Connect with us

Espor

İşte 2023’te Dünya Şampiyonası’na gelen tüm format değişiklikleri burada

Dünya Şampiyonası formatı tepetaklak olmak üzere.

Dünya Şampiyonası

League of Legends Dünya Şampiyonası, 2023’te ön elemeler ve grup aşamalarının büyük bir makyajdan geçmesi ve turnuvanın resmi başlangıcından önce ek bir ön hazırlık aşamasının eklenmesiyle birlikte tam bir format değişikliği geçiriyor.

Riot Games, bugün şirketin espor ekibinden gelen bir güncellemeyle Worlds formatını değiştirmeye yönelik tüm niyetini açıkladı.

İşte Lig Worlds’e gelen tüm format değişiklikleri .

İşleri başlatmak için bir EU-NA maçı

Ön eleme aşamasının başlamasından önce, LCS ve LEC’in dördüncü takımları arasında “Dünya Şampiyonası Eleme Serisi” (WQS) olarak belirlenen beş maçlık bir maç oynanacak. Geçmiş yıllarda, AB ve NA’nın dördüncü takımlarının ikisini de Dünya Şampiyonası’na göndermesi mümkündü, ancak ileriye dönük olarak, sadece bir tanesi ön eleme aşamasına ilerleyecek.

Ön hazırlık aşaması yüksek riskli olacak

Ön eleme aşamasının “grup aşaması” kısmı tamamen kaldırılacak ve üç maçlık seriler bizi baydırana kadar bir dizi seri oynanacak. Etkinliğin ön eleme aşamasında sekiz takım başlayacak ve maçların sonunda ayakta kalabilen ilk iki takım, Dünya Şampiyonası’nın ana etkinliğine yükselecek.

Yeni bir grup aşaması türü

Dünya Şampiyonası’na gelen en büyük değişiklik, geleneksel grup aşamasının İsviçre tarzı yeni bir aşamayla değiştirilmesi olacak. İsviçre etabında 14 takım doğrudan kendi bölgesel liglerinden ve iki Dünya Şampiyonası eleme aşamasından hak kazanan 16 takım yer alacak.

Dünya Şampiyonası’nın İsviçre formatında, turnuvada aynı skora sahip takımların birbirlerine karşı oynayacağı beş tur oynanacak. İsviçre etabında farklı rekorlara sahip iki takım birbirine karşı maç oynamayacak. Örneğin, İsviçre etabının üçüncü turunda sadece 2-0 takımları diğer 2-0 takımlara karşı oynayabilirken, 0-2 skoru olan takımlar sadece 0-2 skoru olan takımlara karşı oynayabilir. Bir takım İsviçre etabında üç galibiyete ulaştığında, turnuvanın eleme aşamasına geçer. Bir takım İsviçre etabında üç maç kaybederse elenir.

Knock-Out aşamasında değişiklik yok

Nakavtları tek elemeli beş maçın en iyisi formatında tutan ekipler bunun sebebini şöyle söylüyorlar “her takım en iyinin en iyisi olduğunu kanıtlama fırsatına sahip oluyor; ikinci bir şans yok, nefes alma alanı yok, hepsini kazanmak için sadece bir atış.”


2023 LEC Sezonu Başlangıcı hakkında bilmeniz gerekenler

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor