Connect with us

Call of Duty

Phil Spencer: ”COD serisini Playstation’da tutmaya devam edeceğiz.”

Phil Spencer Xbox’ın gelecek planları hakkında açıklama yaptı

Phil Spencer: ''COD serisi Playstation'a gelmeye devam edecek.''

Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un Activision Blizzard‘ı rekor bir fiyatla satın almasının ardından oyun dünyasında Xbox – Playstation arasındaki rekabet hakkında birçok tartışma ortaya çıktı. Playstation oyuncuları Activision Blizzard’a ait oyunların bundan sonra Xbox’a özel olabileceğini ileri sürerken, çeşitli medya organları da bunun tekelleşmeye yol açabileceğini belirterek Playstation tarafına destek verdi.

Call of Duty, Diablo, Starcraft, Overwatch, World of Warcraft ve Hearthstone gibi milyonlarca oyuncu kitlesine sahip markaları bünyesine katan Xbox, aylık ödemeli servis sistemi Game Pass’in gücünü arttırması için muazzam bir adım attı. Geçtiğimiz sene Bethesda’yı satın alan Xbox, şirketin Sony ile daha önceden yaptığı anlaşmaya saygı duyarak Deathloop’un PS5’e çıkmasına izin verse de Starfield ve Elder Scrolls 6’nın yalnızca kendi konsollarına özel olacağını açıklamıştı.

COD oyunları Xbox’a özel olmayacak!

Medya ve kamuoyunda çıkan ”platforma özel oyun” ve Activision Blizzard CEO’su Boby Kotick’in görevinden ayrılabileceği tartışmalarından sonra, Xbox markasının başında bulunan Phil Spencer Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla COD serisinin Playstation’a gelmeye devam edeceğini açıkladı.

Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer’ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

”Bu hafta Sony şirketinin önde gelenleriyle olumlu görüşmelerimiz oldu. Activision Blizzard şirketini satın aldıktan sonra hali hazırda yapılan tüm anlaşmalara riayet etme ve Call of Duty serisini Playstation platformunda tutma niyetinde olduğumuzu belirttim. Sony, endüstrimizin önemli bir parçası ve ilişkilerimize değer veriyoruz.”

Microsoft ile Activision Blizzard arasındaki anlaşma sonrası Sony, %13‘lük oranla 2008 yılından bu yana en büyük hisse düşüşünü yaşamış, şirketin market değerinde 20 milyar dolarlık azalma görülmüştü. Şunu da belirtmek gerekir ki Xbox’ın tüm Activision Blizzard oyunlarını Playstation platformuna da çıkarma ihtimali bir hayli düşük. World of Warcraft, Diablo, Tony Hawk, Overwatch, Starcraft gibi aralarında aylık abonelik sistemiyle çalışan oyunların bir sonraki yapımları Xbox’a özel olabilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Call of Duty