme döneminde sürekli merkez ekiplere geri bildirimlerinizi de veriyorduk. League of Legends’ın başarısından sonra bir diğer oyunumuzun da oyuncular tarafından beğenilmesinden dolayı çok mutluyuz. Gerçekleştirdiğimiz espor organizasyonlarının biletlerinin hızla tükenmesi ilk defa başımıza gelen bir şey değil. Dolayısı ile yoğun bir ilgi ile karşılaşacağımızı bekliyorduk.

VALORANT Champions Istanbul’un gördüğü bu büyük ilgi göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki yıllarda Türkiye’de daha çok finalin ve büyük turnuvanın gerçekleştirilmesi konusunda planlarınız var mı?

Bir Dünya Şampiyonasının Türkiye’de olması bizim için gurur verici. Gelişen espor ekosistemi ve operasyon kalitemizin giderek artması ileride gerçekleştirilebilecek olan organizasyonlar için de hep akıllarda kalmamızı sağlayacaktır. Umarım hem bizim hem diğer markaların organizasyonlarını ülkemizde beraber seyredeceğiz.

cNed ve Alfajer gibi isimlerin büyük takımlarda başarılara koşuyor olması sizce ülkemizden Avrupa takımlarına daha çok oyuncu transfer etmemize, yeni nesillerin espora daha çok ilgi göstermesine yol açar mı?

Yurt dışına transfer ettiğimiz oyuncularımızla gurur duyuyoruz. İhraç ettiğimiz oyuncuların sayısı her geçen gün artarken bu durum, ülkemizin tanınırlığına pozitif bir etki yaratıyor. Genç ve rekabetçi nüfusumuzun, yeni yıldızlar çıkaracağına ve bizi gururla temsil edeceğine inanıyorum. Sadece VALORANT esporunda değil League of Legends’ta da Türk oyuncularımız büyük liglerde ve uluslararası turnuvalarda gün geçtikçe kendini daha fazla kanıtlıyor. Burada Closer’ı, Armut’u, BrokenBlade’i, Luger’i ve daha nicelerini konuşabiliriz.

“Uluslararası espor etkinlikleri Riot Games için esporun ayrılmaz bir parçası”

League of Legends ve VALORANT’a ek olarak Riot Games’in diğer rekabetçi yapımları olan Teamfight Tactics, Legends of Runeterra ve Wild Rift’in de espor arenasındaki payı gün geçtikçe büyüyor. İleride bu yapımların turnuvalarının da LAN formatında, seyirci karşısında oynanması fikrine Riot Games olarak bakış açınız nedir?

Riot Games espor turnuvalarında bölgesel katılım ve organizasyon oldukça ön planda. Lokal elemeleri takiben bölgesel rekabet espor takviminin bu kadar sıkışık olduğu bir dünyada ne kadar LAN yapılmasına müsaade ederse, Riot Games’de bunu gerçekçi kılmak için hareket edecektir. Özellikle uluslararası espor etkinlikleri Riot Games için esporun ayrılmaz bir parçası. Prodüksiyon kalitesi, açılış şovları, rekabet seviyesi ve topluluk katılımı Riot Games’in global esporu üzerine inşa ettiği en önemli etmenlerden biri.

Sorularımızı cevapladığınız için tekrardan teşekkür ederiz. Son olarak Playerbros okurları ve diğer tüm espor severlere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu yıl hep birlikte League of Legends’ın Türkiye’de 10.yılını kutluyoruz. 10 yıldır oyuncularımızın desteği ile birlikte ilerliyoruz. Oyun bizim derken beraber oyun oynamanın yarattığı çok daha derin bir topluluk olma bilincini öne çıkartmak istiyoruz.

Umarım TBF’nin 10.yılını da İzmir’de ve ekran başında unutulmaz bir şekilde birlikte kutlayabiliriz. 10 yıldır oyun, rekabet, dostluk bizim dedik. Önümüzdeki 10 yıllarda da yeni hikayeyi birlikte yazmaya devam ederiz.

*Riot Games Türkiye Espor Müdürü Burcu Güzel’e sorular yöneltilen bu röportaj, 5 Eylül haftasında Batuhan Demirbaş ve Yusufcan Aksu tarafından gerçekleştirilmiştir.


İlginizi Çekebilir:

Türkiye Büyük Finali 2022 şampiyonu DenizBank İstanbul Wildcats oldu

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor