Connect with us

Oyun

Zynga yerli oyun şirketi Zerosum’u alarak bir Türk oyun şirketini daha bünyesine kattı

Zynga gözünü Türk oyun şirketlerinden ayırmıyor.

Zynga yerli oyun şirketi Zerosum'u alarak bir Türk oyun şirketini bünyesine kattı
Görsel: @Zerosum / 20 Şubat 2021

Amerikalı dünya devi oyun şirketi Zynga gözünü Türk oyun şirketlerinden ayırmıyor. Yapılan son duyurulara göre 2019 yılında kurulan yerli mobil oyun şirketi Zerosum, Zynga tarafından satın alındı.

Satın alımın geçrekleşmesinin ardından belirtilene göre Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisi Umut İsmetoğlu ve aynı bölümden mezun Hasan Burak Demir tarafından kurulan Zerosum şirketi, Zynga’nın 2020 yılında hisselerinin %80’ini aldığı Rollic Games şirketinin çatısı altında yoluna devam edecek.

Bloomberg HT’nin haberinde belirtilene göre Zerosum şirketi CEO’su Umut İsmetoğlu, şirketin kuruluşu hakkında şöyle konuştu:

“Mobil oyun sektöründeki hızlı büyüme yakın arkadaşım Burak ile dikkatimizi çekti. Bu alanda bir gelecek olduğunu iki yıl önce görerek Zerosum şirketini henüz Boğaziçi’nde öğrenciyken kurduk. İlk başta iki kişiyken şu anda 35 arkadaşımız bizimle birlikte çalışıyor. Hiç yatırım almadık ve bu kadar kısa zamana harika bir ekip kurmayı ve güzel oyunlar geliştirmeyi sığdırabildiğimiz için çok mutluyuz.”

Yaptığı açıklamanın devamında satın alım süreci hakkında da konuşan İsmetoğlu, birçok firmadan teklif aldıklarını fakat dünyada mobil oyun şirketleri arasında en iyilerinden biri olan Zynga ve Rollic Games ile görüşmelerini olmulu geçtiğini söylerken şöyle devam etti:

“Bu iş birliğinin gücünü arkamıza alarak Zerosum’da çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Başta ABD pazarı olmak üzere tüm dünyada herkesin severek oynadığı yeni mobil oyunlar geliştirmek için çalışıyoruz. Mobil oyun oldukça zorlu bir ürün ve geliştirmekse tamamıyla ekip işi. Bu sektörde başarılı olmak için doğru ürünü, doğru ekiple, doğru zamanda üretmek oldukça önemli. İyi bir oyunun tekniğinin, tasarımının ve ürün dizaynının çok iyi olması gerekiyor. Bu yaklaşımla Türkiye’de mobil oyun geliştirmek isteyen genç ve yetenekli yeni arkadaşlarımızı da ekibimize katarak daha da büyümek istiyoruz.”

Zynga satın alımı Zerosum ile sınırlı değil

2007 yılında kurulan Amerikalı şirketin son zamanlarda yaptığı tek alım Zerosum değil. 11 Kasım tarihinde yapılan duyuruya göre şirket Zerosum ile birlikte diğer iki Türk oyun şirketi ByteTyper ve Creasaur Entertainment’ı da Rollic Games çatısı altına aldı.

ByteTyper Racing Online ve Firefighter Hero gibi oyunlar ile popüler olurken, Creasaur Entertainment Money Maker 3D ve Hit Guys gibi oyunlara imza atmıştı.


İlginizi Çekebilir:

Engin Altan Düzyatan PUBG Mobile arenasına savaşmak için geliyor!

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Oyun