Connect with us

Oyun

Foxngame ile göz atıyoruz: Cyberpunk 2077 incelemesi

.@foxngame sponsorluğunda başlattığımız “Foxngame ile göz atıyoruz” serimize, Cyberpunk 2077 ile devam ediyoruz.

Foxngame sponsorluğunda başlattığımız “Foxngame ile göz atıyoruz” serimize, Cyberpunk 2077 incelemesi ile devam ediyoruz.

Cyberpunk 2077, belki de fazla hype’in en büyük kurbanlarından bir tanesi olmaya aday. Keanu Reeves‘i oyuna dahil etmeleri ile birlikte oyun bir anda dünyanın en popüler oyunlarından bir tanesi oldu. Aslında Reeves’i oyuna dahil etmeden önce de büyük bir hayran kitlesi oyunu bekliyordu ama oyuncunun oyunda olacağı açıklandıktan sonra Cyberpunk 2077 hakkında hiç bir bilgisi olmayan kişiler bile oyunu GTA ile kıyaslamaya çalıştı.

Bu bir oyunun başına gelebilecek en kötü şeylerden birisi. Buna rağmen oyuncular, CD Projekt RED tarafından geliştirilen oyunun çok iyi olacağını düşünüyordu. Witcher 3 ile oyuncuların kalbini kazanan CD Projekt RED, oyunculara vermiş olduğu destek ile dünyanın en iyi oyun firmalarından bir tanesiydi. Fakat onlar bile bu hype’ı iyi bir şekilde yönetemedi.

Cyberpunk 2077 incelemesi

Cyberpunk 2077‘yi oynamaya başladığınız zaman, oyunun karanlık havası ilk dikkatinizi çeken şey oluyor. Başlangıç ekranında oldukça detaylı bir şekilde kendi karakterinizi oluşturabiliyorsunuz, karakteri oluşturduktan sonra ise hikayenizin başlangıcını seçmeniz isteniyor. Kasaba/kırsal, sokakta veya bir şirkette hikayeye başlayabiliyorsunuz. 3 farklı hikaye gibi gözükse bile hepsi bir noktada birleşiyor ve ana hikayeye fazla bir etkisi olmuyor. Ama tabii ki de farklı bir deneyimle oyuna başlamak için kendi hikayenizi seçmeniz gerekiyor.

Ben oyunu oynarken şirketi seçerek oyuna başladım. Başlangıçta patronum olan kişi ile Avrupa Uzay Konseyi’nin infazı hakkında ufak bir konuşma gerçekleştirdikten sonra, benden bir kişiyi ortadan kaldırmamı istedi. Bu aşamada bu işi kabul etmekten başka bir çareniz yok ve işi kabul etmek zorundasınız. Ardından en yakın arkadaşımız olan Jackie Welles’in yanına giderek yardım istiyoruz. Biz arkadaşımız ile konuşurken şirketin adamları bizi buluyor ve bizi köstebek olarak suçlayıp şirketten atıldığımızı söylüyor.

Bu şokun ardından karakterimiz her şeyini kaybettiğini anlayınca, arkadaşımız ile birlikte her şeye baştan başlıyoruz. Bu aşamada oyun bize sadece yaşamımızdan kısa kesitler gösteriyor ve bir anda kendimizi başka bir görevde buluyoruz. Bu aşamadan sonra asıl hikayemiz başlıyor ve Cyberpunk 2077’in dünyasını keşfetmeye başlıyoruz.

Hikaye anlamında Cyberpunk 2077 oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Hiç beklemediğiniz anlarda yaşanan kayıplar ile hikayeye sımsıkı bağlanıyorsunuz ve bir sonraki görevde ne olacak diye düşünmeden edemiyorsunuz. Bu konuda oyunu tebrik etmeliyiz. Ancak oynarken, keşke hikaye biraz daha uzun olsaydı dedim. Oyunun ana hikayesi uzun olmamasına rağmen, sizi etkilemeye yetiyor.

Cyberpunk’ı indirimli almak için tıklayınız

Oyunda vermiş olduğumuz kararlar oyunun gidişatını etkiliyor ama büyük bir değişikliğe yol açmıyor. Bundan dolayı keşke verdiğimiz kararlarla, hikayenin gidişatını gerçek anlamda etkileyebilseydik ama maalesef ki kararlarımız çok az yerde hikayenin gidişatına direkt bir etkide bulunuyor.

Grafiksel anlamda oyun bir devrim yapmasa bile oldukça etkili bir deneyim vaat ediyor. Oldukça detaylı ve yüksek kalite bir grafiğe sahip olan oyun, ekran kartlarını da bir hayli zorluyor. Bu durum her ne kadar iyi bir gelişme olarak gözükse bile, oyunun optimizasyon alanında yaşadığı sorunlardan dolayı maalesef ki deneyimi eksik bir şekilde yaşamak zorunda kalıyoruz. Oyunun belki de en eksik kaldığı nokta kesinlikle optimizasyon kısmı.

PC’de çok fazla hata ile karşılaşmadık ama özellikle konsol oyuncuları, oyunun optimizasyon sorunlarından dolayı bir türlü oyunu oynayamadı. Cyberpunk 2077, yaptığı açıklama ile bu hatadan dolayı özür diledi ve konsol oyuncularının oyunu 7 gün içinde iade edebileceğini açıkladı.

Oyunun bir diğer sıkıntılı noktası ise kesinlikle BUG’lar. Görevlerde bu BUG’lar ile karşılaşmadım ama açık dünyada gezerken maalesef ki çok fazla BUG ile karşı karşıya kaldım. Açık dünyada bir anda arabalar kayboluyor, akan trafik bir anda duruyor, açık dünyadaki insanlar bir anda kayboluyor ve en kötüsü de grafikler yüklenmiyor. Buna benzer birçok hata ile karşılaştım. Bu hatalar oyunun ana ilerleyişinde canımı sıkmadı ama açık dünyada gezerken zevk almama engel oldu. Bu sıkıntı, her oyuncuda yaşanmış bundan dolayı oyuna yeni gelecek güncellemelerle birlikte bu sorunun tamamen ortadan kalkacağını düşünüyorum.

Bu kısma değinmeden geçmek istemiyorum, büyük ihtimalle bir hatadan dolayı oyunda ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e bir hakaret bulunuyor. Yanlış bir harf yazımı sonucunda oluşan bu hatayı sizinle paylaşmak istemiyorum ama kısa sürede büyük bir tepkiye neden olan bu hatanın en kısa sürede düzeltileceği açıklandı. Ayrıca çeviri ekibi, bunun bir hata sonucu oluştuğunu belirtti ve özür diledi.

Çeşitlilik

Cyberpunk 2077’yi oynamaya başladığınızda karakter ekranında sizi hem bol bir çeşitlilik karşılıyor. Karakterinizin yüz kısmını oldukça detaylı bir şekilde tasarlayabilirken, geriye kalan vücut hatlarını ise oldukça genel olarak düzenleyebiliyoruz. Bu kısımda karakterimizin bedenini oldukça az bir şekilde değiştirebilmemiz belki bir eksiklik olarak gözükebilir ama oyunu FPS modunda oynadığımız için vücut hatlarını sadece aynalarda ve sinematik anlarda görebiliyoruz.

Oyun, silah kısmında ise oyuncuya oldukça fazla seçenek sunuyor. Klasik silahların yanında teknolojik silahlar ile birlikte de düşmanlarınızı alt edebilirsiniz. Bu sayede sessiz bir şekilde düşmanınızı alt etmek için planlar kurabilir veya büyük silahlar ile düşmanlarınız ile acımasız bir çatışmaya girebilirsiniz. Ayrıca düşmanlarınızı alt etmenin bir diğer yolu ise hacklemek. Savaş anında düşmanınızın sistemini alt edin ve tek kurşun bile sıkmadan düşmanlarınızın acı çekmesini izleyin. Hangi yoldan ilerleyeceğiniz size kalmış.

Cyberpunk’ı indirimli almak için tıklayınız

Oyun, hikaye ve grafik alanında çok başarılı bir iş ortaya koymuş. Fakat iş açık dünya ve optimizasyona gelince, maalesef ki oyun sınıfta kaldı. Çok büyük bir hype ile çıkan Cyberpunk 2077, iyi bir oyun olsa bile bu hype’i kaldıramadı. Genel olarak Cyberpunk 2077, üst düzey bir oyun deneyimi sunsa da, bazı hatalardan dolayı oyundan soğuyabilirsiniz. Bence oyun oldukça iyi ve 2020’nin en iyi oyunlarından bir tanesi, tabii ki de oyunun hype’ına katılmadıysanız. Oyuna 10 puan üzerinden bir puan vermemiz gerekirse, bence Cyberpunk 7.5’tan 8’lik bir oyun olmuş. Keşke 10’luk bir oyun olsaydı ama hatalardan dolayı 8’e razı kalması gerekecek gibi gözüküyor.

Siz de Cyberpunk 2077’ye sahip olmak istiyorsanız, sponsorumuz Foxngame’i tercih edebilirsiniz. Sadece 241.53 TL’ye Foxngame’den oyuna sahip olabilirsiniz. Cyberpunk 2077’yi siz nasıl buldunuz? yorumlarda oyun hakkında düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Foxngame ile göz atıyoruz: Assassin’s Creed Valhalla

Elinden kalem düşmeyen...

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Oyun