Connect with us

Counter-Strike Global Offensive

DÜNYA DEVLERİNE BAKALIM! | CS:GO Major Turnuvalar Tarihi

CS: GO camiasının en prestijli ve en büyük turnuvaları bildiğimiz üzere major turnuvalar… Peki bugüne kadarki major’larda neler yaşandı?

CS: GO camiasının en prestijli ve en büyük turnuvaları bildiğimiz üzere major turnuvalar… Gelin, major sahnesindeki ilk turnuvadan itibaren kazanan takımlara birlikte göz atalım!

DreamHack Winter 2013

CS:GO tarihinin ilk major turnuvası olan DreamHack Winter 2013’de tam 16 takım mücadele etti. Dünyanın en büyük takımlarından olan Fnatic ve NiP finalde karşı karşıya geldi ve 2-1 ile Fnatic ilk major şampiyonu olarak adını CS:GO tarihine yazdırdı. Teknik ve oyun açısından günümüz gelişimlerinden ve durumundan tamamen uzakta ilk şampiyonluğu yaşayan Fnatic, böylece CS: GO sahnesinde de bir ilki gerçekleştiren ekip oldu.

ESL Major Series One Katowice 2014

CS: GO sahnesinin ikinci major turnuvası olan Katowice 2014, adından da anlaşılacağı üzere Polonya’da gerçekleşti. Virtus.Pro ve NiP ekiplerinin karşı karşıya geldiği major turnuva finalini ise ev sahibi ekip Virtus.Pro kazandı. Hatta CS: GO oyuncuları olarak öve öve bitiremediğimiz iBuypower stickerları da bu turnuvada çıkmıştı.

ESL One Cologne 2014

İlk major turnuvasının final karşılaşması burada da karşımızdaydı. Bu dev turnuvanın finalinde fnatic ve NiP tekrar karşı karşıya geldi. Heyecanlı anlara sahne olan derbi estintisindeki turnuva 2-1 ile NiP’nin oldu. GeT_RiGhT ve flusha’nın performanslarıyla öne çıktığı bu finalle birlikte daha önce iki kez finalde kaybeden NiP ilk major şampiyonluğunu 2014’de yaşamış oldu.

DreamHack Winter 2014

Şimdilerde eski hallerinden eser kalmayan iki ekip, 2014 yılında bir major finalinde karşılaştı: LDLC ve NiP! NiP’nin dördüncü kez major finali gördüğü bu serinin galibii son maçın uzatmalarında 2-1 ile Fransız takım LDLC oldu. NiP böylece bir final serisinden daha üzgün ayrılmış oldu.

ESL One Katowice: 2015

Fnatic ve NiP üçüncü kez bir major finalinde karşı karşıya geldi. NiP bu tarihe kadar oynanan bütün majorlerde final görmeyi başardı. Büyük finali Polonya’da 2-1 ile Fnatic kazanmayı başardı ve toplamda ikinci major şampiyonluğunu yaşadı. Muhtemelen söylememize gerek yok ama NiP bu sonuçla bir finalde daha kaybetmiş oldu.

ESL One Cologne 2015

Dünyanın en çok major kazanan takımı olan fnatic 2015 senesinde hanesine bir major kupası daha eklemişti. Tarihinde ilk kez bir major turnuvasında finale çıkan EnVyUs’u devirmeyi başaran fnatic, bu kupayla toplamda üçüncü kez major şampiyonluğunu yaşadı.

DreamHack Open Cluj-Napoca 2015

EnVyUs bir önceki major’da çıktığı ilk finalin ve mağlubiyetin ardından iyi bir ders çıkardı ve sonraki major’da yine final gördü. Natus Vincere ile karşı karşıya gelen ekip, bu seriden 2-0 gibi rahat bir skorla ayrıldı ve ilk major şampiyonluğunu yaşadı.

MLG Major Championship: Columbus 2016

Brezilyalıların damgasını vurduğu bu major’da Luminosity ekibinin galibiyetini gördük. İlk major finalinde şampiyonluğa ulaşan LG, Natus Vincere’ı finalde geçmeyi başardı. coldzera’nın AWP oyunu bu finalde yaşanmıştı. Döneme damga vuran Brezilyalı oyuncular, sonrasında SK ile anlaşmışlardı.

ESL One Cologne 2016

Daha önce major şampiyonluğu yaşayan Luminosity kadrosu SK takımı ile sözleşme imzaladı ve başarılarına bu isim altında devam etti. SK ismiyle ilk defa major gören kadro, yine ilk defa major finalinde yer alan Liquid’i 2-0 geçerek kupaya uzanan taraf oldu.

ELEAGUE Major: Atlanta 2017

Danimarkalı ekip Astralis, çıktığı ilk major finalinden galibiyet ile ayrıldı. Astralis ve Virtus.Pro ekiplerini karşı karşıya getiren turnuva 2-1 ile Astralis’in oldu.

PGL Major Krakow 2017

İlk defa major finali gören iki takım Gambit ve Immortals karşı karşıya gelirken, beklenmedik bir şekilde diğer dünya devleri evlerine döndü. Hararetli geçen karşılaşmanın galibi 2-1 ile Gambit oldu.

ELEAGUE Major Boston 2018

Büyük umutlarla ve dünya yıldızlarıyla oluşturulan FaZe kadrosu ilk major finalini Boston’da gördü. Bir diğer ilk major finalini gören takım ise Kuzey Amerika temsilcisi Cloud9’dı ve C9 finalde FaZe’i 2-1 yenerek bu turnuvayı kazandı.

FACEIT Major: London 2018

Londra’da gerçekleşen major 2018, Natus Vincere – Astralis’i finalde karşı karşıya getirdi. Astralis, NaVi’yi 2-0 yenerek ikinci major şampiyonluguna ulaşırken Natus Vincere ise bir finalden daha mağlup ayrıldı. Astralis 2018’e damgasını vurmuştu bile.

Bir videonun daha sonuna geldik. İçeriklerimiz ilginizi çekiyorsa beğenip yorum atarak daha büyük kitlelere ulaşmamızı sağlayabilirsiniz. İyi oyunlar dileriz!

2 Yorum

2 Comments

    Leave a Reply

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


    Counter-Strike Global Offensive