Connect with us

Güncel

Nintendo ve Sony abonelik yenileme politikalarını değiştiriyor

Yürütülen soruşturma sonucunda her iki şirket de abonelik yenileme sistemini değiştirecek

Nintendo ve Sony abonelik yenileme politikalarını değiştiriyor

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden ikisi olan Nintendo ve Sony, Competition and Markets Authority (CMA) tarafından yürütülen soruşturma sonucunda abonelik yenileme sistemlerini güncelleyecek. Rekabete uygun olmayan yenileme sistemi ve kullanıcıların farkında olmadan abonelik ücreti alınması sebebiyle her iki şirket de mevcut politikalarını revize edecek. Geçtiğimiz aylarda Microsoft’un kullanıcılarına Xbox Game Pass servisi hakkında üyeliğin nasıl iptal edileceği ve ödemenin nasıl kesileceğine dair daha açık bilgiler vermeyi taahhüt etmesinden sonra Nintendo ve Sony de adım atmakta geç kalmadı.

CMA İcra Direktörü Michael Grenfell’in açıklaması şu şekilde:

”Araştırmalarımızın bir sonucu olarak, müşterileri korumak ve otomatik yenilenen aboneliklerle ilgili endişelerin giderilmesine yardımcı olmak için bir dizi değişiklik yapıldı. Otomatik yenilenen abonelikler sunan diğer oyun şirketleri, tüketici koruma yasasına uyduklarından emin olmak için uygulamalarını gözden geçirmelidir.”

Nintendo otomatik ödeme talimatını uygulayamayacak

Alınan karara göre Nintendo şirketi online market servisini otomatik ödeme yöntemi ile kullanıcılara sunamayacak. Bu özelliğe erişmek isteyen kişiler kayıt olduktan sonra otomatik ödemeyi kendileri açmaları gerekecek. Sony ise Playstation Plus servisini uzun süredir kullanmayan müşteriler ile iletişime geçerek aboneliklerini nasıl iptal edeceklerine dair bilgi paylaşacak. Bunun yanı sıra Sony, eğer müşteriler hem PS+ servisini uzun süredir kullanmaz hem de ödemeyi iptal etmezse, söz konusu ödemeleri alamayacak.

Oyun şirketlerine tüketici koruma yasasına uymaları çağrısında bulunan CMA, müşterilerin ihmalleri üzerinden kar elde edinimini engellemek istiyor. Ücret karşılığı abonelik sistemi sunan şirketler arasında Electronic Arts ve Ubisoft da bulunuyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Güncel