Connect with us

VALORANT

Karşınızda VALORANT’ın en yeni haritası Lotus, Çiçekler Şehri!

Karşınızda VALORANT’ın en yeni haritası Lotus, Çiçekler Şehri!

yeni haritası Lotus

Karşınızda VALORANT’ın en yeni haritası Lotus, Çiçekler Şehri hakkında bilinmesi gereken tüm yeni bilgiler ve sanatsal detaylar!

Saklı Bir Tarih

Yalnızca Lotus kod adıyla bilinen bu harabeler asırlar boyunca güney Hindistan’daki Batı Gat Dağları’nın gür ormanları arasında saklı kaldı. Bir kâşif, maceracı ve VALORANT Protokolü’nün en yeni üyesi olan Harbor buradaki antik teknolojiye dair söylentiler duymuştu ve yıllardır bu harabelerin peşindeydi. Ancak Harbor’ın Lotus harabelerini bulup ortaya çıkarabilmesi suyu bükme güçlerini sağlayan yadigârını bulduktan sonra ve takım arkadaşı Astra’nın yardımıyla mümkün olacaktı.

Bölüm 06 tanıtım videosu AYDINLANMA‘da Harbor ve Astra’nın Lotus harabelerini bulmak ve VALORANT Lejyonu’nun bu mukaddes bölgeyi ele geçirmesini engellemek amacıyla Omega Dünya’da bir maceraya atıldıklarını görüyoruz. Harabeleri bulduklarında ise gördükleri saklı antik teknoloji karşısında şaşırıp kalıyorlar.

Antik Geçmişe Bir Bakış

Bildiğimiz kadarıyla Omega Dünya gerçek değil ama nihayetinde gerçek bir yer üzerine kurulu. O yer de bizim Dünya’mız tabii. Doğal olarak ekibimiz gezegenimizdeki bazı gerçek yerlerden ve insanlardan ilham aldı.

“Bu harita için farklı temalar üzerinde duruyorduk ve en sonunda antik bir temaya karar verdik. Ürdün’deki Petra harabelerinden esinlendik. Petra’nın çok ilginç bir kaya oyması mimarisi var. Sonra ekip arkadaşlarımızdan biri Hintli bir ajan üzerinde çalıştığımızı bize hatırlattı. Biraz araştırma yaptıktan sonra Hindistan’da da benzer antik mimarilerin bulunduğunu fark ettik. Müthiş bir uyum yakaladığımızı düşündük ve gözümüzü Hindistan’a çevirdik,” diyor Peppy Yambino.

Lotus’taki detaylı, antik yapıyı tasarlarken Dravida mimarisinden ve Hindistan’ın her yerinde bulunan 1500’den fazla kaya oyması harabelerinin bazılarından esinlendik. Dravid halkları genelde Güney Hindistan ve Asya’da yaşayan ve en az bir Dravid dilini konuşan büyük bir kültür grubunu teşkil ediyor. Günümüzde 250 milyondan fazla insan Dünya’mızdaki ve tabii Omega Dünya’daki en eski dil ailelerinden biri olan Dravid dillerinden en az birini anadili olarak konuşuyor.

010_-_Rock-cut-Example_Concept.jpg

011_-_Rock-Cut-Style-Guide.jpg

Sanat ekibinin kaya oyması ve Dravida mimarisinden aldıkları ilhamı yeni haritası Lotus’a nasıl aktardığını gösteren erken konsept çizimleri.

Kaya oyması detayları özellikle C Bölgesi’nin etrafında ve Savunan Taraf Başlangıcı’nda net bir şekilde belli oluyor. Dravida mimarisinde görülen hafif eğimli çatı tasarımı ise haritanın her yerinde mevcut.

“Esasında yeni haritası Lotus üzerinde çalışırken Hint çalışmaları uzmanı Dr. Fiza Vasudeva’yla işbirliği yaptık. Kendisi Harbor hakkında da bize rehberlik eden Hintli bir akademisyen,” diye açıklıyor Pearl Hogbash. “Harita için arzuladığımız mimari ve tasarım unsurlarını da içinde bulunduran içerik rehberini uzun süren araştırmalar sonucunda bitirdikten sonra Dr. Vasudeva’dan çalışmamızın gerçeğe uygunluğunu denetlemesini, tavsiye ve önerilerini bizimle paylaşmasını ayrıca çalışmaya kendinden detaylar da katmasını rica ettik.”

Gerçeğe uygunluk daima kasıtlı olarak elde edilen bir şey olsa da oyun geliştirirken bazı şeyler kendiliğinden gerçekleşebiliyor. Ekipler yaptıkları her şeyi kasıtlı olarak yapmaya çalışırken tesadüfen tam da işe yarayacak bir şeye denk geliverebilir.

Örneğin TikTok ve YouTube’da çok sevilen dizilim içeriklerini düşünelim. Tasarım ekibi yeni bir harita tasarlarken bu dizilimleri ne kadar göz önünde bulunduruyor ki?

“Dizilimler kesinlikle bana göre değil. Brimstone ve Breach oynuyorum ben, dizilim nedir bilmem,” diyerek sırıtıyor Pearl Hogbash. “Nişangâh yüksekliği için bölgelerin ölçümlerini yapıyoruz, dumanlar ile molotoflar için koridorların genişliğine bakıyoruz ve önemli açıların oynanışına da özel olarak dikkat ediyoruz. Ancak bunlar haricinde kasıtlı olarak yetenek dizilimleri ayarlamıyoruz. Tek rehberimiz sanat diyebiliriz.”

Müthiş manzaralar ve kocaman lotus çiçekleri dışında yeni haritası Lotus güzel kılan asıl şey sanatı. Haritada gezerken Batı Gat Dağları’na has filler, panterler, kobralar ve tavus kuşları gibi hayvanlardan oluşan duvar resimleri ve oymalar görebilirsiniz.

Karşınızda VALORANT’ın en yeni haritası Lotus, Çiçekler Şehri!
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


VALORANT