Connect with us

Güncel

Microsoft Rusya’daki ürün satışlarını askıya alıyor!

Rusya’da Xbox Series S/X satışları durduruldu

Microsoft şirketi Rusya'daki ürün satışlarını askıya alıyor!

Rusya’nın Ukrayna işgalinin etkileri tüm dünya piyasalarında olduğu gibi oyun piyasasında da giderek daha fazla hissediliyor. Rusya takımlarını online turnuvalardan men eden ESL, BLAST, FIFA gibi şirketlerin yanı sıra teknoloji devlerinin de Rusya’ya olan tepkisi giderek artıyor. Son olarak dünyanın en büyük konsol üreticisi olan Sony, Gran Turismo 7’nin Rusya’da satışa sunulmayacağını açıklamıştı. CD Projekt Red ise Cyberpunk 2077  satışlarının devam etmeyeceğini duyurmuştu.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Microsoft, ürün satışlarını Rusya’da askıya alma kararı aldı. Amerika, Avrupa hükümetleri ve Avrupa Birliği ile ortak hareket ettiğini açıklayan Microsoft, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara destek verdiğini açıkladı. Xbox Series X/S dahil Rusya’da satışa sunduğu tüm ürünleri piyasadan çeken Microsoft, Sony ile birlikte Ukrayna işgaline tepkisini koyan bir diğer dev şirket oldu.

Brad Smith tarafından konuyla alakalı yapılan açıklama şu şekilde:

”Bugün Rusya’da Microsoft ürün ve hizmetlerinin tüm yeni satışlarını askıya alacağımızı duyuruyoruz. Buna ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık hükümetleriyle yakın koordinasyon içinde ve adım adım çalışıyoruz ve hükümet yaptırım kararlarına uygun olarak Rusya’daki işimizin birçok yönünü durduruyoruz.

Hükümetlerin aldığı kararlarla eşgüdüm içinde somut adımlar attığımızda Ukrayna’ya yardım etme konusunda etkili olduğumuza inanıyoruz ve söz konusu işgal durumu devam ettikçe ek adımlar atacağız. Ukrayna’daki siber güvenlik yetkililerine, son zamanlarda büyük bir Ukraynalı yayıncıya yönelik bir siber saldırı da dahil olmak üzere, Rus saldırılarına karşı savunmada yardımcı olma amacıyla proaktif bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. ”

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Güncel