Connect with us

LoL

Sezon 9 itibarıyla rün sistemi değişiyor

Rün sistemi geliştirilmeye devam ediyor.

Sezon 9 itibariyle birtakım değişiklilere gideceğini duyuran Riot Games, yine rün sistemini değiştireceğini açıklamıştı. Buna göre yapılan açıklama istatistiklerin tamamen anlaşılır olmadığını ve belirli bir şampiyon için rün dizildiğinde bu rünlerin gereksiz birkaç istatistiği de beraberinde getirdiğine de değinmişti. Sezon ilerledikçe daha farklı rün sistemlerine geçen Riot Games, sezon 9 itibariyle aşırı güçlü olan ya da hiçbir işe yaramayan rünlerden çok amaca yönelik bir rün sistemini tasarladığını da yazısına eklemişti.

İlginizi çekebilir: League of Legends sezon öncesi dönemde neler değişecek?

Geliştirici köşesinde yayınlanan yazı ile olaya açıklık getirilen bu rün sisteminde gerçekten de denildiği gibi amaca yönelik bir seçim sistemi olduğunu görüyoruz. Anlaşılabilirlik konusunda epey bir yol katetmiş gibi gözüken yeni rün sisteminde gerçek anlamda(yüzdelik olarak değil) amaca yönelik istatistikler seçilebiliyor. Geliştirici köşesine yazılan bu yazıda ayrıca şunların test edildiğini belirtiliyor:

Yeni rün sisteminde 3 adet istatistik seçebilirsiniz

Birkaç tekrar ve testten sonra “3 tane seç” sistemine şu istatistikleri yerleştirdik:

 • Sadece 1 slot saldırı seç
 • Sadece 1 slot savunma seç
 • İstediğin 1 saldırı veya savunma istatistiği seç

Test ettiğimiz güncellenmiş istatistikler:

 • Saldırı- Saldırı Hasarı, Yetenek Gücü, Saldırı Hızı, Bekleme Süresinde Azalma Ölçekleme
 • Savunma – Zırh, Büyü Direnci, Can Ölçekleme

İlginizi çekebilir: 2018 Dünya Şampiyonası müziği ortaya çıktı

Ayrıca şu anda koymayı düşünmedikleri ve kestikleri birkaç istatistik olduğunu da söyleyen Riot Games, devamına şunları ekliyor:

 • Can Yenilenmesi – Bu istatistik kimsenin ölmediği koridorlarla sonuçlanıyor.
 • Dümdüz BSA – Özellikle bu istatistik kendisini kolayca düzeltebileceğimiz bir yol bırakmadı. 5 ve 10’un katları olmayan herhangi bir bekleme süresinde azalma istatistiği eşyalardan ve rünlerden alınan herhangi bir özellikle pek iyi gitmiyor.
 • Direnç Ölçekleme – Bu istatistikler aslında kötü bir tasarım değil fakat genel olarak 3 yeni sistemde 3, belki de 4 slot olduğundan bunun pek uygun olmadığına karar verdik. Zaten oyun sonu dediğimiz aşamaya ulaştığımızda bu istatistiğin eşyalar tarafından gölgede bırakıldığı da gayet aşikar bu yüzden “ön dirençler” daha ilgi çekici oluyor.

Öteye yandan rün sistemi ile kalmayıp daha güçlü kuleler de tasarladıklarını belirten Riot Games, bu yeni tasarımlara yönelik birkaç görsel de paylaşmayı unutmadı. Tasarımın ilk modellerini  başarıyla tamamladıklarını söyleyen geliştirici tek eksik olanın biraz boya olduğunu söylüyor.

1 Yorum

1 Comment

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


  LoL