Connect with us

VALORANT

VALORANT TPM 2.0 hatası çözümü nasıl yapılır?

Son zamanlar oyuncuların sık sık karşılaştığı TPM 2.0 hatasına göz atıyoruz.

VALORANT TPM 2.0 hatası çözümü nasıl yapılır?

Kısa süre sonra ikinci yaşına girecek olan VALORANT hala yeni oyuncuların dikkatini çekerken, mevcut oyuncuların ilgisinde azalma görünmüyor. Biz de Playerbros.com’da birçok oyuncunun yaşadığı sorunların çözümüne dair içerikler hazırlamaya devam ediyoruz. Bu yazımızda özellikle Windows 11 sonrası görülmeye başlanan VALORANT TPM 2.0 hatası çözümü başlığı altında bir rehber hazırlamaya çalıştık.

VALORANT TPM 2.0 hatası nedir?

Çeşitli hata kodları ile oyuncuların gördüğü TPM 2.0 hatası genellikle VALORANT’ı başlatmaya çalıştığınızda daha oyun açılmadan karşınıza çıkıyor. Büyük ölçüde Windows 11 işletim sistemine sahip kullanıcılar tarafından alındığı bilinen bu hata çözülmeden oyuna giriş yapılamıyor.

Riot Games’in VALORANT’taki hileleri önlemek için hayata geçirdiği anti-hile yazılımı Vanguard’ın kullandığı teknoloji nedeniyle olduğu belirtilen TPM 2.0, bu problemin çekirdeğinde.

VALORANT TPM 2.0 hatası çözümü

VALORANT TPM 2.0 hatası çözümü konusunda internet üzerindeki videolar, web sayfaları ve Reddit gibi platformlara göz atıp oyuncuların hatalarını giderdiklerini söyledikleri çözümleri sizler için bir araya getiriyoruz.

Genellikle “This build of vanguard requires TPM version 2.0 and secure boot to be enable in order play.” şeklindeki bir mesaj ile görülen hata, çoğu VALORANT oyuncusunun bilgisayarında aşağıdaki adımlar ile çözülebiliyor.

Secure Boot özelliğini açın

Hata mesajında da belirtildiği gibi yapılması gereken ilk şey bilgisayarınızdaki Secure Boot özelliğini açmak. Aşağıda bu işlem için adımları görebilir veya Robot TV isimli kanalın hazırladığı Secure Boot açma videosunu izleyebilirsiniz.

  1. İlk olarak bilgisayarınızın ana kartının tipine göre başlangıçta F2 ve DEL tuşlarına basarak BIOS menüsüne giriş yapın.
  2. BIOS menüsündeki “Security” veya “Güvenlik” sekmesine geçiş yapın.
  3. Bu sekmedeki Secure Boot kısmına yön tuşları veya fare yardımı ile gidip, durumu Enabled(Etkinleştirilmiş) durumuna getiriyoruz.
  4. Daha sonra Exit(Çıkış) kısmına gelerek, yapılan ayarları kaydederek çıkış  yapabilirsiniz.

TPM 2.0 özelliğini açın

VALORANT TPM 2.0 hatası kapsamında yapılması gereken bir diğer nokta ise TPM 2.0 özelliğinin açılması. AMD ve Intel marka işlemcili bilgisayarların arasındaki farkı nedeniyle sizler için bu konuyu videolu olarak en kolay anlatan isimleri bulduk.

Robot TV tarafından Intel işlemcili bir bilgisayarda TPM 2.0 özelliğinin açılması ile alakalı “TPM 2.0 Açma | Windows 11 Kurulumu için TPM nasıl aktif edilir?” başlığı ile hazırlanan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

AMD markalı işlemciler için TPM 2.0 özelliğinin açılması ile alakalı Technopat tarafından “Windows 11 için TPM Açma | AMD fTPM Ayarı” başlığı ile hazırlanan YouTube Shorts videosunu aşağıda görebilirsiniz.

Eğer bu iki adım sonunda VALORANT TPM 2.0 hatası çözümü konusunda ilerleme kaydedemezseniz buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz VALORANT Destek üzerinden oyun ekibine size yardım etmeleri için bir destek bileti yollayabilirsiniz. Ayrıca bu konuda “VALORANT Ticket gönderme nasıl yapılır?” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir:

VALORANT Hata Kodu 57 çözümü nasıl yapılır?

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


VALORANT