Connect with us

Video Konusu

Espor Nedir: Tarihinden günümüze kadar gelişimi

espor nedir video

Günümüz gençlerinin bir numaralı rekabet ortamlarından espor hakkında ne biliyorsunuz? Kısa ve etkili bir şekilde bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Espor nedir, espor oyunları hangileridir sorularına yanıt bulacağınız içeriğiniz başlıyor! Süremiz kısıtlı, hemen başlayalım!

Elektronik sporlar, oyun dünyasının rekabet alanı olarak anlatılabilir. Peki her oyun espor oluyor mu? Tabii ki hayır! Bir oyunun, espor kategorisine girebilmesi için belli başlı iki kriteri tamamlaması gerekiyor: “Her oyuncu eşit şartlarda başlayacak ve oyunda herhangi bir ödeme yöntemiyle daha güçlü özelliklere sahip olunmayacak.” Bu basit gibi görünen ama oldukça net sınırlar çizen iki kural, espor oyunlarını diğer oyunlardan ayırıyor.

İlginizi çekebilir: Espora yatırım yapmış dünyaca spor kulüpleri hangileri?

Espor Oyunları

İlk etkinlikleri Stanford Üniversitesi’ndeki Spacewar organizasyonlarına kadar giden elektronik sporlar, bu hesaba göre 1970’li yıllara kadar götürülebiliyor. O tarihlerden itibaren “arcade” dünyasıyla ilerleyen bu dal, en büyük atılımını 1990’lı yıllara geldiğimizde yaptı.

İnternetin ve bilgisayar oyunlarının hayatımıza girmesi elektronik sporlara da yeni bir soluk getirirken, 2000lere gelinmesiyle Korelilerin esporu domine edeceği gelişmeler yaşandı. Kore e-Spor Birliği dünya kamuoyuna tanıtıldı! Bir diğer yandan bundan öncesinde ve sonrasında Halo, Tekken, Quake, StarCraft, WarCraft gibi birçok oyun esporu emekli dönemlerinde öncü oldu.

2005 dönüm noktası

Elektronik sporların en büyük atılımı şüphesiz ki 2005’ten sonra oldu. Counter-Strike 1.6 önderliğinde adeta yepyeni bir dünyanın kapılarını aralayan bu dal, kurumsallaşma anlamında da G7 Teams gibi birçok kuruluşun kurulup dağılmasını da gördü. Esporun yaygınlaşmasıyla dev ödüllü turnuvalar da gecikmedi. Counter-Strike, Dota, League of Legends ve Heroes of Storm gibi oyunlar milyonlarca dolarlık ödülleriyle hem cezbetti hem de pazarı büyüttü. Bu tarihlerden itibaren birçok firma bu pazara yatırım yaptı ve günümüzün profesyonel espor anlayışına geliverdik.

Şimdilerde dünyanın birçok yerinde kurumsal organizasyonların, şirketlerin finanse ettiği liglerin, oyunların resmi etkinlikleriyle karşımıza çıkan elektronik sporlar; ilerleyen dönemde çok daha büyüyecek, bizden söylemesi!

Her geçen gün büyüyen bu pazar hakkında bilgi sahibi olmak ve güncel haberleri okumak için Playerbros.com‘dan ayrılmayın! Video içerik, rehber ve güncel haberlerle dolu olan sitemizle size hizmet vermekten onur duyuyoruz!

emre@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Video Konusu