Connect with us

Espor

Playerbros Özel: BLAST Pro Series gibi dünyaca ünlü bir etkinlik daha Türkiye’ye gelebilir!

Playerbros Özel: BLAST Pro Series gibi dünyaca ünlü bir etkinlik daha Türkiye’ye gelebilir!

G-Star 2018‘de InGame Group ile birlikte Türkiye’yi temsil eden Gaming in Turkey yöneticilerinden Uluç Ali Kırangil, Playerbros’a özel açıklamalarda bulundu. Gelecek planları için müjdeli haberlere veren Kırangil, ilerleyen dönemde tıpkı BLAST Pro Series gibi dünyaca ünlü bir etkinliği Türkiye’ye getirebileceklerini belirtti.

G-Star’da durum nasıl?

“G-STAR 2018’i bu sene diğer senelere oranla daha sakin buldum. Bu sakinliği Çin’in oyun sektörüne olan egemenliği sebebiyle olduğunu düşünüyorum. Ağustos başında Şangay’daki Chinajoy 2018’e de katılmıştık. Koreli bazı yapımcıların dahi, Çinli oyun firmalarına oyunlar yaptırdığını duyuyoruz. Planlanan toplantılarımızın yanı sıra, iş ağımızı genişletmek için G-STAR’a her sene katılım yapıyoruz. Asya tabii ki oyun endüstrisinde bambaşka bir yerde. 2019’da Fortnite ve PUBG çekişmesini daha çok hissedeceğiz diye düşünüyorum, G-STAR 2018’in ana sponsoru Epic Games olmuş, tüm alanda, otobüs giydirmelerinde ve hatta tuvaletlerde dahi Fortnite karakterlerini görmek mümkün. PUBG’nin de aralıkta PlayStation’a açılacağını düşünürsek oldukça sıkı bir rekabet bizi bekliyor.”

Sektörün geleceği neyi gösteriyor ve Gaming in Turkey nasıl bir yol izleyecek?

“Türkiye için yeni mobil oyunların yolda olduğunu paylaşabilirim. Yıllarca PC’ye hükmetmiş oyunların yapımcıları, Blizzard’ın Diablo’nun mobil versiyonunu açıklaması gibi mobile yönelmiş durumda. Biz de bazılarıyla iletişime geçtik, önümüzdeki dönemde duyurularımız olacak. Ayrıca espor tarafı da hareketli, Avrupa’da yapılacak Battle Royale oyunlarından birinin turnuvası ile ilgili Kore’nin köklü firmlarından biriyle görüştük. İlk turnuvanın başarısına bakıp Türkiye tarafında neler yapabiliriz konuşacağız.”

“BLAST Pro Series gibi ismi dünyaca bilinen bir seriyi Türkiye’de görebiliriz.”

“Bir başka global turnuva serisinin Türkiye ile ilgilendiğini söylemek yanlış olmaz. Şimdilik ismi bizde kalsın ama eğer anlaşma zemini yakalayabilirsek BLAST Pro Series gibi ismi dünyaca bilinen bir seriyi Türkiye’de görebiliriz. Bu tabii biraz da ülkemizdeki yerel ve global firmaların espora olan yatırımı ile de alakalı. Türk Hava Yolları, cesur bir adımla BLAST Pro Series İstanbul’un global sponsoru olmuştu. Bu tür cesur adımları çoğaltabilirsek, global organizasyonların Türkiye’de yapılmaması için hiçbir sebep yok.”

emre@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor