Connect with us

Espor

Wildcats’ten muhteşem performans! – VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 4. Hafta 2. Gün

Kassadin’lerin damga vurduğu VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin 4. hafta 2. gününü Aras Basmacıgil (@arasbsmcgl) değerlendirdi.

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi

Daha önce Kahin’in VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 4. haftayla ilgili tahminlerimizi paylaştığımız haftanın ikinci gününü, Aras Basmacıgil değerlendirdi.

Galatasaray 0 – 1 fastPay Wildcats

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin 4. Hafta ikinci gününde Galatasaray, uzun zaman sonra bir bütün olarak mantıklı bi kompozisyon kurdu. Bolca kitle kontrolü ve etrafında kendini güvende hissedecek Aphelios ve Orianna ikilisiyle maçı 10-15. Dakikadan sonra da net üstünlük elde etmesi gereken ve 25 ile 30. Dakika arasında fa bitirmesi gereken bir kompozisyon kurdu. Buna karşın IWC, aradan adam çıkartmak için kurmaya başladığı kompozisyonu, Galatasaray’ın akıllı hamlelerine karşın, özellikle Kassadin tercihiyle geç oyun kompozisyonuna çevirdi.

Galatasaray’ın ilk 10 dakikada düşeceği belli olan kompozisyonu ister istemez ilk iki ejderi IWC’yi verirken, bu GS adına büyük bir endişe kaynağı olmamalıydı. Ancak 3. Ejder öncesi tam güçlenmeye başlayan GS kompozisyonu, öyle kötü bir takım savaşına girdi ki, maç pratikte orada bitti. Kassadin’e 2 ulti kullanıp, ikisinden de verim alamayan GS ardından katliam verdi ve Kassadin’e de 3 skor verdi. Ardından ejderi kaptıran ve makro avantajını hem koridor askısını kaybeden GS zaten maçı kaybetti.

Galatasaray’da takım güçlenemeye başlarken ve solo koridorlar öndeyken, Elise’in avantajını koridorlara hiç yayamaması mağlubiyetin oyun içindeki neden olsa da, Galatasaray’da sıkıntı oyun içi ile ilgili değil. Galatasaray’ın sıkıntısı için yönetim çözüm arıyorsa da, onlara tarifemi ileteyim;

1) Koç acilen değişmeli

2) Acilen bir spor psikoloğu desteği alınmalı

3) Gerekiyorsa yedekli bir kadroya geçilmeli

4) Oyuncuların değil, profesyonellerin sözü geçmeye başlamalı

5) GH’da sürekli bir yetkili olup durumu kontrol altında tutmalı.

Papara SuperMassive 1 – 0 Beşiktaş

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nde haftanın en çok merak edilen maçında Beşiktaş 3 tank alarak (Braum, Trundle, Cho’gath) yanına ise Ezreal ve Sylas’ı alarak, bu iki koridorda öncelikle almazsa sorun yaşayacak bir kompozisyona gitti. En büyük ümitleri 3 tanık ermemesi üzerine danayıyordu. SuperMassive ise özellikle erken oyunda Olaf ile çok ciddi avantaj elde edip, bu avantajı, tüm koridorlara yaymak isteyen ve 2 tane tank eritebilecek tercihiyle (Aatrox ve Aphelios) ilk 30 dakikada oyunu bitirmek isteyen bir kompozisyona gitti.

SUP maçın 1. Dakikasından itibaren kompozisyonunun gerekliliğini uyguladı ve Beşiktaş da problemlerini yaşadı. Olaf maç başında aktif olup objektifleri alırken, Armut’un ilk kuleye çok derin girmesi ve ardından Bolulu’nun onu takip etmesiyle gelişen süreç, maç ortasında Beşiktaş’a pencere açtı ve ilk ejderi de almasını sağladı. Buna karşın özellikle alt koridorda çok üstün olan SUP, bu avantajını ejdere çevirmeyi hep başardı ve Elramir’in de ejder öncesi takımının tak giremediği savaşlarda ölüşü, SUP’u çok rahat ettirdi.

BJK’nın Ezreal dışında düşük menzilli ve aşırı tanklı seçim/yasaklama ekranı onların en büyük hatası olurken, bu haftaki ikinci seçim/yasaklama ekranı hatasını yapıp, haftayı 0-2 geçmiş oldu takım. SUP ise, hata bile yapsa, bu ligde muhtemelen her takımı rahatça yenebileceğini gösterdi.

5 Ronin 0 – 1 Team Aurora

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 4. Haftasına yeni transferlerle giren Aurora, bu transferlerle oynadığı ilk maçını SUP’a karşı oynama şanssızlığını yaşadı. Zira şanssızlık dememin sebebi, Kituruken ve Waena’nın takıma katılması ciddi şekilde takım kimliğini değiştirmiş durumda, Madly de sonunda kendi gibi oynayabailiyor. 5 Ronin’de ise en büyük iki problem Oncan, ve onun oyun içi aktif olamaması ve verimli olduğu şampiyon sayısının çok az olduğu gerçeği ile Robin’i barındıran her takımın, inanılmaz dar bir şampiyonluk havuzu olduğundan, Robin’e göre oynaması gerekliliği.

BU durumun sonucunda da Aurora çok dengeli bir ban/pick ekranı geçirirken, 5 Ronin’in öne çok da iyi bir ekran geçirmediğini söylemek lazım. Bu seçim/yasaklama yasaklamaya bir de maç başında Kitu’nun 2 skor aldığı savaşın avantajını ekleyince, Kitu oyun başında Robin’e inanılmaz bi ormancı farkı atıp, objektifleri aldı, ardından bu avantajı önce üst koridoru Poppy’ye ardından da diğer iki koridoruna yansıttı ve daha 20. Dakikaya girilmeden 6K altın farkı açıdı. Maç boyunca bu farkı koruyan, Okyanus ruhu ve 2 baronu da alan Aurora’da Waena’nın da maç sonu güçlenmesiyle, biraz zorlansa da oyunu kapatmayı bildi.

1907 Fenerbahçe 1 – 0 Royal Youth

Royal Youth, takım olarak oynama konusunda aşırı çaylak hataları yapan bir takım için, nişancıya Ashe’i alarak inanılmaz riskli bir kompozisyon kurdu. 1907 Fenerbahçe ise, hem erken hem de geç oyunda aktif olacak aşıyıcılarının yanında, aynı zamanda savaş başlatabilen tankları da alarak mükemmele yakın bir kompozisyonla oyuna başladı.

Ancak daha her şeyin kaderi oyunun başından Azir’in Cassiopia’yı solo kesmesi ve Mojito’nun Olaf’In gün kullanarak ormanda fark yakalamasıyla oldu. Bu sayede Azir erken oyundan Cassiopia karşısında güçlendi, hatta 7. Dakikada arada 30 minyon fark vardı. Bu noktada Royal Youth’ta sadece Aatrox, orta koridor baskınında Olaf’tan skor olup, koridorunda ittirme avantajı elde emişti ancak karşısında oynayan Malphite zaten erken oyunda her türlü tank olarak işe yarayacağından, bu da gerçek bir avantaj olarak pek görülemezdi. Zaten bu avantaj da Sacre’nin, Matilda’yı ağır outplay etmesiyle nötrlendi.

Ardından Japone’nin hatasıyla 1907 FB 2. Ejderi kaybetse de, oyun içindeki bütün avantajını vadiye çok net yansıttı ve Japone de TK ile mükemmel bir sigorta oldu. Zaten takım daha 19. Dakikadan inhibitörleri alarak ne kadar avantajlı olduğunu gösterdi ve zaten 1 dakika sonra da orta koridordan bir ışınlan oyunuyla, tabiri yerindeyse rencide ederek, VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin en hızlı oyununu kazandı.

Galakticos 1 – 0 Dark Passage

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin son maçında Galakticos, aynı anda Kassadin, Aphelios ve Ornn alarak inanılmaz geç oyun odaklı bir kompozisyon kurdu. Bu kompozisyonunun oyun kazanmasının tek koşulu, ilk 20-25 dakika geçilirken maksimum 3-4K altın geride olmak ve çok fazla objektif kaybetmemiş olmaktı. Dark Passage ise karşılarına geç oyunda da etkili olabilecek bir Azir alsa da, esas olarak erken oyunda koridor baskısı kurmaz ve bu kurduğu baskıyı ciddi avantaja dönüştürmezse büyük problem yaşayacak bir kompozisyonla çıktı. Alt koridorda MF ve Nautilus ile üst koridorda Sett’in inanılmaz öne geçmesi gereken bu kompozisyonda Kireas’a da büyük iş düşeceği aşikardı.

Buna karşın erken oyunda hatalı bir takım savaşı seçen DP, daha oyun başından Kassadin’e skora ve 1 asist verdi ve tüm Glakticos öne geçti. İlk 25 dakikada geride olması daha kabul edilebilir olan taraf Galakticos, bu sayede 4K altın öndeydi dakikada 17’de. Buna karşın DP Lugeri’n hataları sayesinde neredeyse dönme şansı yakaladı. Toplam 3 kere gereksiz yere yakalanan Luger, takımının oyun içi momentumunu kaybedip, 3. Ejderini kaptırmasına da sebep oldu. Onun açıklarını ise Kassadin kapatıp kendisine çok cidi avantaj sağladı.

Zaten maç da 16. seviye olan Kassadin’in orta koridora ışınlanması ve takım savaşının katliam olmasıyla son erdi. Yalnız son bir söz de Luger hakkında edeyim. Yıllardır üst seviyede istikrarlı oynamasını beklediğimiz bir oyuncuydu, evet üst seviyede oynuyor ama halen maçtan maça performansı çok dalgalanıyor. Galakticos’un Luger’e mental destek sağlayıp bu durumu acilen çözmesi çok büyük faydalarına olur. Çünkü takımda bir açık veriliyorsa bunu genelde Luger veriyor.


İlginizi Çekebilir / VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 4. Hafta 1. Gün:

 

Bolulu’dan 22KDA’lık performans! – VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 4. Hafta 1. Gün

Sadece esporu değil her türlü sporu seven, takip eden, spor yönetimini bilen bir iletişimci.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Espor