Connect with us

Güncel

Oyuncu ekipmanı seçerken dikkat edilmesi gerekilenler listelendi

Oyuncu ekipmanı seçimi için dikkat edilmesi gerekenler uzman bir isim tarafından listelendi.

Oyuncu ekipmanı seçerken dikkat edilmesi gerekilenler listelendi

Oyun sektörü, özellikle pandeminin de etkisi ile eğlence sektöründe önemli bir konuma sahip oldu. Mobil oyun sektörünün gelişmesi oyuncu sayısındaki artışı da beraberinde getirdi. Sektördeki bu hızlı büyüme oyuncuları yeni ihtiyaçlara yöneltti. Artık oyun deneyimini belirleyen faktör oyuncu ekipmanı üzerinden geçiyor. Ekipman modellerinin ve türlerinin çoğalmasıyla da doğru ekipmanı seçmek oyuncular için uzun bir araştırma sürecini beraberinde getiriyor.

Oyuncu ekipmanı seçiminde karşımıza birçok farklı detay çıkıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte farklı ihtiyaçlara ve taleplere yönelik üretilen oyuncu ekipmanları her geçen gün dönüşüm gösterebiliyor. Peki doğru oyuncu ekipmanını seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Önceliğimiz ne olmalı? Ekipman seçiminde sağlık faktörünün önemi nedir? Tüm bu soruların yanıtlarını oyuncu ekipmanlarının global liderlerinden SteelSeries Pazarlama Direktörü Barış Kahraman verdi.

Performans

Oyuncu ekipmanları oluşturulurken bireysel ihtiyaçlarınız ve beklentileriniz büyük rol oynar. Yoğun oynadığınız oyunun türü, oyunun hızı, ekipmanların hangisini ne yoğunlukta kullanacağınız gibi faktörleri göz önünde bulundurun. Oluşturacağınız oyuncu ekipmanlarından beklentiniz iyi bir oyun deneyimi ve yüksek performans elde etmek ise performans unsurunu ele almak gerekir. Performans unsuru her ekipmanda farklı bir özellik ile ön plana çıkar.

Kısaca özetlemek gerekirse; oyuncu klavyelerinde ve mouse’larında tuş hassasiyeti (DPI), oyuncu kulaklıklarında ise ses dengesinin kulak sağlığı çerçevesinde oluşturulması performans bazında değerlendirilebilir. Oyuncu kulaklıklarında ses dengesi ile birlikte ortamdaki seslere hâkim olabilmek adına Stereo özelliği olan kulaklık modelleri tercih edebilirsiniz.

İç ve dış dayanıklılık

Oyuncu ekipmanınızı tercih etmeden önce piyasa araştırması yapmak oldukça önemli bir adımdır. Bu araştırmaları sağlarken öncelikli olarak dayanıklı ekipmanları inceleyin! Dayanıklılık yalnızca ekipmanın dış yapısının sağlam olması demek değildir. İç aksamının da sağlam olduğuna inandığınız ve bu konuda başarılı ürünler üretmiş markaları tercih etmelisiniz. Ekipmanınız ne olursa olsun toza, sıvı temasına ve darbeye dayanıklı bir iç yapıda olmasını önceliklendirmeniz öneriliyor.

Sağlık

Beden sağlığı oyun oynarken çok dikkat edilmesi gereken ve önem verilmesi gereken bir konu. Bilgisayar başında geçirilen uzun saatlerde ergonomik ekipmanlar kullanmak eklem sağlığımızı korumamızı destekliyor. El yapınıza uygun mouse seçimi yapmanız uzun süren mouse kullanımında bilek sağlığımızı korur ve kullanım sonrası ağrı oluşmasını engeller. Aynı şekilde doğru klavye seçimi için parmak yapınıza uygun büyüklükte klavyeler tercih etmelisiniz.

Tabii ki önemsenmesi gereken tek sağlık eklem sağlığı değil! Gürültü kirliliğinin her geçen gün arttığı ve işitme problemlerinin daha yoğun görüldüğü bir dönemdeyiz. Bu yüzden işitme sağlığımızı korumak için sesi dağıtan, kulak zarına doğrudan baskı uygulamayan teknolojiler içeren kulaklıklar kullanmalısınız.

Çok yönlülük sağlayan şekliyle, birçok el boyutuna ve tutuş tarzına sahip oyuncular her oyunda ışık hızında kararlar vermek için sezgisel yan düğmelerin tümüne kolayca ve rahatça erişebilir.


İlginizi Çekebilir:

BBL Esports, Galakticos’tan 3 PUBG oyuncusunu bünyesine kattı

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Güncel