Connect with us

Oyun

Foxngame ile göz atıyoruz: Football Manager 2021 incelemesi

.@foxngame sponsorluğunda başlattığımız “Foxngame ile göz atıyoruz” serimize, Football Manager 2021 ile devam ediyoruz.

Foxngame sponsorluğunda başlattığımız “Foxngame ile göz atıyoruz” serimize, Football Manager 2021 incelemesi ile devam ediyoruz.

Football Manager 2021 incelemesi

İlk olarak bahsetmek istediğim husus oyun geçen senenin aynısı değil bu sene kesinlikle farklı bir izlenim bırakmakta. FM 20 için FM 19’un güncellenmiş hali demek mümkünken, FM 21 ise bu sene farklı olduğu hissiyatını bir hayli vermekte. Oyunun daha akıcı olması için küçük ama etkili işlevler söz konusu.

Daha önceki seneler gibi sadece his belirten sekmeler kaldırılmış yerine fiziksel anlatım ile beraber kimi diyaloglarda vereceğiniz cevapları, kabul, ret, ısrar, ikna gibi sınıflandırılmış. Bu kısımda da oyunun bence hızlandırılması amacıyla gereksiz diyaloglar azaltılmış, daha önce bir kaç soru ile peş peşe verilecek cevapları tek seferde daha fazla seçenek haline getirilerek kolaylaştırılmış.

Hızlandırma amacıyla maç günü, maç öncesi taktik, öneriler, takım seçimi gibi hususları taktik ekranında daha kolay seçilebilir şekilde ayarlanmış ve bu şekilde daha basit bir yönetim imkanı sunulmuş.

FM 2021’i buradan satın alabilirsiniz

Yeni nesil FM’lerde de yardımcınızı ve antrenör ekibinizi seçmek kilit rol oynamakta. Sadece maç öncesindeki taktiksel öneriler değil, maç içerisindeki rakip ve kendi takımınızın analizini yaparak da doğru hamleleri yapmanızda kilit role sahip durumda ayrıca bu ekibe yeni roller de eklenmiş. Artık antrenör ekibi içerisinde Performans Analisti rolü de yer alıyor. Bu sayede hem rakip analizini hem de takımın sahaya dizilişi konusunda elinizi fazlasıyla kuvvetlendirmekte. Ayrıca artık antrenör sayısına göre daha seçici bir ekip kurabilirsiniz.

Bu sene FM 21’de yakın tarihte hayatımıza kısa sürede dahil olan istatistik verisi xG bulunmakta. Gol beklentisi yani xG bir takımın gole ne kadar yaklaştığını ölçebilmenin en somut veri hali gibi gözüküyor. Football Manager gibi istatistiklerin ve verilerin kilit rol oynadığı bir oyunda da bu bilgiyi görmek bizler için sevindirici.

Basın İlişkileri

Bir teknik direktör olarak saha içi kadar saha dışında da sorumluluklarınız var. Basına vereceğiniz demeçler hem bireysel olarak oyuncuların hem de takımın toplu olarak moral motivasyonunu etkiliyor. Uzun yıllardır FM’de sorulara aynı cevapları vermekten açıkçası oyuncular olarak sıkılmıştık, bu sene bazı yeni cevaplar eklense de bir noktadan sonra aynı rutine dönüyoruz ancak yine de atmosfer anlamında göze güzel gelen bir görüntü sunmakta.

Vücut Dili

Alışık olduğumuz tutkulu, sakin, iddialı gibi seçenekler yerine oyuncularla konuşurken ve basına cevap verirken vücut dilinizi kullanıyorsunuz. Özellikle devre arasında soyunma odası konuşmalarına eklenen şişe fırlatma kısmı gerçekten çok etkili olmuş. Soyunma odasında olduğu kadar medya ile olan ilişkilerde de bu vücut dili oldukça işe yaramakta.

Oyun Motoru

FM 19 ve 20’ye göre bence FM 21’in oyun motoru çok iyi . Göbekten dikine hücum konusunda mezzala rolündeki oyuncular bir hayli aktif hale gelmiş. Ofansif oyun kurucular veya vizyonu yüksek oyuncular rakibin açığını gördüğü anda çok teknik paslar atıyorlar. Duran toplarda da artık her pozisyon kolay kolay gol olmuyor. Stoperlerin orta sahada sırtını dönüp topu kaybetmesi düzelmiş ancak “kalecinin görüş açısını kapatma ” adı altında hakemler çok yanlış ofsayt kararları vermekte.

FM 2021’i buradan satın alabilirsiniz

Sezon Sonu Genel Bakış

Bu yıl oyuna eklenen bir diğer yenilik ise sezon sonu genel bakışı olmuş. Bu sayede uzun bir sezonun ardından sezonun siz ve takımınız için nasıl geçtiğini görebiliyorsunuz.  Forma satışları, hangi oyuncular daha çok forma sattı gibi detaylar da bu sene haberler sekmesi yerine sezon sonu görüşünde karşınıza çıkıyor.

Sports Interactive, Football Manager oyununu bu sene geçmiş yıllara nazaran çok daha iyi duruma getirmiş. Oyunun çok fazla detaylı olduğunu düşünenler için FM Touch’u tavsiye ederim. Futbolda zafere hızlıca ulaşmak isteyen menajerler için, Football Manager’ın sadece taktik ve transferler gibi temel menajerlik görevlerine odaklanan bu versiyonu tam size göre.

Football Manager 2021 incelemesi’nin ardından sizde teknik direktörlük kariyerinize hemen başlayabilirsiniz. Sponsorumuz Foxngame üzerinden FM 21’yi sadece 249.00 TL’ye oyunu satın alabilirsiniz.

Her oyun tarzına ilgisi olan, manga ve anime tutkunu.

1 Yorum

1 Comment

    Leave a Reply

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


    Oyun