Connect with us

Counter-Strike Global Offensive

coldzera kimdir? | Geçmişten Günümüze: coldzera

Dünyanın en iyileri arasında gösterilen coldzera’yı tanımaya var mısınız?

Her hafta bir oyuncuyu detaylı bir şekilde incelediğimiz geçmişten günümüze serisinin bu haftaki bölümünde günümüzün en iyi CS: GO oyuncularından birisi olarak gösterilen belki de en iyisi olan bir Brezilya efsanesini ele alacağız. Böyle deyince herkesin aklına iki kişi geliyordur diye tahmin ediyoruz: FalleN ve coldzera! Bugünkü konuğumuz Marcelo “coldzera” David olacak. Birçok turnuvada sergilediği başarılı performansla ve kazandığı MVP ödülleriyle tüm dünyadaki esporseverlerin takdirini kazanan oyuncuyu daha yakından tanımaya var mısınız? O zaman hemen içeriğimize geçelim.

Henüz 23 yaşında

Brezilya’nın São Paulo şehrinde 31 Ekim 1994 tarihinde doğan Marcelo “coldzera” David, henüz 23 yaşında olmasına rağmen inanılmaz başarılar elde etmiş durumda. Profesyonel kariyerine Counter Strike 1.6’da değil de CS: GO sahnesinde başlayan yıldız oyuncunun ilk takımı vTi idi. Daha sonrasında ise Insight, GamerHouse, Afterall Gaming, SemXorah, GoldenGlory, Baixissimo Nivel gibi bölgesel takımlarda forma giyen oyuncunun asıl kariyeri Dexterity Team’de başladı diyebiliriz. Marcelo, 5 Ağustos 2014’te Dexterity bünyesine katıldı. Brezilya çapında düzenlenen irili ufaklı turnuvalarda boy gösteren yıldız oyuncu, kariyerinin dönüm noktalarından birine 28 Temmuz 2015’de imza attı. O zamanlar CS: GO arenasına iddialı bir şekilde girmek isteyen Luminosity Gaming; FalleN, steel, fer, boltz ve coldzera beşlisiyle arenaya bomba gibi bir giriş yaptı. Brezilyalı oyuncu, Luminosity’e transfer olmadan önce Brezilya milli takımında da mücadele etti. 2015 Dünya Şampiyonası’nın Güney Amerika Elemeleri’nde boy gösteren Brezilya’nın önemli parçalarından birisi olan oyun,, oynadığı 4 maçın üçünde artı performans sergilemişti. LG ile katıldığı ilk turnuva ESL One Cologne 2015’de çeyrek finalde elenen ekipte coldzera, FalleN ile birlikte öne çıkan iki oyuncu olmuştu.

Daha sonrasında irili ufaklı birçok uluslararası turnuvada boy gösteren LG, 2016 yılında altın çağını yaşadı desek kesinlikle yalan olmaz. Takımdaki oyuncuların birbirine alışmasıyla birlikte adeta rakiplerinin korkulu rüyası haline gelen ekipte coldzera’nın sergilediği performans dillere destan bir hâl almıştı. MLG Major Championship: Columbus 2016, DreamHack Open Austin 2016, ESL One: Cologne 2016, ESL Pro League Season 3 Finalleri gibi büyük turnuvalarda kazanılan şampiyonluklar LG’yi dünyanın en iyi takımı yapmaya yetmişti. Sergilediği performansla bu turnuvaların üçünde MVP ödülüne layık görülen coldzera, 2016 yılının en iyi oyuncusu da seçildi.

SK macerası

Bu tarihi de belirtmeden geçmeyelim: 1 Temmuz 2016! Günümüzde hala dominant bir takım olarak gösterilen SK Gaming, bu efsane Brezilyalı kadroyu satın alarak yeni bir maceraya başladı. ESL One: Cologne 2016 şampiyonluğunun da SK Gaming bünyesinde geldiğini de hatırlatmakta fayda var. Organizasyon bakımından daha büyük bir takıma transfer olan coldzera, efsane performansını her geçen gün arttırarak şampiyonluklar kazanmaya devam etti. cs_summit 1, Intel Extreme Masters XII – Sydney, DreamHack Open Summer 2017, Esports Championship Series Season 3 – Finals, ESL One: Cologne 2017, EPICENTER 2017, BLAST Pro Series: Copenhagen 2017, ESL Pro League Season 6 – Finals; coldzera ve FalleN önderliğinde SK Gaming’in 2017 yılında kazandığı turnuvalardı. Şampiyonluk elde edilen bu 8 turnuvanın tam 5 tanesinde MVP ödülleri coldzera’nın oldu. 2016’da olduğu gibi 2017’de de yılın en iyi oyuncusu coldzera seçildi. Türk esporseverlerin yakından hatırlayacağı ESL Cologne 2017 turnuvasında Space Soldiers’a karşı da oynayan coldzera, 19 öldürme 20 ölümlük bir performans sergileyerek 0.89 ratingde kalmıştı.

coldzera, baskın performansına 2018’de de aynı şekilde devam ediyor. Takım olarak biraz daha arka plana düşseler de hâlâ korkulan ekiplerden bir tanesi olmaya devam ediyorlar. 2018 yılında en iyi oyuncu seçilir mi bilinmez fakat sıralamada üst sıralarda olacağından eminiz.

UNC Greensboro'da Bilgisayar Bilimleri öğrencisi. Ortaokuldan itibaren espora merak salmış bir Adanalı.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Counter-Strike Global Offensive