Connect with us

Dota 2

Romanya, esporu bir spor dalı olarak kabul ediyor!

Romanya, esporu bir spor dalı olarak tanıma yolunda büyük bir adım attı.

Romanya, esporu bir spor dalı olarak kabul ediyor!

Valve, Dota 2 The International 10’un Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılacağını duyurduktan sadece bir ay sonra Romanya, esporu bir spor dalı olarak tanıma yolunda ilerliyor.

Bükreş espor zirvesi 2021 yılı için Romanya’daki spor yasasının bu yılın sonuna kadar aşağıdakileri içerecek şekilde değiştirileceğine karar verdi:

  • E-spor takımları/kuruluşları resmi olarak spor kulübü olarak kayıt olabilecek.
  • Espor oyuncuları sporcu olarak kabul edilecektir.

Dota 2 TI10, Romanya’nın esporu bir spor dalı olarak tanımasından nasıl etkilenecek?

The International, yalnızca Dota 2’de değil, tüm espor etkinlikleri arasında prestij açısndan en göz alıcı etkinliklerden biridir. İsveç hükümetiyle yaşadığı bir fiyaskonun ardından Valve, TI10 mekanını İsveç’in Stockholm kentinden başka bir yere taşımak zorunda kalmıştı. Daha sonra 8 Temmuz’da TI10 şampiyonasının, Bükreş’te bulunan, Arena Naţională’da yapılacağı duyurulmuştu.

Valve TI10’un yer değişikliği hakkında paylaştığı blog yazısında şu sözlere yer vermişti:

Romanya ve Bükreş şehri ile kurduğumuz ortaklık için minnettarız ve The International’daki seçkin oyuncuları ve muhteşem fandomu kutlamak için hem yüz yüze hem de sanal olarak küresel Dota 2 topluluğuyla bir araya gelmeyi dört gözle bekliyoruz.

Şimdi, geriye dönüp bakıldığında, Valve’nin Romanya’nın yerel ve ulusal hükümetiyle olan ortaklığının, 2021 Esports Summit Bükreş tarafından alınan bugünkü kararlarda kesinlikle rol oynadığı görülüyor.

Her şeyden önce, Romanya’da esporun bir spor dalı olarak yasal olarak kabul edilmesi, TI10’da oynamaya gelen Dota 2 takımları için vize onay sürecini çok daha kolay hale getirecek. Pandemi göz önüne alındığında, Dota 2 oyuncularının Romanya’ya girişini potansiyel olarak zorlaştırabilirdi.

Romanya’nın esporu bir spor dalı olarak kabul etmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi hemen aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın!


İlginizi Çekebilir: 

SoNNeikO, Na’Vi Dota 2 kadrosundan ayrıldı!

Her oyun tarzına ilgisi olan, manga ve anime tutkunu. İletişim: uraheramo@outlook.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dota 2