Connect with us

Espor

Savvy Gaming Group, FACEIT ve ESL’i 1.5 milyar dolara satın aldı

Dünyanın en büyük espor organizasyonlarından ikisi olan ESL ve FACEIT güçlerini birleştiriyor.

Savvy Gaming Group, FACEIT ve ESL'i 1.5 milyar dolara satın aldı

Suudi Arabistan devlet fonu PIF (Public Investment Found)’in sahibi olduğu Savvy Gaming Group, dünyanın en büyük iki turnuva organizatör şirketi ESL ve FACEIT‘i 1.5 milyar dolar karşılığında satın aldı. Almanya merkezli espor şirketi ESL, bünyesinde 600’den fazla işçi barındıran ve birçok ülkede TV stüdyosu bulunan en eski spor organizasyonlarından biri olmayı sürdürüyordu. ESL One, Intel Extreme Masters, ESL Pro Tour ve ESL Play gibi turnuvaların düzenleyicisi olan şirket CS:GO, Dota 2 ve Starcraft alanında lider organizatör durumundaydı.

Öte yandan 2012 yılında kurulan FACEIT, özellikle CS:GO alanında düzenlediği ECS (Esports Championship Series) turnuvaları ve 2018 Major London ev sahipliği ile dünyanın önde gelen espor şirketlerinden biri olmuştu. İki büyük organizatör gelecek için güçlerini birleştirirken, yönetim ekipleri nispeten aynı kalacak. Craig Levine ve Niccolo Maisto CEO görevini üstlenirken ESL’in kurucu ortaklarından Ralf Reichert yönetim kurulunda yer alacak.

ESL & FACEIT tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

” Yeni yatırımcılarımız Savvy Gaming Group’un yardımıyla esporun yükselmesini sağlayacak ESL ve FACEIT arasındaki birleşme haberini paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Yıllardır her iki şirket de espor alanında birbirinden bağımsız projeler geliştiriyor. Bugün hayranlar, oyuncular ve birden fazla oyundan oluşan ekipler için daha entegre, erişilebilir ve sürdürülebilir ekosistemler oluşturmak için güçlerimizi birleştiriyoruz. 

Artık aynı grup içinde birlikte çalışarak, rekabetçi oyun gelişimini desteklemek için uzun vadeli yatırımlar yapmak ve birden fazla ürün arasında güçlü sinerji yaratmak için daha iyi bir konumdayız.”

https://twitter.com/ESL/status/1485723244309188609?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1485723244309188609%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fdotesports.com%2Fbusiness%2Fnews%2Fesl-faceit-acquired-merged-saudi-owned-savvy-gaming-group-reported-1-5-billion

Espor sektörüne henüz yeni giriş yapan Savvy Gaming Group, bu hamleyle birlikte CS:GO rekabetçi arenasının kontrolünü eline geçirmiş oldu. PIF tarafından fonlanan şirketin popüler futbol takımları Milan ve Marsilya’yı da satın almak için görüşmelerde bulunduğu belirtiliyor. Şirket hali hazırda Premier League takımlarından Newcastle United’ın sahibi konumunda.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor