Connect with us

Espor

VALORANT harita havuzunda değişiklik yapıldı! Split sevenleri üzen haber geldi

VALORANT 5. Bölümü ile birlikte harita havuzunda da bir değişiklik geliyor.

VALORANT harita havuzunda değişiklik yapıldı! Split sevenleri üzen haber geldi

16 Haziran Perşembe gününün akşam saatlerinde düzenlenen VALORANT 5. Bölüm Canlı Yayın Etkinliği ile birlikte pek çok yenilik biz oyuncular ile buluşmuştu. Yeni VALORANT haritası Pearl, 5.0 Yama Notları, yeni rekabetçi kademesi olan Yücelik ile birlikte VALORANT harita havuzunda da değişikliğe gidildi.

VALORANT 5.0 güncellemesi ile birlikte harita havuzunda yapılan bir değişiklik ile birlikte Split haritası, dereceli ve derecesiz sıralarda harita havuzundan çıkartıldı. Atılan bu adım hakkında şirketin düşünceleri Harita Ekibi’nden Tasarım Lideri Joe “Pearl Hogbash” Lansford tarafından kaleme alınan bir blog yazısında açıklandı.

VALORANT harita havuzunda değişiklikler

Geçtiğimiz yıl toplamda yedi haritaya ulaştıkları için çok heyecanlı olduklarını çünkü artık espor turnuvalarında takımların çıktıkları 5 maçlık serilerde arka arkaya harita seçmek yerine iki yasaklama yapabileceklerini belirten Lansford, 5. Bölüm ile birlikte harita sayısının sekize çıktığın söyledi ve şöyle devam etti:

”Espor Ekibi’yle birlikte çalıştıktan, oyuncu anketlerinden ve profesyonel organizasyonlarla görüşmelerimizden sonra havuzda 7 harita tutmaya ve Split’i şimdilik harita havuzunun dışına almaya karar verdik.”

Ekibin yedi haritanın hem çeşitlilik hem de ustalık açısından çok güzel bir dengeyi tutturduğunu düşündüğünü belirten, Lansford, yeni açılar, konumlar, ve stratejiler öğrenmek için bütün vaktinizi harcamanızın gerekmediğini ve yeni oyuncuların alışma sürecinin daha kolay olacağını söyledi. Profesyonel espor takımları için ise daha derinlemesine ve heyecan verici taktiklerin oluşturabileceğini, böylece herkesin işine gelen bir durum olduğunu belirtiliyor.

Split haritasının neden derecesiz sırada bırakılmaması konusunda ise bu konu hakkında benzer farklı çözümlerin düşünüldüğünü, fakat VALORANT harita havuzunda bulunan bütün haritalar arasındaki eşitliği korumanın kendileri için en mantıklı çözüm olduğuna karar verdikleri dile getirildi.

Espor etkinliklerinde durum farklı

VALORANT elektronik spor etkinliklerinde ise durum daha farklı görünüyor. Açıklamada belirtilene göre espor etkinlikleri için haritanın bu yıl içerisinde kaldırılacağı belirtilirken, Ağustos ayında düzenlenecek olan Last Chance Qualifier’ın Split haritasının harita havuzunda yer alacağı son resmi VALORANT turnuvası olacak.

Neden böyle bir kararın alındığı ise “Pearl SŞE ve Champions turnuvalarında resmi harita havuzuna dahil olmadan önce oyuncuların haritayı öğrenmesi için yeterli zamanı olduğundan emin olmak istedik.” sözleri ile açıklanıyor.

Split neden harita havuzundan çıkartıldı?

Lansford en merak edilen sorulardan biri olan Split haritasının neden havuzdan çıkarıldığı sorusuna da değindi. Split’e özel olarak bir garezlerinin olmadığını belirten isim, bu kararı alırken birçok farklı etkeni göz önünde bulundurduklarını söyledi.

Oyuncuların fikirleri, çıkışından itibaren geçen süre, geçmişte yapılan ve gelmesi beklenen güncellemeler, haritanın stratejik değişkenlik açısından ne getirdiği ve bütün bu parametrelere yeni harita Pearl’ın nasıl uyum sağladığı gibi önemli faktörlerin önemli olduğu ifade edildi.

Bahsedilen bütün bu detayların “sihirli algoritma makinesine” girildiğinde Split’in karşılarına çıktığını fakat ileride geri döneceğinden şüphelerinin olmadığı hatta belki birazcık değiştirilebileceğinden bahsedilerek açıklama sonlandırıldı.

Sizler VALORANT harita havuzunda alınan bu karar hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüzbinlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir:

VALORANT 5.0 Yama Notları yayınlandı!

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor