Connect with us

LoL

8.22 yaması detayları paylaşıldı

8.22 yaması tüm detayları ortaya çıktı.

8.22 yamasına ilişkin tüm detaylar an itibarıyla oyunculara sunuldu. Birçok şampiyonun ve rünlerin değişim gördüğü bu yamada giderilen bazı hataların yanında birkaç kostüm de yer alıyor. 8.22 yaması ile Şanlı Orianna’yı da oyuna dahil eden Riot Games, kostüm için oyunculara farklı renkler de sunuyor. Yama ile Şanlı Orianna’yı görmemiz bu yamanın ayrıca bu sezonun en son yaması olduğunu gösteriyor. İşte 8.22 yaması tüm detayları:

8.22 yaması detayları

Şampiyonlar

Akali

Son vuruş desteği kalktı. W’nun bekleme süresi ilk yetenek seviyelerinde arttı. R’nin hasarı ilk yetenek seviyelerinde azaldı, ileri yetenek seviyelerinde arttı.

Akali’nin ilk güncellendiği zamanlardaki (yeniden) öğrenme eğrisi geride kaldığına göre, şampiyonu oynarken artık daha az hata payınız olacak. Artık son vuruş yapmak daha zor olacak, Alacakaranlık Perdesi daha az koruma sağlayacak ve infaz hasarı maçın başlarında daha düşük olacak. Bu yüzden Efendisiz Suikastçı’nın oyunun erken safhalarında avantaj kazanması için daha fazla çaba göstermesi gerekecek. Diğer yandan ileri yetenek seviyelerinde arttırdığımız hasar sayesinde, bu zorlukların üstesinden gelen Akali oyuncuları daha büyük bir avantaja sahip olacak.

Genel

KALDIRILDI HİLEBAZ, HİLEBAZ! Artık 4 hasarlık son vuruş desteği yok.

W – Alacakaranlık Perdesi

BEKLEME SÜRESİ 17/15,5/14/12,5/11 saniye  21/18,5/16/13,5/11 saniye

R – Kusursuz İnfaz

TABAN HASAR 100/150/200  85/150/215

Fiora

Hamle’nin hedef alma özelliği biraz geliştirildi.

Biri bize “Baksanıza, Hamle’nin katledildiinde Fiora’ya büyük bir iyileştirme çemberi veren şampiyonları hedef almaması oldukça garip,” dedi. Biz de “Evet çok garip,” dedik ve bu değişikliği getirdik.

Q – Hamle

ÖNCELİKLER Hamle hâlâ pasifinin ortaya çıkardığı zayıf noktalardan ziyade R’sinin ortaya çıkardığı zayıf noktalara öncelik veriyor; ancak ortada tetiklenecek bir zayıf nokta yoksa artık R’sinden etkilenen hedeflere öncelik verecek.
İKİNCİL ÖNCELİKLER Yukarıdaki önceliklendirmeden sonra, Hamle sırayla menzilindeki az cana sahip şampiyonlara, son vuruş yapabileceği minyonlara, menzilindeki şampiyonlara ve son olarak en yakınındaki hedefe öncelik verir (değişmedi).

Jhin

Hata gidermece.

Jhin’in temasına uygun sayıda düzeltme.

Pasif – Suflör

BİR Jhin’in kritik vuruş yapması halinde kazandığı hareket hızı ilavesi, artık normal saldırısının isabet ettiği andaki saldırı hızına değil, saldırıyı gerçekleştirdiği andaki saldırı hızına bağlı olacak.
İKİ Jhin arka arkaya kritik vuruşlar yaptığında kazandığı hareket hızı ilavesi artık ilk kritik vuruşun sağladığı hareket hızı ilavesinin süresini yenilemek yerine her bir kritik vuruş için yeniden hesaplanacak.
ÜÇ Jhin’in ilk Keskin Sağanak saldırısı (Keskin Sağanak’ı tetikleyen saldırı) sonucu güçlendirilmiş hareket hızı kazanması hatası düzeltildi. Bu, 8.20’de söz konusu etkileşimin sadece saldırı gücü dönüşümünü etkileyen düzeltmeyi düzeltmek için yapıldı (bazen oluyor böyle).
DÖR TJhin’in üçüncü Keskin Sağanak saldırısının sağlaması gereken güçlendirilmiş hareket hızının devreye girmemesi hatası düzeltildi.

İlginizi çekebilir: Riot’a Sor: Clash çıkış tarihi ne zaman ve tasarlaması en zor kostümler hangisiydi?

LeBlanc

W’nun hasarı azaldı.

Bunun LeBlanc’ı garip bir şekilde az etkileyen bir zayıflatma olduğunu düşünüyorsanız, haklısınız. Hilekâr 8.22’de gücünü koruyacak. Bir sonraki yamada gelecek Sezon Öncesi Dönem değişiklikleri, kırılgan şampiyonların oyuna önemli boyutta büyü direnciyle başlamasını sağlayarak LeBlanc’ı dolaylı yoldan zayıflatacak. (Aramızda kalsın!)

