Connect with us

Counter-Strike Global Offensive

CS: GO’da iyi bir oyun içi lider nasıl olunur?

CS: GO’da iyi bir oyun içi lider olmak isteyen oyuncular, bu içeriğimiz size!

Esporun en köklü oyunlarından biri olan Counter-Strike’da iyi bir oyun içi lider nasıl olunur’un cevabını sizler için araştırdık. İyi seyirler!

Bir CS: GO takımının başarılı olabilmesi için oyuncuların yetenekleri kadar, yaptıkları taktikler ve yönetim biçimi de bir o kadar etkili. Maçlarda takımlarını yöneten isimlerin pozisyonları için IGL yani In Game Leader deniliyor. Bu videomuzda ise bu pozisyonda oynayan oyuncuların, hangi özelliklere sahip olması gerektiğini ve nasıl çalışması gerektiğini sizlere anlatacağız.

Öncelikle iyi bir lider olmak istiyorsanız, kesinlikle çok fazla oyun tecrübesine sahip olmanız gerekiyor. IGL’ler diğer oyunculara göre aim’leri yerine daha fazla akıllarıyla, tecrübeleriyle oynayan oyuncular oluyorlar. Bu yüzden bu yola girmeden önce oyun tecrübenizi tartmanızda yarar var.

2. olarak ise bol bol maç kayıtlarını izlemeniz gerekiyor. Hatta vaktinizin büyük bir çoğunluğu aim çalışmaları yapmak yerine demo izlemek ile geçmeli. Sadece farklı takımların değil, aynı zamanda kendi takımınızın da demolarını analiz edip, hatalarınızı veya doğru yaptığınız şeyleri görüp not almalısınız. Bunun dışında sizlerden üst seviyede olan takımların maç kayıtlarını izleyip, neyi sizlerden farklı yapıyorlar, nasıl cross koyuyorlar, nasıl taktikler yapıyorlar gibi konuları analiz edip, kendi takımınızın seviyesine göre uyarlamanız gerekiyor.

Ayrıca oyun içi liderlerin empati yeteneği ve karar verme mekanizması çok gelişmiş olmalı. Çünkü maç sırasında round’u size kazandıracak olan şey taktiklerinizin yanında bir o kadar da anlık kararlarınız olacak. Yani örneğin takımınız mirage haritasında B tarafına doğru bir oyun gerçekleştirirken, A’nın boş olduğunu ya da savunma anlamında daha zayıf olduğunu anlık olarak anlayıp, takımınızı A tarafına yönlendirmek için karar vermeniz gerekiyor. Tabii bunları yapabilmeniz için en başında söylediğimiz gibi oyun tecrübenizin çok yüksek olması ve oyun takibinizin de bir o kadar iyi olması gerekiyor.

Örneğin; rakibiniz cache haritasında A tarafında birçok bombasını savunma amaçlı kullandı diyelim. Ama sizin takımınız B tarafına bir oyun yapıyor veya dağılmış bir şekilde bekliyor. Rakibinizin A tarafında savunma yapabilmek için bombalarının büyük bir çoğunluğunu kullandığını anlayıp, takımınızı A tarafına yönlendirmeniz gerekiyor. Veya bu bilgiyi maç içerisindeki durumlara göre değerlendirmeniz gerekiyor. İlla ki A’ya gireceksiniz diye bir şey yok. 🙂

Taktik oluştururken aman dikkat! Takımınıza uyduğuna dikkat edin. Örneğin takımınıza bir taktik oluşturuyorsunuz. Bir oyuncunuz uzak mesafede kötü oynuyor. Taktiği oluştururken, bu oyuncunuzu uzak mesafede çatışacağı alanlardan uzak tutmanız takımınızın yararına olacaktır. Ya da örneğin cache haritasında A tarafına bir oyun yapacaksınız ve takımdan bir oyuncu çok iyi bir şekilde Blue Door tarafından oyun yapabiliyor. O kişiyi orada kullanmanız yine hem oyuncuyu rahatlatacaktır hem de oyun yaparak takımına avantaj kazandırmasına olanak sağlayacaktır. Yani uzun lafın kısası, taktiklerinizi seçerken, takımınızdaki oyuncuları da düşünmeniz gerekiyor.

Buradan bir efsaneyi de çürütmek istiyoruz. Oyun içi liderlerden adam vurması beklenmez diye bir durum kesinlikle söz konusu değil. Evet maçın tamamında oyundaki yapacağı taktikleri, oyunları ve rakibinin taktiklerini ve ekonomisini takip etmek zorunda ancak bunlar bir liderin skor alamaması için engel değil. Evet, belki bir Entry Fragger kadar skor yapması beklenmez ama kesinlikle sürekli kötü performans sergilemesi, IGL olmasına bağlanmamalı.

Bu videomuzda sizlere iyi bir IGL nasıl olmalı sorusunun cevabını araştırıp verdik. Farklı pozisyonlar hakkında da video gelmesini istiyorsanız, beğen butonuna basmayı ve kanalımıza abone olmayı unutmayın! Hoşça kalın!

Çocuk yaşta espor haberleri yazmaya ve espor etkinlikleri yönetmeye başlamış bir espor tutkunu. Ayrıca sıkı bir Göztepe taraftarı!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Counter-Strike Global Offensive