Connect with us

Twitch

Kadınlar hakkındaki söylemleri tepki toplayan cembaaba Twitch üzerinden banlandı!

Büyük tepki gören yayıncı Twitch üzerinden banlandı!

Kadınlar hakkındaki söylemleri ile tepki toplayan cembaaba Twitch üzerinden banlandı!

Geçtiğimiz günlerde Twitch üzerinden açtığı yayınlarda kadınlar hakkında dile getirdiği çirkin söylemler nedeniyle büyük tepki toplayan cembaaba isimli Twitch yayıncısı 29 Temmuz Perşembe günü itibari ile canlı yayın platformu üzerinden banlandı.

Henüz ne kadar bir süreliğine banlandığı bilinmeyen yayıncı geçtiğimiz Haziran ayında da platform üzerinden banlanmıştı. 7 Haziran tarihinde banlanan 51 yaşındaki yayıncının yasağı 14 günün ardından kaldırılmıştı.

Şu sıralar cembaaba Twitch kanalına erişmeye çalışanlar klasikleşmiş “Üzgünüz. Bir zaman makinesine sahip değilseniz bu içerik artık ulaşılamaz demektir.” mesajı ile karşılaşıyorlar.

Yayıncının sonsuza kadar mı yoksa belirli bir süre boyunca mı platform üzerinden yasaklandığı şu anda bilinmeyen detaylar arasında.

cembaaba olayında ne yaşandı?

Olay, artık var olmayan bir Twitter hesabı tarafından paylaşılan video kesitleri ile gündeme geldi. Yayıncı, açtığı Twitch bir yayında “açık” giyinen kadınlara karşı tecavüz ve tacizi meşrulaştıran çirkin söylemlerde bulunmuştu.

Bu söylemlerin yer aldığı video kesitleri kısa süre içerisinde Twitter üzerinde gündem oldu ve Pelin “Pqueen” Baynazoğlu, Berke “Thaldrin” Demir, Bahadır “Puprlebixi” Telci, Mete “Metmellow” Özbey, Özgür “Root” Alagül ve daha birçok sevilen isim kişisel hesapları üzerinden bu duruma tepki gösterdi.

Twitch nefret içerikli davranış ve taciz konusunda ne düşünüyor?

Platformun topluluk rehberinde düşüncesi “Twitch’te nefret içerikli davranış ve tacize asla müsamaha gösterilmez.” sözleri ile net bir şekilde aktarılsa da, çirkin söylemlerde bulunan kişinin platformdan uzaklaştırılması yaklaşık iki gün sürdü.

Yayıncılar tarafından dile getirilen söylemlere ek olarak, topluluklarındaki nefret içerikli davranış ve tacizi yönetmekten sorumlu tutulabiliyor. Twitch topluluk rehberinde yayıncıların, ifadelerinin ve izleyicilerinin eylemlerinin sonuçlarını göz önünde bulundurarak adım atmasına dikkat çekildi.


İlginizi Çekebilir:

League of Legends’daki en iyi 5 yetenek gücü şampiyonu

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Twitch