W – Vurkaç

TABAN HASAR 85/125/165/205/245  75/115/155/195/235

Maokai

E’nin bekleme süresi azaldı, hasarı ilk yetenek seviyelerinde arttı.

Bu değişiklik Maokai için genel olarak faydalı olsa da buradaki asıl amacımız, ormanı daha verimli bir şekilde temizlemesini sağlamak.

E – Fide Atışı

HASAR Hedefin azami canının %6/6,5/7/7,5/8’i  Hedefin azami canının %7/7,25/7,5/7,75/8’i
BEKLEME SÜRESİ 11 saniye  10 saniye

Nunu ve Willump

SG arttı. Şampiyonlar üzerinde kullanılan Q’nun sağladığı can arttı.

Güncellendiklerinden beri Nunu ve Willump oyunlarda kısmen yetersiz kalıyor. Son yamada gelen kullanılabilirlik ve oyun deneyimi değişiklikleri Ayrılmaz İkili’yi maalesef beklediğimiz gibi etkilemedi. Bu yüzden daha doğrudan değişiklikler getirerek onların rekabetçi oyunlarda daha çok tercih edilmesini sağlayacağız.

Taban nitelikler

TABAN SALDIRI GÜCÜ 57  61

Q – Tüket

TABAN İYİLEŞTİRME 37,5/60/82,5/105/127,5 (+0,35 Yetenek Gücü)(+%5 İlave Can)  60/96/132/168/204 (+0,56 Yetenek Gücü)(+%8 İlave Can)
ŞAMPİYONLAR DIŞINDAKİ HEDEFLERDEN KAZANDIĞI İYİLEŞTİRME %200 Taban İyileştirme  %125 Taban İyileştirme (değerler değişmedi)

Pyke

Gri can artık azami cana göre değil, SG’ye bağlı olarak daha fazla artacak. W’nun hareket hızı azaldı, artık SG yerine zırh deşmesine bağlı olarak artacak. E’nin sersemletmesi yetenek seviyesi yerine zırh deşmesine bağlı olarak artacak. R zırh deşmesine bağlı olarak güçlenecek.

Pyke’ın yetenek setinin yüksek risk ve yüksek ödül dengesine sahip olması için yetenek setine büyük miktarda işlevsellik eklemiştik; ancak oyuncular daha çok tank dizilimlerine yöneldiği için çok da riskli bir oynanış ortaya çıkmıyordu. Aşağıdaki değişikliklerden de görebileceğiniz üzere Pyke’ın işlevselliği artık temel değerlerinden ziyade saldırı değerlerine bağlı olacak. Dolayısıyla daha güvenli dizilimler, agresif Pyke’ın verdiği avantajları sağlayamayacak. Bazı yeteneklerin mana bedelini düşürdük; böylece Eski Para’dan ve Donmuş Yürek’ten daha riskli eşyalara geçiş yapmak kolaylaşacak.

Genel

ÖNERİLEN EŞYALAR Güncellendi!

Pasif – Boğulmuşların Nefesi

AZAMİ GRİ CAN %25 Azami Can + her 100 İlave Saldırı Gücü başına %21, en fazla %50  80 Can + her 1 İlave Saldırı Gücü başına 8 Can, azami canın en fazla %60’ı

W – Hayalet Sular

BEDEL 75 mana  50 mana
HAREKET HIZI %60/65/70/75/80 (her 100 İlave Saldırı Gücü başına +%4) Bütün yetenek seviyelerinde %40 (her 1 Zırh Deşme için +%1,5)

E – Karanlık Gelgit

BEDEL 50 Mana  40 Mana
SERSEMLETME 1,1/1,2/1,3/1,4/1,5 saniye  Bütün yetenek seviyelerinde 1,1 saniye, her 10 Zırh Deşme için + 0,1 saniye

R – Derinlerin İntikamı

YENİ ZIRH DEŞME ORANI İnfaz eşiği (ve eşikte olmayan hedeflere verilen hasar) her 1 Zırh Deşme için 1,5 artar

Trundle

Q’nun hasarı arttı.

Geçmişte uyguladığımız zayıflatmalar Trol Kralı’nın gücünün fazla azalmasına sebep oldu; bu yüzden sezonun başlarında kaldırdığımız düello beceresinin bir kısmını geri getiriyoruz. Hart hurt.

Q – Kopar

TABAN HASAR 20/30/40/50/60  20/35/50/65/80
ORAN 0/0,1/0,2/0,3/0,4 Toplam Saldırı Gücü  0,1/0,2/0,3/0,4/0,5 Toplam Saldırı Gücü

Viktor

Q’nun patlama taban hasarı sonraki yetenek seviyelerinde azaldı; oranı arttı. R’nin hasarı azaldı; oranı arttı.

Viktor’un taban değerlerden kazandığı hasarını azaltıp hasar oranlarını arttırıyoruz. Böylece saldırı yerine dayanıklılığa ve işlevselliğe yönelik dizilimler kurulduğunda hasar açısından daha büyük riske girmiş olacak.

Q – Güç Aktarımı

PATLAMA TABAN HASARI 20/50/80/110/140  20/45/70/95/120
PATLAMA ORANI 1,0 Toplam Saldırı Gücü + 0,5 Yetenek Gücü  1,0 Toplam Saldırı Gücü + 0,55 Yetenek Gücü

R – Kaos Fırtınası

TETİKLENME BAŞINA TABAN HASAR 150/250/350  130/210/290
TETİKLENME BAŞINA ORAN 0,7 Yetenek Gücü  0,85 Yetenek Gücü

Rünler

GÜNCELLENDİ

Zaman Büken Karışım

İksir ve peksimet yenilemesi önden verilecek; ancak artık uzun süreli olmayacak. Artık karışımları etkilemeyecek.

Tek kullanımlık eşyaların etkilerini değiştiren rünler olması hoşumuza gidiyor; ancak Zaman Büken Karışım orta ve üst koridor şampiyonlarına o kadar çok hayatta kalma becerisi sağlıyordu ki (Musibet İksiri ile) oyun ilerledikçe güçlenen şampiyonlar için neredeyse alması zorunlu hale geldi. Ayrıca Zaman Büken Karışım, Peksimet Teslimatı’nı çok güçlü hale getirdiği için, bu iki rünün neredeyse her zaman birlikte seçilmesine sebep oluyor. Bu da İlham rünü seçimlerini oldukça kısıtlıyor. Yenilenmelerin uzun süreli olması yerine önden verilmesi, Zaman Büken Karışım’ın koridor yıpratması (uzun vadeli yenileme vermesi) yerine çatışma işlevselliği (biraz can doldurmak için iksir tüketilmesi) sağlamasına sebep olacak.

Not: Kimsenin gözüne çarpmamasına rağmen üç dakika boyunca +%5 Hareket Hızı oldukça saçmaydı. İstismar edilmeye başlanmadan önce Zaman Büken Karışım’ın karışımlarla olan etkileşimini kaldırıyoruz.

YENİ FONDİP Artık bir iksir veya peksimet tüketmek, sağlayacağı can ya da mana yenilenmesinin %50’sini anında verecek; fakat etkisi geçene kadar tek kullanımlık eşyanın yeniden kullanılması mümkün olmayacak. Buna ek olarak etkinin normal süresi boyunca tetiklenme başına vereceği can veya mana yarıya indirildi.
KALDIRILDI YUDUMLAMA Artık iksirlerin, peksimetlerin ve karışımların etkisi %20 daha uzun sürmeyecek.
ŞEKER KRİZİ Bir iksirin veya peksimetin etkisi altındayken hâlâ %5 Hareket Hızı kazanacaksınız.
KALDIRILDI ŞİŞEDEN İÇME Zaman Büken Karışım artık karışımları etkilemeyecek.

Giderilen Hatalar

 • Kennen W – Elektrik Dalgası kullandığında artık olduğu yerde durmuyor.
 • LeBlanc Q – Şer Mührü kullandığında görsel ve ses efektleri artık doğru bir şekilde çalışıyor.
 • Shaco’nun kutularını ve Azir’in askerlerini kullandığınızda artık şampiyonun katledilme sesini duymayacaksınız.
 • Twisted Fate Teemo’nun mantarına güçlendirilmiş saldırı uyguladığında E – Şans Destesiartık bozulmayacak.
 • Kara Kuzgun LeBlanc gizlenmeyi bıraktığında ses efekti doğru bir şekilde çalışacak.
 • Yıldız Muhafızı Soraka’nın ses efektleri geri getirildi.
 • Kont Kledula’nın Q – Ayı Oltası yeteneğinin ses efektleri geri getirildi.
 • Şeker Hırsızı Ekko’nun şaka sopası ifade süresince artık aynı boyda kalacak.
 • Ejderha Terbiyecisi Heimerdinger’ın katledilme ses efektleri artık gereksiz bir şekilde oynatılmayacak.
 • Ejderha Terbiyecisi Heimerdinger’ın dans ses efektleri doğru bir şekilde çalışacak.
 • Yıldız Muhafızı kostümleriyle Sığınak sırasında yeniden bağlanılınca oluşan ses efekti sorunu çözüldü.
 • Aynasız Vi’ın copu, animasyon başlangıcında artık havalara uçmayacak.
 • Yıldız Muhafızı ve Havuz Partisi Lulu’nun R – Vahşi Büyüme yeteneğinin görsel efektleri artık yüksek yüzey şekilleriyle çakışmayacak.

Yakında Gelecek Kostüm ve Renkler

Bu yamanın çıkışını takip eden günlerde yayınlanacak kostümleri aşağıda bulabilirsiniz.

Robotik Nami

Robotik LeBlanc

Praetorian Fiddlesticks

Praetorian Graves

Şanlı Orianna

Bu yamanın çıkışını takip eden günlerde yayınlanacak renkleri aşağıda bulabilirsiniz:

Robotik Nami

Robotik LeBlanc

Praetorian Fiddlesticks

Praetorian Graves

Şanlı Orianna

Kaynak: League of Legends

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


LoL