Connect with us

Espor

Son zamanlarda gündemde olan Poaching nedir?

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen konuya hızlı bir göz atıyoruz.

Son zamanlarda gündemde olan Poaching nedir?

Spor dünyasında yıllardır var olan ve Poaching veya Player Poaching şeklinde İngilizce olarak adlandırılan kavram, geçtiğimiz günlerde yaşanan olaylar sonrasında ülkemizdeki espor dünyasında tekrardan gündeme geldi. Biz de son zamanlarda gördüğümüz “Poaching nedir” gibi sorulara hızlı bir cevap vermek için konuya göz atıyoruz.

Poaching nedir? Ne demek?

Cambridge sözlüğüne göre İngilizcede Poaching kelimesi “kaçak avlanmak; özel arazide izinsiz avlanmak” ve “(müşteri, çalışan) ayartmak, kandırmak; ikna etmek” anlamlarında kullanılıyor.

Spor dünyasında ise bu kavram daha çok bir takımın, bir oyuncuya hali hazırda üyesi olduğu takıma haber vermeden gizli bir şekilde ulaşıp, çeşitli tekliflerde bulunması anlamında kullanılmakta. Etik olarak kabul edilmeyen bu davranış, daha önce espor dünyasında pek çok kere gündeme geldi.

Poaching daha önce de gündeme gelmişti

2020 yılının Mayıs ayında Lolespor yönetimi tarafından yapılan duyuru ile SuperMassive League Of Legends takımının orta koridor oyuncusu Onur “Bolulu” Demirol ve SuperMassive genel menajeri Ulaş Gülkirpik’in birbirlerinden bağımsız olarak, başka bir takımla lig onaylı aktif sözleşmesi bulunan bir oyuncuyla sözü geçen oyuncunun bağlı olduğu takım yönetiminin izni dışında transfer amaçlı iletişime geçtikleri için ceza aldıkları duyurulmuştu.

Yurt dışında ise 2016 yılında Echo Fox ve Phoenix1 takımları arasında yine bu konu hakkında bir olay gerçekleşmiş ve Riot Games özel bir açıklama yayınlayarak Poaching kavramının kapsamına dair bilgiler paylaşmıştı.


İlginizi Çekebilir:

Futbolist Kurucu Ortağı Cesur Sünnetçioğlu, Sterben olayı hakkında konuştu

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor