Connect with us

Oyun

Korkulan oldu! Steam dolar kuru 2,10’dan 11 liraya çıktı!

Dolar kurunu uzun zamandır oldukça düşük hesaplayan Steam, yeni bir güncelleme yaptı.

Korkulan oldu! Steam dolar kuru 2,10'dan 11 liraya çıktı!

Türkiye’deki oyuncuların son kalelerinden biri daha düştü. Ortaya çıkan son bilgilere ve paylaşımlara göre Steam dolar kuru üzerinde bir güncelleme yaparak, 2.10 TL’den hesaplanan önerilen dolar kurunu 11 liraya çıkardı.

Espor ve oyun dünyasının sevilen isimlerinden ve Stratera Games‘in kurucusu olan Dora “Stratera” Özsoy, 25 Ekim Salı gününün ilk saatlerinde paylaştığı Tweet ile Steam’in aldığı yeni kararı takipçileri ile paylaştı.

İlk Tweet’inde “Steam an itibariyle önerilen dolar kurunu 1.8’den 10’a yükseltti, hepimize geçmiş olsun. Yayımcılar hala kendi fiyatlarını girebilirler ancak çoğu oyun otomatik fiyatlandırmayı kullanıyor. Panel, mevcut önerilen fiyatların altındaki oyunlarda uyarı gösteriyor. Bu da zaten çıkmış oyunlara da zam yapılabileceğini gösteriyor. 11$ – 24TL’lik oyunumuza yeni önerilen fiyat 125 TL.” sözlerine yer veren Özsoy, “Stratera Games’te diğer bölge fiyatlarını yeni önerilen değerlere çekmeyi düşünüyoruz ama gücümüz yettiği sürece TR fiyatlarını elbette arttırmayacağız.” dedi.

Aslan Game Studio’nun kurucusu ve Pawn of the Dead isimli oyunun yapımcısı Ahmet Kamil Keleş ise Steam’in son güncellemesi hakkında paylaştığı Tweet’te “Steam şu an ABD fiyatı $7.99 olan Pawn of the Dead’in fiyatını 85 TL yapmamı öneriyor. Türk Lirası dahil epey bir kurun tavsiye edilen karşılığını değiştirmişler.” sözlerini kullandı.

Steam dolar kuru değişimi hakkında resmi açıklama yaptı

Steam’de yapılan değişiklikler ile birlikte bir resmi açıklama da yapıldı. Steamworks Development Blogu üzerinden yapılan açıklamada geliştiricilerin kullandığı fiyatlandırma aracında fiyat yönetimi biçimlerinin kullanımının basitleştirildiği bir değişiklik yapıldığı belirtildi.

Oyuncuları meraklandıran para birimi değişimi konusunda ise sadece Steam’in desteklediği 39 farklı para biriminin tavsiye edilen fiyatlarının güncellendiği dile getirildi. Spesifik olarak hangi para biriminin ne kadar değiştiği bilgisi paylaşılmadı.

Steamdb’den detaylı liste

Steam tarafından yapılan resmi açıklamanın ardından Steam hesap değeri hesaplama ve dev platforma dair detaylı veri sunması ile bilinen Steamdb.com da bir blog yazısı yayınladı. Platformun yayınladığı blog yazısında yapılan değişikliklerin genel bir bilgilendirmesi haricinde detaylı birçok tablo da paylaşıldı.

Steamdb’nin hazırladığı listede yer alan bilgiye göre geçtiğimiz dönemde 2.10 Türk lirası olarak önerilen 0,99 Amerikan Doları, bugün yapılan güncelleme ile yüzde 424’lük bir artış ile 11 lira olarak hesaplanmaya ve önerilmeye başlandı.

1 Dolar aralıklar ile yayınlanan tablolarda platformun verilerine göre 60 Dolarlık bir fiyat etiketi ile çıkan bir oyun için eskiden 92 lirası önerilirken, artık Steam 510 lira öneriyor.

Listeye göre bu güncelleme ile 0,99 dolar karşısında en çok artış yüzde 486 ile Arjantin Pesosu’nda yaşandı. Güncelleme öncesi 13,99 Arjantin Pesosu olan 0,99 Dolar, güncelleme sonrası 82 Arjantin Pesosu oldu.

Steamdb’nin blog yazısına ve hesaplamaların yapıldığı tüm tablolara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Steam dolar kuru üzerinde yapılan bu değişiklik hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer okuyucularımız ile paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir:

2022 Steam Sonbahar indirimleri ne zaman?

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Oyun