Connect with us

Espor

VALORANT Savaş Bileti’inin detayları açıklandı! Savaş bileti nasıl tasarlanıyor?

VALORANT Savaş Bileti’inin detayları açıklandı! Savaş bileti nasıl tasarlanıyor?

VALORANT Savaş Bileti’inin detayları açıklandı. VALORANT’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada savaş biletinin nasıl yapıldığı açıklandı.

https://twitter.com/VALORANTtr/status/1318570052724137984?s=20

VALORANT tarafından yapılan açıklamaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

VALORANT TR:

Savaş Bileti, VALORANT’ta kafalara tıkladıkça ve Spike’ları yerleştirdikçe ilerlediğiniz, ödüllerle dolu bir yol. Tüm oyuncuların etkileşim halinde olduğu bir özellik olduğu için Özel İçerik Ekibi olarak bunun her telden oyuncuya hitap etmesi için çalışıyoruz. Bu, tüm oyuncuların tüm içerikleri seveceği anlamına gelmiyor. Her oyuncunun seveceği bir şeyler olması gerektiği anlamına geliyor.

Eşyaları tasarlarken haritalar, meta oynanış caps’leri, önceki Savaş Bileti içerikleriyle ilgili espriler gibi birçok farklı şeyden ilham alıyoruz ve açık fikirli bir şekilde beyin fırtınası yapıyoruz.

Bu geliştirici günlüğünün ana konusu Savaş Bileti’nin ardındaki tasarım fikirleri olsa da kozmetik içeriklerimizi geliştirmek her zaman önceliğimiz. İstediğiniz kaplama stilini doğrudan seçebilme özelliğifarklı yakın dövüş stilleri ve kaplama seviyesini değiştirmeyle ilgili çalışmayı sürdürüyoruz. Ayrıca geribildirimlerinizden yola çıkarak yapılacak değişiklikleri görmek için 3. Kısım Savaş Bileti’ne göz atabilirsiniz. Geribildirimlerinizi bizimle paylaşmaya lütfen devam edin.

BİZ NE YOLLARDAN GEÇTİK…

chicken.png tactibear.png

Oyunlara para harcamak istemeyen oyuncuların da “Ben de oradaydım!” diyebilmesi için en başından beri Savaş Bileti’nde ücretsiz bir yol bulundurduk.

Ayrıca, Taktikayı uğuru veya Tavuk spreyi/unvanı/kartı gibi içerikler vardı ki bunları kazanma şansını herkese sunmasaydık olmazdı. Herkesin Vandal’a olan sevgisini göstermeye veya düşmanının gözyaşlarını coşkuyla karşılamaya hakkı var.

Seçkin Savaş Bileti yolunu açan oyuncular içinse hedefimiz farklı türden kozmetik seçenekleri sunmak. Bilimkurgu, fantastik, bilim fantastik (aynen…), sanatsal, atarlı giderli… Ne olursa. Bu özellikle önemli bir nokta çünkü birçoğunuzun doğrudan Mağaza’dan kaplama satın almadığının, onun yerine oyun içinde çabalayarak eşya kazanmak istediğinin farkındayız.

(Tam da bu yüzden 3. Kısım’da Elektro kaplaması için stil geliştirmeleri de ekledik. Çünkü sadece Savaş Bileti alan oyuncuların Radyanit Puanları birikti ve bu puanları harcayabilecekleri pek bir yer yok.)

 

opcrimson.png coffee.png

Aşama sıralaması her kısımla birlikte değiştiği için en popüler kozmetikler her zaman en son aşamaların ardında kilitli değil. Bu sayede, sadece Savaş Bileti’ne para veren oyuncular 50 aşamayı birden tamamlaması gerekmeden en sevdiği silah için bir kaplamaya ulaşabilir.

Mesela, 1. Kısım’da Vandal kaplaması 9. Parça’daydı, fakat 2. Kısım’da çok daha erken aşamalarda boy gösterdi. Oyuncuların Savaş Bileti’nde ilerleyerek özel bir şey kazandığını hissetmesini istiyoruz ama bu konuda adil de davranmamız gerekiyor.

BUNLAR AKLIMIZA NEREDEN GELİYOR?

Gülümseyen bir ekmek kızartma makinesi. Üstünde VALORANT plağı bulunan bir pikap. Karadeniz’de gemileri batmış gibi duran bir yengeç. Şapka takmış bir kurbağa. Sahi, bu fikirler aklımıza nereden geliyor?

toaster.png vinyl.png froggy.png

Ekip içinde eğlenceli anlar

Savaş Bileti’ne koyduğumuz şeyleri nereden buluyoruz? Kafanızda canlanan çılgın çalışma koşulları muhtemelen doğru. Küçük bir ekip olarak (tabii şu sıralar internet üzerinden) beyin fırtınası yapıyoruz. Saatler süren toplantılarda hiçbir kısıtlama olmadan, aklımıza gelen her şeyi ortaya atıyoruz.

Tasarım aşamasının ilk evresinde kötü fikir diye bir şey yok. Silah kaplamalarında olduğu gibi çılgın fikirleri destekliyor ve onları somut şekilde ele alabilecek bir zemin oluşturuyoruz. Ekibimiz daha sonra bu fikirlerin sayısını azaltabilir tabii ama bu aşamada fikirlerin niteliği değil de niceliği ön planda oluyor. O sırada ekibimizin altından kalkamayacağı kadar büyük bir fikir ortaya atıldıysa o fikri daha sonra ele almak üzere kenara kaldırıyoruz.

Tema öğeleri

Savaş Bileti içerikleri yayınlandığı kısma özel olduğu için tüm içeriklerin, bütünlüğü olan bir paket hissini vermesini istiyoruz. Birinci adımımız o kısımda neler olup bittiğine bakmak oluyor:

  • Yeni gelen Ajan kim?
  • Yeni harita geliyor mu?
  • Küresel bir etkinlik veya özel bir dönem var mı?
  • VALORANT’ın hikâyesiyle ilgili neye yer vermek istiyoruz?
  • Mevcut meta nedir?
  • Oyuncular son zamanlarda VALORANT’la ilgili neler söylüyor?
Melee_hive.png Vandal_hive.png ares_hive.png

HAYALLER AŞAMALARA DÖNÜŞÜYOR

Savaş Bileti kaplamaları söz konusu olduğunda tematik açıdan daha farklı şeylere yer vermemiz şaşılacak bir şey değil. Yola çıkarken elimizde sadece belli bir temaya uyma niyeti olabilir. Mesela, tamamen fantastik bir tasarım oluşturmak istiyor olabiliriz. Örneğin, 3. Kısım Savaş Bileti’ndeki Altın Afet kaplaması fantastik tarafa göz kırparken Elektro çok daha keskin hatlara sahip, Vakur ise diğerlerine nazaran şatafatlı duruyor.

 

guardian_ruin.png bucky_charge.png phantom_serenity.png

Önceki Savaş Biletlerinin sevdiğiniz yanlarını söylemeniz de işimize geliyor. Taktikayı’nın herkes tarafından sevilmesi sonucunda Taktiksel Sincap uğurunu yanına arkadaş olarak getirdik. Büyük bir çoğunluğunuz Ahtapot oyuncu kartını aldığı için ahtapot ağırlıklı içerikler çıkartmayı sürdürdük.

Çıkardığımız içerikler aynı zamanda VALORANT topluluğuyla alakalı ve topluluğun gündeminde olmalı. Örneğin oyuncular arasındaki, “Vandal mı daha iyi yoksa Phantom mı?” tartışması belki de asla sonuçlanmayacak; biz de bununla ilgili bir kart ekleyerek tartışmaya katkıda bulunmak istedik.

(Guardian kaplamalarının kıtlığıyla dalga geçen bir kart yapmanın vakti geldi de geçiyor bile, farkındayız.)

Bayramlar gibi özel dönemlerde daha soyut şeylere yönelmektense o dönemin havasını yansıtmak için çabalıyoruz. Minik bir balkabağı feneri şeklinde bir uğur yapmakta sorun yok ama tüm içeriklere korkunçluk teması hâkim olursa küresel kitlemizin çeşitli kesimleri bundan hoşnut olmayabilir.

Ayrıca, kozmetiklerin bir de “zamandan bir kesit” yansıtma özelliği var. Birçoğumuz karantinanın etkilerini hissediyorken Viper’ın “Maske Tak, Ellerini Yıka” spreyi yaşadığımız zor günlere selam çakıyor.

wash.png

Haritalar Savaş Bileti için ilham aldığımız en iyi kaynaklardan biri. Biz bile Harita Ekibi’nin haritalara bıraktığı küçük sürprizleri ararken zevkten dört köşe oluyoruz! Kardan Kanka, Tontiş Dondurma, Ölümsüz Gül ve tüm taktiksel hayvan uğurları esasen haritalardan esinlenilerek tasarlandı. Meşhur Ahtapot bile Ascent’teki bir sokak resminden ilham alınarak yapıldı.

Özel İçerik Ekibi’nin üyeleri birlikte oturup VALORANT oynamaktan büyük keyif alıyor. Oyun sırasında yaşadığımız komik anlara (“Zaman Doldu” spreyi buradan çıktı) veya internette öne çıkan oyun videolarına gönderme yapan eşyalar eklemeyi seviyoruz.

Rasgele resimler gösteren “Stratejimi Yakala” spreyi, topluca B’ye yardırıp Raze’in ultisiyle direkt ölmekten sıkıldığımız ve keşke birisi bir sonraki turda ne yapmamız gerektiğini söylese diye yakındığımız bir andan doğdu. “Çantada Kek’lik” spreyi de sohbet penceresini GGEZ yazarak spamlemek yerine daha yapıcı ve esprili bir şekilde maçın “kolay” olduğunu ifade etme amacıyla yapıldı.

İlhamımızın tükendiği noktalarda kendi içimizde tasarım yarışmaları düzenleyerek farklı fikirler toplayabiliyoruz. “Çöpte Pusu” silah uğuru için VALORANT Ekibi’nin üyelerine teşekkür edebilirsiniz, bu fikir kendisinin ve partnerinin oyunda ne kadar “çöp” olduğunu ifade etmek isteyen bir ekip üyemizden çıktı. “Patates Kafa” da buna başka bir örnek olarak verilebilir. Ne anlama geldiğini siz anlamışsınızdır.

 

tader.png trash.png

Spreyden sohbete

Bazen tek tabanca kalınan bir turdaki zaferi kutlamanın en anlamlı yolu sprey kullanmak olabilir. Spreylerimiz, unvanlarımız ve uğurlarımız oyuncuların tek bir söz söylemeden sıra dışı ve pratik şekilde kendilerini ifade etmesini sağlıyor ve çoğu zaman sesli veya yazılı sohbetten daha etkili oluyor.

Her sprey için kendimize, “Oyuncu bunu kullanırken ne demek istiyor?” ve “Bunu bir VALORANT spreyi olarak nasıl yansıtmalıyız?” sorularını sorarız. Oyuncunun ifade edeceği cümle belli olduğunda da “Bunu bir spreyle nasıl ifade edebiliriz?” sorusuna yanıt ararız. En sevdiğimiz spreyler ve ifade ettikleri şeylerden bazılarını sizinle paylaşmak istiyoruz:

  • “Bu oyunda çok kötüyüm” demek için Üzgün Yengeç spreyini Patates Kafa veya Çöpte Pusu uğurlarıyla birlikte kullanabilirsiniz, seçim sizin.
  • “Çok kolaydı be!” demek için Çantada Kek’lik spreyini kullanabilirsiniz (geleceğe yönelik bir fikir olarak GG tuşu veya GGEZ tuşu şeklinde sprey yapılabilir).
  • Düşmanı Sheriff ile tek atışta indirdiniz mi? Hilecilere Huzur Yok spreyini yapıştırın gitsin çünkü sizin iyi oynamak için hileye ihtiyacınız yok!
  • Utanmadan gururla söyleyin: “Ben çok pis pusarım!” Bucky kartını Durdurulamaz unvanıyla kullanıp yanınıza Kampçı veya Ucuz Atış spreyini alabilirsiniz. Sonra da düşmanı hiç beklemediği bir anda Kübik Tilki Judge ile indirirsiniz.

2. BÖLÜM

Ooo, buraya kadar sıkılmadan okudunuz demek. O halde buraya bunu bırakıyoruz…

Elinden kalem düşmeyen...

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor