Connect with us

Espor

Riot Games cinsiyet ayrımcılığı davası için 100 milyon dolar ödeyecek

80 milyon dolar çalışanların tazminatı için ayrıldı

Riot Games cinsiyet ayrımcılığı davası için 100 milyon dolar ödeyecek

2018 yılında Riot Games çalışanları Melanie McCracken ve Jess Negron tarafından şirkete karşı açılan cinsiyet ayrımcılığı davası sonuçlandı. Kaliforniya Adil İstihdam ve Konut Departmanı tarafından yapılan açıklamaya göre Riot Games, ayrımcılıktan etkilenen çalışanların tazminatı için 80 milyon dolar, avukatlık ücretleri ve yasal cezalar için de 20 milyon dolar olmak üzere toplamda 100 milyon dolar ödeme yapmayı kabul etti.

DFEH‘nin yayınladığı onay kararnamesine göre Riot Games ödeme düzenlemelerini yapmak ve öz sermaye programlarını finanse etmek için 6 milyon dolarlık bütçe ayıracak. Ayrıca mühendislik, kalite kontrol ve sanat tasarımı alanında 40 tam zamanlı pozisyon yaratılıcak ve dış denetimi sağlamak, şirket içerisindeki eşitsizliği gidermek üzere önümüzdeki üç yıl için DFEH tarafından onaylanan bağımsız üçüncü bir monitör kiralanacak.

Riot Games binlerce kadın çalışanına tazminat ödeyecek

Departmanın resmi açıklamasında ” Riot, yaklaşık 1.065 kadın çalışana ve 1.300 kadın sözleşmeli işçiye yönelik ihlalleri gidermek için 100 milyon doların üzerinde ödeme yapacak.” ibaresine yer verildi.

Kotaku internet sitesinde üç yıl önce Riot Games üzerine atılan iddialar, şirket içerisindeki kadın çalışanların uygunsuz cinsel şakalara maruz kaldığını, Riot’un liderlikten kaynaklanan cinsel düşmanlık ve kadınlara yönelik terfi fırsatlarının kısıtlı olduğu cinsiyetçi bir kültür yarattığını belirtiyordu.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor