Connect with us

Güncel

Ses getiren Peak Games reklamı davası sona erdi

Peak Games’in ses getiren reklamı hakkındaki hukuki süreç sonuçlandı.

Ses getiren Peak Games reklamı davası sona erdi

2019 yılında 40’tan fazla televizyon kanalında aynı anda bir reklam yayınlayan Peak Games, Türkiye gündemine bomba gibi oturmuştu. Gündeme gelen reklamın yayınlanmasının ardından kısa süre sonra reklam fikri ve konseptinin özgün olmadığı, daha önce araç üreticisi Audi’nin daha önce benzer bir reklam hazırladığı ortaya çıkmıştı.

Bu haberlerin ardından Peak Games, “Reklam filmimizin özgün olmadığını, hepinizle aynı anda öğrendik. Karın ağrımızı ve üzüntümüzü tarif etmemiz imkansız. Yaratıcı işlerde fikirlerin özgün olması bizim için çok değerli, bu nedenle tüm reklamları durduruyoruz.” ve “Ajans’la 3 aylık tüm görüşmelerimiz kayıt altında. Sadece Türkiye değil, Ajans’ın bağlı olduğu network’e Amerika’da da hukuki süreci başlatarak sonucu sizlerle paylaşacağız” açıklamalarını yapıp hukuki sürecin başlatıldığını duyurmuştu.

Peak Games reklamı davası sonuçlandı

2020 yılının haziran ayında 1,8 milyar dolar karşılığında dünya devi oyun şirketi Zynga tarafından satın alınan Peak Games, 21 Mart Pazartesi günü 3 yıl önce başlatılan hukuki sürecin sona erdiğini duyurdu.

Şirketin “Söz verdiğimiz gibi sonucu buradan paylaşıyoruz. Üç yıl önce büyük bir heyecanla yayınladığımız ancak daha sonra çalıntı olduğunu öğrendiğimiz reklam filmiyle ilgili açtığımız dava bugün neticelendi.” sözleri ile başlayan açıklamasında mahkemenin reklam filminin özgün olmadığını onayladığı ve şirketin ajansa açtığı davayı kazandığı belirtildi.

Açıklamanın sonunda mahkemenin aldığı karar hakkında ise “Karar, haklılığımızın tescillenmesinin yanı sıra yaratıcı işlerde özgünlüğün önemini de vurguladığı için çok mutluyuz.” sözleri ile özgünlüğün önemine dikkat çekildi.

2019’un şubat ayında yayınlanan reklamı aşağıda izleyebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir:

Zynga yerli oyun şirketi Zerosum’u alarak bir Türk oyun şirketini daha bünyesine kattı

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Güncel