Connect with us

Espor

Galatasaray Espor FIFA koçu Emre “Riv9” Kayır sorularımızı yanıtladı

Galatasaray Espor FIFA koçu Emre “Riv9” Kayır (@emreriv9) Türk Telekom eSüper Lig şampiyonluğu ve FIFA hakkındaki sorularımızı cevapladı.

Galatasaray Espor FIFA koçu Emre Riv9 Kayır sorularımızı yanıtladı
Emre Kayır

Geçtiğimiz aylarda ilk resmi eSüper Lig mücadelesini tüm FIFA severler yakından takip etmişti. Çok çekişmeli ve kıyasıya ilerleyen bu elektronik ligde mutlu sona ulaşan taraf Galatasaray Espor olmuştu. Galatasaray’ın oyuncusu Kaan Tüzün ve koçu Emre Kayır, TFF tarafından ilk kez resmi olarak düzenlenen Türk Telekom eSüper Lig macerasında kupayı kaldıran taraf olmuştu. Geçtiğimiz senelerde oyuncu olarak da birçok başarıya imza atan ve koçluk kariyerinde de başarılı bir şekilde ilerleyen Emre “Riv9” Kayır ile bir röportaj gerçekleştirdik. FIFA, Twitch, topluluk ve kendi hakkındaki soruları yanıtlayan Emre Kayır düşüncelerini bizimle paylaştı.

Emre Kayır’ı tanımayan takipçilerimiz için kendinden bahsedebilir misin?

Hem oyuncu olarak hem de koç olarak yaklaşık 12 yıldır espor sektöründe bulunuyorum. Koçlukta 3. yılıma başlayacağım. Galatasaray’da koçluk yapıyorum, daha öncesinde espor kariyerime oyuncu olarak Team Turquality ile başlamıştım. Dark Passage, Space Soldiers, Futbolist ve SuperMassive’de oynamıştım. Elimden geldiğince çeşitli turnuvalarda ülkemizi temsil etmeye çalıştım. Türkiye’de şampiyonluklarım var, aslında kısaca böyle söyleyebilirim.

Resim

FIFA maceranın nasıl başladığını ve espor kariyerini bize anlatabilir misin?

2010 Yılında bir Xbox almıştım, o zamanlar çok durumumuz yoktu aile olarak. Normalde PES oynuyordum ama FIFA’yı denemek istiyordum sonrasında FIFA aldım. FIFA’yı çok beğenmiştim, çok gerçekçi gelmişti bana. FIFA oynadıktan sonra aslında iyi oynadığımı fark ettim ve zaten futbolun içerisinden geliyordum, zamanında çok profesyonel olmasa da futbolculuk yapmıştım. U15, U16 gibi takımlar yoktu o zamanlar ve küçük takımlarda oynamıştım.

Yeteneğimi fark ettim ve oynamaya devam ettim, sonrasında FIFA 11’de ve FIFA 12’de turnuvalara katılmaya başladım. Team Turquality’den bir teklif gelmişti, o zaman Team Turquality, Dark Passage ve HWA vardı büyük olarak. Başka bir takım yoktu zaten. Öyle bir başlangıç oldu benim için sonra yurt dışı maceraları oldu. En çok başarıyı Space Soldiers’ta elde ettim diyebilirim. Şimdi de koç olarak Galatasaray’da gayet mutluyum. İyi de gidiyoruz Kaan ile birlikte ve umarım daha da iyisi olur.

“Avrupa’daki başarı bizim için bir tık daha önde”

Türk Telekom eSüper Lig’de şampiyonluk yaşadığınız için tebrik ederiz. Bu lig ve şampiyonluk hakkındaki hislerini öğrenebilir miyiz?

Öncelikle ilk resmi eSüper Lig’de şampiyon olmak bizim için çok güzel çünkü Galatasaray’ın ismine de yakışır oldu ilklerin takımı olarak. Çok mutluyuz. Zorlu bir süreçti, normal sezonda 95 Gen modunda Gomislerle, Berkanlarla, Torrerialarla oynandı ve orada bizim dezavantajımız vardı. Hem Kaan’ın oyun tarzı çok uygun değildi hem de takımımız biraz kısa malumunuz. O yüzden de herkesin eşit olduğu bir tarafta uzun boy ve fizik fark yaratıyor tabii ki. Öyle bir dezavantajımız vardı ama FUT’ta çok başarılı olacağımızı biliyorduk o yüzden normal sezonu bir şekilde bitirmeye çalıştık ama burada Kaan bir şekilde bitirmek derken de 3. olarak bizi en azından çeyrek finalden başlattı ve çok önemliydi.

Play-Off’lar zaten ayrı bir hikaye. Yanlış hatırlamıyorsam finallerde 9 maç oynadı neredeyse Kaan o gün. Play-Off’larda da toplam 11 maç oynamıştı. Çok zordu tabii ama başardık, umarım çok daha gelişir eSüper Lig. Biz bunun için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız zaten. Tabii Türkiye’de şampiyonluk istiyoruz ama bizim hedefimiz yurt dışı, Avrupa’daki başarı bizim için bir tık daha önde. Bu Türkiye ligi değersiz demek değil, çok değerli ve çok önemli. Umarım önümüzdeki yıllarda çok daha iyi yerlere gelir.

Resim

“FIFA’nın doğası gereği insanlar birazcık gerginler”

Twitch üzerindeki FIFA topluluğu hakkında ne düşünüyorsun?

Bence FIFA topluluğu diğer topluluklardan biraz ayrılıyor. Bunu kendi topluluğumuz veya benim oynadığım oyunun topluluğu olarak söylemiyorum. Bence biraz daha fazla saygılı insanlar, topluluk takipçilerini ve takip ettiği yayıncıları biraz daha fazla seviyorlar. O yüzden topluluğun içerisinde olmak çok güzel ama tabii FIFA’nın doğası gereği insanlar birazcık gerginler oyuna. O da bizim için dezavantaj yaratıyor zaman zaman. Oyunun fiyatı da malumunuz çok yüksek. Onun da etkisi var. Oyunun fiyatı çok yüksek ve topluluğun gelişmesini engelliyor. Sadece oyun değil, oyun bedava olsa bile Playstation 5, internet, monitör parası derken FIFA kitlesi maalesef büyüyemiyor.

Bize box2box’tan bahsedebilir misin?

Biz box2box ile beraber yaklaşık 2 yıldır çalışıyoruz. Onlarla beraber çalışmaktan çok keyif alıyorum ve yayınlarımda logosu bulunuyor, ben de içeriklerine destek olmaya çalışıyorum olduğu kadar. Twitter’da, Instagram’da görselleri olsun anlık paylaşımları olsun çok güzel işler yapıyorlar, bunlar çok değerli ve topluluğun tamamen bilgi almasını sağlayan faydalı içerikler aslında. Bu yüzden box2box’ın varlığı çok değerli bizim için ve çok da keyif alıyoruz beraber çalışmaktan, çok mutluyuz.

“EA şu an bence risk almıyor, zaten tutan bir şey var ve onu devam ettiriyorlar”

FIFA’nın yeni dönemde farklı bir isimle piyasada olacağını biliyoruz. Sence bu değişiklik oyunu nasıl etkileyecek?

Gameplay olarak motor değişmediği sürece oyunun çok değişeceğini düşünmüyorum ben. Yani benzer şeyler olur ve aynı zamanda rekabetin de olması lazım ki EA biraz risk alsın. EA şu an bence risk almıyor, zaten tutan bir şey var ve onu devam ettiriyorlar. Bu riski almaları için ona yaklaşan ve onu geçebilecek bir oluşum, bir oyun olması lazım. Yakın zamanda o da olacak gibi gözükmüyor zaten.

O yüzden oyunun çok dramatik değişikliklere uğrayacağını düşünmüyorum ben. Onlar da sonuçta rekabetin olmadığı ortamda elinde gizli silahlar tutuyorlardır diye düşünüyorum. Oyun sektöründe böyle bir şey var çünkü. Her sektörde var yani rekabet olmazsa sen de birilerinin gelmesini beklersin ve sonrasında onu tekrar alaşağı etmek için uğraşırsın ki zamanında FIFA düşüşteyken ve PES iyiye giderken FIFA 2008’de yeni nesile geçtiği zaman çok çok güçlü geçmişti ve orada bir üstünlük almıştı eline. Sonrasında her geçen sene daha da üstüne koydu zaten. O yüzden çok değişeceğini düşünmüyorum, işin özeti bu benim için. Tabii ki eklemeler olacaktır, bizim dileğimiz oyunun patchlerle mahvolmaması sadece, başka bir şey değil.

Playerbros olarak sorularımızı yanıtladığın için teşekkürler! Son olarak Playerbros okurlarına, kendi takipçilerine ve tüm FIFA severlere söylemek istediğin bir şey var mı?

Ben teşekkür ederim röportaj şansı verdiğiniz için. Oyun çok pahalı, mümkün olduğunca sinirlenmeden kol kırmadan hayatınıza devam edin diyorum FIFAcılara çünkü çok sinirleniyor insanlar, bu kadar çok para verip aynı zamanda bu kadar çok sinirlenmeleri benim en çok üzüldüğüm şeylerden bir tanesi. Sakin kalın diyorum, bu sıcak günlerde çok su için, kapınızın önüne hayvanlar için özellikle mama koymayı unutmayalım.


İlginizi Çekebilir: 

EA Sports FC 24 ne zaman çıkacak ve kaç TL olacak? Cevaplar belli oldu!

EA Sports FC 24 Sistem Gereksinimleri belli oldu! FC 24 kaç GB?

1 Yorum

1 Comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor